تبلیغات
برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات. - 165-تكنولوژی نمایشگرهای لمسیfinger touch

برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

نمایشگرهای لمس فناوری خاصی است كه در زندگی امروز ما راه پیدا كرده است. و از آن در سیستم های گوناگون مانند دستگاه های خودپرداز بانك ها یا گشوده شدن یك در با شناسایی اثر انگشت شما و نیز در سیستم های امنیتی و... بهره می گیرند. نمایشگرهای لمسی یك دستگاه ورودی ـ خروجی است كه با سایر اجزای شبكه هماهنگ می باشد.
این فناوری بر پایه نشان دهنده های معمولی مجهز به كریستال مایع طراحی شده است. و ساختار اصلی آن عبارتند از :

الف) حسگر لمسی كه اطلاعات ورودی را دریافت می كند.
ب) كنترل كننده كه اطلاعات مربوط به تماس را از حسگر دریافت كرده و به پردازنده می دهد.
ج) پردازنده اصلی كه مهم ترین بخش سیستم است و اطلاعات ارسال شده از كنترل كننده را تفسیر می كند. در مجموع نیز تكنولوژی نمایشگرهای لمسی به 4 دسته طبقه بندی می شود كه به بررسی آن ها می پردازیم:
۱ـ نوع خازنی: در این نوع، لایه بیرونی حسگر بارهای الكتریكی را ذخیره می كند و با تماس فرد، مقداری بار الكتریكی به او منتقل می شود و بار صفحة خازنی در محل تماس كم می شود. این كاهش توسط مدارهای جانبی اندازه گیری شده و اطلاعات به كنترل كننده ارسال می شود. در این روش، سیستم فقط با اثر انگشت شما فعال می شود.

۲ـ مقاومتی: این نوع حسگر از یك لایه بیرونی و یك لایه درونی تشكیل شده است. و این لایه های مقاومتی اعمال ولتاژ به صفحه را آسان می كنند. و این بخش توسط یك لایه واسط جدا می شود.
هر گونه فشار به صفحه خارجی تماس الكتریكی بین لایه های مقاومتی ایجاد می كند و ولتاژ را در یك نقطه تغییر می دهد و مختصات نقطه تماس به كنترل كننده می رود و سرانجام اطلاعات به پردازنده رفته و پردازش می شود. این نوع حسگر در برابر رطوبت، گرد و غبار، نور و خراشیدگی دوام بسیار زیادی دارد و نمایشگر لمس بعضی گوشی های موبایل از این نوع می باشد. (مثل سونی اریكسون)

۳ـ امواج صوتی: در این نوع حسگر، امواج صوتی از مقابل نمایشگر عبور داده می شود و مبدل مخصوص انرژی در صفحه آن را دریافت كرده و با توجه به اختلال در دریافت، سیگنال تماس را با دقت بالایی شناسایی می كند. در این نوع حسگر شفافیت بالا بوده و گران ترین نوع می باشد.

۴ـ مادون قرمز: در این نوع حسگر یك پرتوی نور نامرئی از جلوی نمایشگر عبور داده می شود و هركجا متوقف شود، محل و موقعیت تماس مشخص می شود و به كنترل كننده می رود. این حسگر مقداری از نور را از خود عبور داده و كاربرد كمتری دارد.

http://forum.hammihan.com/thread1644.html

نویسندگان

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :