برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

 

                                       شکل 4

کابلهای UTP به گروههای CAT-1 تا CAT-5 توسط سازمانEIA گروه بندی شده اند ، این گروهها در تعداد مارپیچ ها در هر فوت و قطر سیم متفاوتند و هر چه تعداد مارپیچ ها بیشتر باشد مقاومت کابل در برابر نویز بیشتر است.

از کابلCAT-2  برای سیمهای  تلفن  و از کابل های CAT-3  و (enhancement) CAT-5e برای شبکه استفاده میشود. کابلهای گروه CAT-5 و CAT-6 نسبت به بقیه گروهها کارآیی بالاتری دارند.  CAT-7 تحت بررسی و ساخت میباشد.

TYPE OF UTP

PERFORMANCE

APPLICATION

CAT-1/class A

NONE

NONE

CAT-2/class B

1MHz

Telephone wiring

CAT-3/class C

16MHz

10Base T

CAT-4/class C

20MHz

16Mb/s Token Ring

CAT-5e/class D

100MHz

100Base-Tx, 1000 Base-T

CAT-6/class E

250MHz

100Base-Tx, 1000 Base-T

CAT-7/class F

600MHz

Under development

 

 

UTP Connectors

RJ-11 که دارای 4 pin بوده و برای تلفن استفاده می شود..

RJ-45 که دارای 8 pin بوده و برای شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

 

 

شکل5

 

بر اساس  استانداردهای EIA/TIA 568,ISO/IEC 11801 یاEN 50173 برای SCS هر دو انتهای کابل باید به شماره ‍Pinهای  یکسانی متصل گردند  و بر اساس این Pin ها زوجهای بهم تابیده و رنگهای آنها استاندارد شده اند.به عنوان مثال اگر‍Pin شماره 8 قهوه ای باشد در انتهای دیگر نیز pin شماره 8 باید قهوه ای باشد. در این مورد  2 version  A 568 EIA/TIA ، B 568  EIA/TIA وجود دارد که  تفاوت آنها در این است که درB 568  جای  زوجهای 1 با 3 و 2 با 6 عوض شده است.

در Ethernet  در اتصال Switch to Switch یک طرف سیم باید  طبق 568B و طرف دیگر باید  طبق   568A باشد.

.

 

 

 

 

 

 

                        

EIA/TIA 568 A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

568TIA/EIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STP : این کابل کارایی بالاتری  نسبت به UTP  دارد اما استفاده از آن  مشکلتر است .این کابل دارای

روکشی آلومینیومی برای حفاظت آن در مقابل نویز و تاثیرات محیطی دیگر  است.

 

 

 

 

 

 

 

شکل7

 

 Fiber Optic

کابلهای فیبر نوری از یک هسته شیشه ای یا پلاستیکی  نازک ساخته شده است که قطر آن در انواع مختلف کابلهای فیبر نوری متفاوت است . این هسته ممکن است  با لایه دیگری از شیشه یا پلاستیک  پوشیده شده باشد که خواص آن با هسته متفاوت است و به آن  cladding میگویند و قطر آن معمولاً 125 میکرون است . این فیبر( هسته و لایه پوشاننده آن ) توسط یک لایه بنام Buffer که قطر آن 200-250 میکرون است و در نهایت  توسط لایه خارجی  دیگری بنام Jacket با قطر 900 میکرون برای حفاظت  پوشانده میشود . بین Buffer  و Jacket لایه محافظ دیگری بنام Aramid میباشد که پس از کابل کشی , از کابل در زیر خاک یا در برابر عوامل محیطی مخرب محافظت میکند.              

 

                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل8

 هر فیبر سیگنالها را فقط در یک جهت عبور میدهد یعنی به صورت half duplex عمل میکند .

 

انواع کابلهای فیبر نوری :

MMF: Multi Mode Fiber 

SMF : Single Mode Fiber

 

WAVE LENGTH

In nano meter

CORE  DIAMETER

In  micron

TYPE

850,1300

50,62.5

MMF

1310,1550

8-10

SMF

 

وقتی در مورد فیبرهای 50/125 میکرون و 62.5/125 میکرون  یا 125/8 میکرون صحبت میشود  منظور رابطه بین  قطر هسته  و قطر cladding  میباشد که هر دو از جنس  شیشه یا پلاستیک بوده  ولی خواص آنها متفاوت است.

مزایای فیبر نوری:

  • - پهنای باند وسیع و پشتیبانی از سرعتهای بسیار بالا
  • - مناسب برای فواصل طولانی بعلت اتلاف کم سیگنال
  • - استفاده از اجزای active کمتر به سبب بکار بردن فیبر نوری
  • - مقاومت بالا در مقابل نویز
  • - اندازه کوچک و وزن کمتر
  • - امنیت بالا

معایب فیبر نوری:

  • - عدم سهولت اتصال به شبکه
  • - کارت شبکه گرانقیمت و کابل کشی پر هزینه

 

 

 

 

 

 

                                         شکل9

انواع فیبرها:

 

Single Mode Step-index Fiber : در این نوع ، قطر core نسبت به cladding بسیار باریک است  و نور در آن نمی شکند  به همین دلیل  سرعت آن بسیار بالاست ( سرعت انتشار نور  در جائیکه نور تحت زاویه کوچکتری میشکند بیشتر است .)

 

  : Multi Mode Step-index Fiberزاویه شکست نور در سراسر آن یکسان است و پهنای باند آن معمولاً 20-30Mhz درمسافت 1km است.

 

 

 :Multi Mode graded indexزاویه شکست نور به تدریج تغییر میکند که مقدار آن در مرکز کابل بیشترین و در لبه های آن کمترین مقدار را دارد. پهنای باند متداول آن 100MHZ/1KM و 1GHZ/1KM میباشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    

 

شکل10

 

  • کانکتورهای فیبر نوری
  • - ST: Straight Tip Connector

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل11

 

- CS : Subscriber Channel ConnectorکانکتورSC شامل 2 نوع Duplex و Sinplex میباشد.

 

 

 

 

 

 

 

شکل12

 

- MT-RJ :کانکتور جدیدی است  اندازه آن برابر Rj-45 بوده  و در گروه کانکتورهای  sff (small form factor) میباشد.

 

 

 

 

 

 

شکل13

-  LC  ؟

انواع کانکتورها و فیبر نوری درscs  :

تمام کانکتورهای فیبر نوری برای گیگابیت اترنت 1000BaseSX مناسبند.

محدودیتهای طول کابل :برای دسترسی به سرعت 1000Mbps, چنانچه قطر فیبر 50/125 میکرون باشد حداکثر طول کابل به 550m محدود میشود ودر صورتی که قطر فیبر 62.5/125 میکرون باشد حداکثر طول کابل به 220m محدود میشود.

 

انواع سیستمهای کابل کشی:

 

سیستمهای کابل کشی به دو گروه تقسیم می شوند:

 

•-     اختصاصی : مانند سیستم کابل کشی IBM ,Digital DEC Connect  ,Apple talk

 

•-     ساخت یافته منطبق بااستاندارد های بین المللی مانندTIA/EIA 568,EN 50173,ISO/IEC 1801 

 

این کابل کشی سلسه مراتبی و به شکل درخت است .در پائین ترین سطح (horizontal or floor area) ارتباط بین نودها در یک طبقه برقرار می شود و در این مرحله معمولاً از کابلهای TP(Twisted Pair) با توجه به اقتصادی بودن آنها, استفاده می شود (شکل14).

در سطح  دوم (building area) ارتباط بین طبقات مختلف یک ساختمان صورت می پذیرد که در آن کلیه Switch/Hub های طبقات مختلف به یکدیگر متصل می شوند. در این مرحله معمولاً از کابلهای FO استفاده میشود .

در  بالاترین سطح  (campus area)چندین ساختمان با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و معمولاً ازکابل فیبر نوری برای ارتباط استفاده می شود.                                        

                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل14

Patch Panel :

یک جزء passive میباشد و به منبع تغذیه احتیاجی ندارد. Patch Panel بین نود و Switch قرار میگیرد و از تمام نودها( فعال و غیرفعال ) به Patch Panel وصل است.  هر نودی که فعال  است متناظر با آن  از Patch Panel با Patch Cord  به switch وصل میشود ، حال اگر جای نود فعال عوض شود تنها کافی است Patch Cord از Switch به جایی متناظر با آن روی Patch Panel متصل شود.

مزایای استفاده از PATCH PANEL :

  • - سهولت خطایابی شبکه
  • - سهولت مدیریت شبکه
  • - سهولت جابجائی نودها
  • - قابلیت قراردادن آنها در RACK
  • - مطابق با منابع اقتصادی

 

 

 

Duct

 

Duct 2.5inch یا 3.5inch می باشد که کابلهای شبکه در آن جاسازی شده و به مکانهای مختلف عبور داده می شوند.

 

Active

تجهیزات active دارای منبع تغذیه می باشند. از وسایل active شبکه می توان Hub,Switch,Bridge         NIC(Network Interface Card) را نام برد.

 

Hub

چنانچه  data به یک پورت hub ارسال شود, آن را به بقیه پورت ها  میفرستد و هیچ عمل learning ,  filtering و forwarding انجام نمیدهد. این اعمال در switch  و bridge انجام میگیرند.

در عمل learning ، سوییچ MAC Address. موجود در فیلد آدرس مبدا فریم دریافت شده را در صورت عدم وجود در یک table قرار داده و در عمل forwarding بر حسب Mac add. مقصد فریم, آنرا  به پورت مناسب هدایت  میکند  و درصورتی که مبداء و مقصد هردو در یک subnet باشند , در عمل Filtering  از عبور فریم  از هر یک از پورتها جلوگیری میکند.

(MAC Address ها آدرس های مربوط به کارتهای شبکه هستند و بر خلاف IP Add. ها ثابت می باشند)

 

BRIDGE

Bridge  در لایه2 از مدل OSI  میباشد  و Data را بر حسب .Mac Add کارت شبکه مقصد که برای هر کارت شبکه در دنیا منحصر بفرد میباشد ، به پورت مناسب هدایت میکند. bridge میتواند چندین  شبکه مجزا را  به یکدیگر  ارتباط دهد.

فریمی که میتواند از bridge عبور کند حاوی فیلد مقصدی با آدرس  معتبر(Valid) که در Bridge table موجود است میباشد . Bridge هاTable  حاوی .Mac Add کامپیوترهای شبکه را هر بار که فریم از آن عبور میکند بروز (up to date)میکند و چنانچه. MAC Add مشخصی پس از زمان معینی استفاده نشد آن را از Table پاک میکند. بوسیله bridge میتوان  شبکه هائی با media مختلف را بهم وصل کرد و اطمینان حاصل نمود data هائی که مربوط به یک شبکه نیست وارد آن نمی شود.

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :