برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)انتهای تیغه ی پره ی توربین بادی می تواند از ماده ی كشسانی ساخته شود كه امكان كنترل شكل تیغه را فراهم می كند. این امر بارهای دینامیكی را كه پره های توربین بادی بزرگ حین كار متحمل می شود، كاهش می دهد.

به نقل از ساینس دیلی، هلگ آگارد مدسن، كارشناس پژوهش در این پروژه،‌ شرح داد: "تولید این پره با تیغه ی متحرك امكان كنترل بار روی پره را فراهم می كند و عمر اجزای توربین بادی را افزایش می دهد. این روش شبیه شیوه ای است كه در فضاپیماها به كار رفته است، كه در آن باله ها عمل بالا بردن را حین لحظات بحرانی مثل شروع پرواز و نشستن فضاپیما تنظیم می كنند."

اما تفاوتی نیز وجود دارد. در حالی كه در فضاپیماها باله های متحرك اجزایی غیر قابل تغییر شكل هستند كه به انتهای تیغه های بال اصلی متصل اند، این روش جدید طرحی از یك سطح یك نواخت روی پره ی توربین بادی ارائه می دهد حتی زمانی كه انتهای تیغه حركت می كند. علت این امر این است كه انتهای تیغه از یك ماده ی كشسان ساخته شده است و بخش مهمی از پره ی اصلی را تشكیل می دهد.

طراحی قوی لاستیك
در سال 2004 آزمایشگاه ریزو برای این روش اساسی طراحی تیغه ی انعطاف پذیر و متحرك پره ی توربین بادی درخواست ثبت اختراح كرد. از آن زمان، پیش رفت مهمی در مورد پروژه صورت گرفته است. به كمك وزارت علوم، فن آوری و نوآوری امكان توسعه ی چنین ایده هایی در مرحله ی نمونه سازی فراهم شده است.

بخشی از این پژوهش در جهت طراحی و توسعه ی تیغه های قدرت مند قابل كنترل بوده است. این امر هم اكنون منجر به ساخت تیغه ای از لاستیك با حفره های تقویت شده با فیبر شده است. این حفره ها هم راه با تقویت های فیبری، امكان حركت مطلوب تیغه را هنگام تحت فشار قرار گرفتن حفره ها توسط هوا یا آب فراهم می كند.

هلگ آگارد گفت: "در این پروژه تعدادی نمونه ی اولیه ی مختلف با طول وتر 15 سانتی متر و طول 30 سانتی متر ساخته شده است. بهترین نمونه نتایج امیدوار كننده ای در مورد خمش و سرعت خمش نشان می دهد."

اندازه ی این نمونه برای مقطع ایرودینامیكی پره با طول وتر یك متر مناسب است كه چنین پره ای هم اكنون تولید شده است و قرار است در یك تونل بادی مورد آزمایش قرار گیرد.

توانایی این تیغه در كنترل بار روی پره در این تونل بادی آزمایش خواهد شد. هلگ آگارد افزود: "اگر نتایج این آزمایش، كارایی پیش بینی شده ی ما را تایید كند، این تیغه ی لاستیكی را روی یك توربین بادی واقعی به مدت چند سال امتحان خواهیم كرد."

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات