برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


بلندگو ها:

بلندگو یک وسیله الکتروآکوستیکی می باشد که می تواند نوسانات یک جریان یا ولتاژ متغیر را به نوسانات انرژی صوتی تبدیل نماید.

برای اینکه یک مبدل انرژی الکتریکی به انرژی صوتی ایده آل داشته باشیم بایستی به عوامل زیر توجه کنیم:

1.کارایی الکتروآکوستیکی آن بایستی نزدیک به صد درصد باشد.

2.پهنای باند آن بین hz20 تا hz 20000به طور خطی باشد.

3.سیگنال هایی که وارد آن می شود،بتواند عیناً به همان شکل خارج شود.

4.در هنگام دادن اطلاعات بدون دیستورشن باشد.

5.با در نظر گرفتن بازده آکوستیکی حتی الامکان کوچک باشد.


پروژه درس کنترل با استاد ایمان سریری ارائه دهنده حمیده موسوی


البته تاکنون حتی یک بلندگو که دارای تمام خواص فوق باشد طراحی نشده است. معمولاً کارخانجات برای رسیدن به یک حالت قابل قبول از ترکیب چند بلندگو در داخل جعبه های مختلف استفاده می نمایند.با پیشرفت تکنولوژی و طراحی انواع بلندگو ها ترکیبات جالبی از بلندگو ها ساخته شده وبرای کارهای حرفه ای از قبیل استودیو های ضبط صدا و ایستگاههای رادیو و تلویزیون وآزمایشگاههای تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

یک نوع خیلی معروف از بلندگو ها الکترودینامیکی می باشد که خیلی زیاد مورد استفاده دارد. انواع دیگر بلندگو مانند الکترومغناطیسی در گوشی تلفن و الکترواستاتیک ساخته شده است.

 

کابلهای بلندگو

موضوع کابلهای بلندگو تقریباً عهده دار جرقه زدن به بحث داغی است که در آن قوانین فیزیک به طور موقت به کنار گذاشته می شوند تا ظاهر اصلاح گردد.

به زبان ساده، وظیفه کابل بلندگو تحویل سیگنال الکتریکی از تقویت کننده به بلندگو می باشد. این حقیقت که کابل با مسیر سیگنال موازی است و در ال می تواند روی کیفیت صدا تاُثیر گذارد انکار پذیر نیست، اما در عمل تلفات ناشی از کابل نسبت به نقصانهای جاهای دیگر کوچک به نظر می آید.

واضح است که یک کابل واقعی مقاومت، سلف و خازن  خواهد داشت و بنابراین تعجب انگیز نیست که شکل موج خروجی تقویت کننده کمی متفاوت از شکل موج حاصل از بلندگو باشد. بدیهی است که این اختلاف می تواند با استفاده از یک کابل با هادی کاملاً خوب و ضخیم در این بین به حداقل برسد.با استفاده از این کابل مقاومت سری کاهش می یابد.

بیشتر افسانه کابلهای رساننده صدا از این حقیقت نتیجه گرفته شده است که بلندگوهای متداول باری مختلط، وابسته به بسامد و غیر خطی را شکل می دهند.این مساُله از این واقعیت بر می آید که هر واحد تحریک در بلندخیر قابل توجهی گو یک بسامد پایه تشدید دارد و شامل جرمی متحرک می باشد که می تواند انرژی را ذخیره کرده و بعد از مدتی آن را به تقویت کننده باز می گرداند. امپدانس  و زاویه فاز یک بلندگوی ارزان قیمت نمونه،بشدت تابعی از بسامد می باشد. جاییکه امپدانس کم است جریان بیشتری جاری می شود و تلف بیشتری ایجاد خواهد شد.

در نتیجه اگر پاسخ بسامدی در ورودی بلند گو و انتهای کابل اندازه گیری شود حتی اگر تقویت کننده بی عیب و عالی باشد، کمی نامنظم خواهد بود. اما، نمی توان نتیجه گرفت که این پاسخ،پاسخ بسامدی کامل است.

یک خط انتقال واقعی روی سیگنال تاُخیر قابل توجهی می اندازد، بطوریکه چندین چرخه سیگنال بین ورودی و خروجی  آن وجود خواهد داشت. امپدانسهای منبع و بار باید هر دو با امپدانس های مشخصه  خط در تمام بسامد های سیگنال منطبق باشد. متاُسفانه کابلهای بلنگو به این روش استفاده نمی شوند.طول موج الکتریکی در بسامد khz20 برابر km15 یا mile9 می باشد و بنابراین تغییر فاز با این  طولهای معمولی مورد استفاده برای کابلهای صوتی مشکل است. امپدانس خروجی تقویت کننده قدرت تقریباً صفر می باشد وامپدانس ورودی بلندگو ها متغیر می باشد.

نصب بلند گو در سالنها

نصب سیستم های صوتی در سالن ها متناسب با نوع کاربرد سالن از قوانین خاصی تبعیت می کند که عدم رعایت آنها موجب گنگی در مفهوم صدا مخصوصاً در کلام می شود. در سالنهای بزرگ مانند سالنهای اجتماعات سینما، سالنهای کنفرانس، مساجد،در درجه اول بایستی به مسئله آکوستیک پوشش داخلی آنها ،مانند پوشش دیوارها و نوع صندلی  و سقف توجه شود و بعد به نصب بلند گو پرداخت.
بلند گو های مختلف برای هر کاربرد با قدرت و پاسخ فرکانسهای مختلف طراحی شده است.

پاسخ فرکانس بلند گویی که فقط برای اطلاعیه طراحی شده مانند فرودگاهها و بیمارستانها .... حدود 100 تا 8000 هرتز کفایت می کند و برای سالنهای سینما و یلا بلند گو هایی که موسیقی بایستی پخش شود.

پاسخ فرکانس 300تا 12000 هرتز لازم می باشد، در مورد کارهای حرفه ای صدا برداری در اطاقهای کنترل صدا ، بلندگو که به عنوان مرجع تشخیص کیفیت صدا مطرح می شود بایستی پاسخ فرکانس 20 تا 16000 هرتز را به صورت خطی دارا باشد.

همچنین روش توزیع انرژی در یک سالن بایستی بدقت مورد مطالعه قرار گیرد. در یک سالن بزرگ مانند سالن فرودگاه اگر 400وات انرژی لازم داشته باشد، نصب یک بلندگو ی 400 واتی در سالن درست نمی باشد زیرا برای اشخاصی که در نزدیکی بلندگو واقع هستند،زیاد بودن انرژی آزار دهنده وبرای اشخاصی که از منبع صوت دور هستند وجود انعکاسات مزاحم ، مانع مفهوم بودن اطلاعیه ها می شود.در صورتیکه اگر 400 وات انرژی به تعداد زیاد بلندگو تقسیم شود و در محلهای مناسب نصب گردد نه تنها سطح صدا آزار دهنده نخواهد بود بلکه بهتر مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از مسائل مهم توزیع انرژی صوتی در سالنها میزان نویز محیط می باشد.برای مثال در یک سالن مانند کارخانه که حدود 80 دسی بل نویز محیط می باشد نمی توان از یک بلند گو با قدرت کم استفاده نمود زیرا اگر نویز محیط در حد سطح صدا و یا کمی اختلاف باشد باعث نامفهوم شدن صدا می گردد.


 

منابع :

صدا و صدابرداری و طرز استفاده از دستگاههای الکترو آکوستیک/فتحعلی روشن/تهران،انتشارات سوره مهر، 1383  

هنر باز تولید صدا/جان واتکینسون،مترجم مریم مخیر/تهران،انتشارات دانشکده صدا و سیما ،1386

 

 

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic