تبلیغات
برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات. - نظارت، عشق، آفتاب (2)

برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

تجربیات نظارتی مهم در تاسیسات برق (2)

از نکات بسیار مهم پس از احداث چاه زمین، آزمایش مقدار مقاومت الکتریکی زمین در دوره های -  تناوب مشخص است.

بعد از اینکه چاه ارت اجرا شد و مقاومت زیر 2 اهم بدست آمد، نکته مهمی که مهندس ناظر برق ساختمان و بازرس انشعابات برق لازم هست در یک صورت جلسه کتبی به مالک ابلاغ کند:

حفظ و نگهداری سیستم ارتینگ بر عهده مالک می باشد و مالک ساختمان موظف است برای اطمینان از برقراری اتصالات سیستم چاه ارت، هر 6 ماه یکبار از مجریان چاه ارت مورد تایید شرکت توزیع برق، برای تست چاه ارت و اطمینان از دارا بودن مقاومت زیر 2 اهم چاه ارت، استفاده نماید.

نکته یک:
این صورت جلسه را با امضای مالک و تاریخ و اثر انگشت  مالک و ترجیجا اگر امکانش هست در حضور ناظر هماهنگ کننده ابلاغ کنید.
نکته 2:  ترجیحا یک نسخه از این صورت جلسه را در شناسنامه فنی و ملکی ساختمان  و یا فرم پایان کار نهایی ساختمان هم قرار دهید.
چرا؟ چون ممکن است مالک ساختمان آن را بفروشد و مالک جدید از این صورت جلسه باید اطلاع داشته باشد و به آن عمل نماید.

نکته 3: چرا چنین صورت جلسه ای نیاز است؟
بنا بر تجربه گاها مشاهده شده که سیم ارت به صفحه مسی خوب اتصال داده نشده و  طی زمان سیم ارت از صفحه مسی درون چاه جدا شده است و ارتباط ارت کل ساختمان به این طریق از بین رفته است و یا در مکان هایی مشاهده شده که به دلیل جنس خاک، صفحه مسی و یا سیم مسی طی مدت زمان به طور کلی از بین رفته و درون چاه تنها براده های ریز از مس باقی مانده است و در نتیجه سیستم ارت ساختمان به طور کامل قطع شده است و مالک ساختمان نیز کاملا بی اطلاع از این موضوع می باشد و خطر برق گرفتگی و ایجاد حادثه وجود دارد.

نکته 4: ابلاغ این صورت جلسه، از وظایف مهندس ناظر برق و بازرس انشعابات برق نمی کاهد، اما به مالک  ساختمان هشدار می دهد تا همواره سیستم ارتینگ ساختمان را تحت نظر داشته باشد و از  برقراری اتصالات آن در طول زمان اطمینان حاصل پیدا کند. و اگر در آینده حادثه ای اتفاق افتد، مهندس ناظر برق و بازرس انشعابات می تواند با حکم به این صورت جلسه، عنوان نماید که قبلا در مورد نحوه حفاظت و تست دوره ای چاه ارت به مالک هشدار لازم را داده است.
صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :