تبلیغات
برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات. - نظارت، عشق، آفتاب (4)

برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


تجربه های نظارتی کوچک و شاید ساده، اما کاربردی برای مهندسان ناظر تاسیسات برق.
مطالبی را که نگارنده در پست های اخیر به رشته تحریر در می آورد، شاید برای ناظران باسابقه و پایه یک پیش و پا افتاده بوده، اما برای تمام مهندسان ناظر برقی که به تازگی پزوانه اشتغال به کار دریافت نموده اند  و با چم و خم کار آشنایی ندارند می تواند مفید باشد. از ذکر حواشی پرهیز می کنیم و صرفا به مطالبی می پردازیم که بر حسب تجربه در طی زمان بدست آمده است و می تواند راهگشای مناسبی برای حل مشکلات نظارتی باشد.

نکته بسیار مهمی که تمام ناظران صفرکیلومتر برقی باید بدان توجه نمایند، دریافت مدارک زیر قبل از امضای فرم شروع به کار ساختمان می باشد:
1- پروانه ساختمان
2- نقشه های مصوب تاسیسات برقی
3- فرم های نظارت
4- قرارداد نظارت
5- رفع حریم (در این مورد توضیح بیشتری  در ادامه بحث خواهم داد)

لطفا و لطفا و لطفا قبل از دریافت هر یک از موارد فوق، هرگز فرم شروع به کار ساختمان تحت نظارت خود را امضا نفرمائید.
تجربه شخصی ام ثابت کرده که گاها (شما بخونین در 99% موارد) ناظران محترم هماهنگ کننده از بی تجربگی ناظران صفرکیلومتر برقی نهایت سو استفاده را کرده و بدون تحویل هر کدام از موارد فوق ناظر برق را وادار به امضای فرم شروع به کار می نمایند و بعدا که ناظر فلک زده !!!! برق درخواست هر کدام از موارد اشاره شده در بندهای فوق را می نمایند، او را دنبال نخود سیاه فرستاده و علی می ماند و حوضش..!

نکته 1: حریم برق فرم ندارد. اما ناظر تاسیسات برق قبل از امضای شروع به کار، حتما باید شخصا در محل زمین تحت نظارت حاضر شده و حریم های برق را چک نماید و اگر زمین یا ساختمان مورد نظر در محدوده حریم مورد نظر باشد، ابتدا دستور کتبی به رفع حریم  به مالک بدهد. سپس  بعد از رفع حریم، فرم شروع به کار را امضا نماید. حریم برق از موارد خطرناک و خطوط قرمز می باشد و عدم رعایت آن می تواند دردسرهای جدی برای ناظر تاسیسات برق ایجاد نماید.

نکته 2: به ناظر هماهنگ کننده در همان ابتدای کار تاکید کنید تمام موارد فوق( پروانه، فرم های نظارت، قرارد، نقشه مصوب) را یکجا از ایشان تحویل بگیرید. ( این طور نباشه که ناظر هماهنگ کننده بگه حالا شما این فرم و یا قرارد رو بگیر برو، من دو روز دیگه نقشه مصوب را از مالک میگیرم میدم بهت) که در این صورت بزرگ ترین اشتباه تاریخ نظارت خود را انجام داده اید و دوروز که سهل است، تا دو قرن !!!!! باید دنبال نقشه مصوب از مالک و یا ناظر هماهنگ کننده باشید.

نکته 3: سعی کنید تا حد ممکن با ناظر هماهنگ کننده روابط حسنه و به دور از تشنج داشته باشید. تا بتوانید در گزارش های خلافی به شهرداری  و یا نظام مهندسی از حمایت ایشان در مراجع قانونی برخوردار شوید.


تجربه نوشت: مطالبی را که در این پست ها بیان کردم، هیچ کسی به من یاد نداد. همگی بعد از یک عااااااااااااااااااااااااااااااااااااالم  آزمون و خطا و پیگیری خودم بدست آوردم. راهی  دشوار و بسیار پرمسئولیت در پیش روی ناظران تاسیسات برقی هست. اکیدا توصیه می کنم صرفا به اعتبار پرستیژ امضای نظارت، حرص و ولع گرفتن پروانه نظارت را نداشته باشند. با اگاهی و مطالعه و کسب تجربه قدم در این وادی بگذارند...صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :