تبلیغات
برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات. - LNB چیست و چگونه کار می کند؟Low Noise Block

برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

وظیفه ال ان بی دریافت امواج گیگاهرتزیه که وقتی با دیش برخورد میکنه همگرا شده و به طرف ال ان بی تابانده میشه وکار ال ان بی در این مقطع دریافت این امواج و تبدیل انها به امواج قابل دریافت توسط رسیوراست.

برای نیل به این هدف ال ان بی باید در کانون دیش مستقر باشه . در ضمن ال ان بی مخفف کلمه ی Low Noise Block و خود ال ان بی دارای دو بخش مجزا به نامهای LNA , LNC که هر کدام مخفف عبارت Low Noise Converter و Low Noise Amplifier مباشد.
LNA کارش تقویت امواج دریافتی است.
LNC وظیفه اش تبدیل امواج گیگاهرتزی به مگاهرتزی است . البته با پیشرفت تکنولوژی در حال حاضر هر دو این دستگاه ها درون خود ال ان بی جای گرفته اند.
امواج ماهواره ای ازنوع تلویزیونی در دو باند C و Ku پخش میشوند, باند C به امواج مابین 2 الی 6 گیگاهرتز اطلاق میشود ,و باند Ku امواج بین 8 الی 14 گیگاهرتز رو شامل میشه.
البته در حال حاضر امواج این دو باند بر روی ماهواره ها بدین صورت ارسال میشود:
(امواج باند C = بین 6/3 الی 2/4 گیگاهرتز و امواج باند Ku = بین 700/10 الی 750/12 ارسال میدارند.)
در ضمن این توضیح رو هم بدم که وسیله ای به نام ال ان بی دیجیتال وجود نداره و ما هر نوع ال ان بی رو هم واسه رسیور دیجیتال میتونیم استفاده کنیم هم واسه ی انالوگ .

LNB ها دارای انواع مختلفی می باشند که با توجه به دریافت فرکانسهای مختلف از ماهواره های مختلف و یک حد محدود فرکانسی به چند نوع متفاوت تقسیم می شوند که در زیر همه آنها را مشاهده می کنید :

۱- standard LNB 10.0 GHz L.O این نوع اغلب LNB سوئیچینگ مارکنی نامیده می شود و در یک باند کار میکند مقدار نویز ۱ دسیبل یا کمتر می باشد و سوییچ بین پلاریزه ها توسط ولتاژ ۱۴ و ۱۸ ولت توسط رسیور تغذیه می شود .

۲- Enhanced LNB 9.75 GHz L.O در فرکانس بین ۷/۱۰ تا ۷/۱۱گیگاهرتزی کار میکند مخصوص ماهواره های Astra طراحی شده است و مقدار نویز ۱ دسیبل یا کمتر است .

۳- Universal LNB 9.75 and 10.60 GHz L.O در دو باند ۷/۱۰ -۸/۱۱ و ۶/۱۱ -۷/۱۲ گیگاهرتزی کار می کند این LNB احتیاج به یک تون ۲۲ کیلو هرتز با دامنه پیک تو پیک ۵/۰ ولت برای سوییچ کردن به اسیلاتور محلی ۶/۱۰ گیگاهرتز خود دارد ( باند بالا ) در غیر این صورت از اسیلاتور ۷۵/۹ گیگاهرتز خود استفاده خواهد کرد و این نوع LNB در حال حاضر در ماهواره های خانگی دیجیتال و آنالوگ استفاده می شود و وقتی ما در جایی دیگر درباره LNB گفتیم منظورمان همین است .

۴ - Twin output LNB در حال حاضر به شکلهای Standard , Enhanced , Standard وجود دارد
جفت زوج خروجی LNB برای تغذیه کردن ۲ رسیور مورد استفاده قرار می گیرد هر خروجی میتواند به وسیله ولتاژهای ۱۴/۱۸ ولت توسط رسیور خاص برای تغییر پلاریته سوئیچ نماید و در حال حاضر در بازار LNB هایی با ۴ و ۸ و حتی ۱۶ خروجی هم نیز موجود است و در آنتنهای مرکزی کاربرد بسیار دارند .
در زیر به دسته بندی فرکانسهای ماهواره ای که توسط ITU در باندهای SHF بین ۵/۲ تا ۲۲ گیگاهرتز قرار دارد توجه فرمایید :
۸۰۰ مگاهرتز تا ۲ گیگاهرتز باند L .
۲ تا ۳ گیگاهرتز باند S .
۳ تا ۶ گیگاهرتز باند C .
۷ تا ۹ گیگاهرتز باند X .
10 تا ۱۷ گیگاهرتز باند KU که همان فرکانسی هست که ما اکثرا با آن کار داریم .

۱۸ تا ۲۲ گیگاهرتز باند Ka .

http://iss1.blogsky.com/1386/11/06/post-7/

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :