برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

جمعه 7 آذر 1393

باغ ایرانی منجستر

نویسنده: Laura   طبقه بندی: وقایع و تصاویر تاریخی جذاب، گردشگری، 

«یكشنبه صبح است و هوا ابری. برای عكاسی از طلوع بیرون رفتیم، حالا در انتهای خیابان دانهایم چند عكس می‌گیریم اما ساختمانی در كنار خیابان بودون (Bowdon) جلب‌توجه می‌كند. سقف ساختمان ریخته و معلوم است كه تن ساختمان در آتش سوخته.

 استخری پر از برگ در وسط این باغ و دیوارهای نیمه ریخته اتاق‌هایش ناراحت‌كننده‌تر از این بود كه به راحتی از آن عكس بگیری. نمی‌توانستم این ساختمان را تنها بگذارم، بعد از اینكه چند عكس از آن گرفتم دنبال صاحب این باغ گشتم» این حرف‌های راس هیل، عكاس جوان انگلیسی است كه در وبلاگ خودش منتشر كرده.

این باغ با شكوه كه در آتش سوخته برای ایران است. سركنسولگری و باغ سفارت ایران این روزها در منچستر تنهاست و شرایط خوبی ندارد. باغی كه سال‌های زیادی است كسی از آن خبر ندارد. محمد‌حسن حبیب‌الله‌زاده، كاردار موقت ایران در لندن در گفت‌وگو با «اعتماد» درباره این باغ می‌گوید: «باغ منچستر متعلق به ایران است و تا قبل از انقلاب كنسولگری ایران در منچستر بوده است. اما برای اینكه بدانید در حال حاضر چه وضعیتی دارد باید با اداره املاك وزارت خارجه صحبت كنید.»

باغ در فهرست ساختمان‌های در خطر قرار دارد

سفرهای ناصرالدین شاه علاوه بر فرستادن دانشجو به اروپا و خوشگذرانی‌هایش منفعت دیگری هم داشته است؛ «باغ منچستر». این باغ تا سال ١٩٨٠ سفارت ایران بوده است. باغی كه نزدیك به سه هزار متر مربع مساحت دارد. باغ منچستر در محله ترافورد قرار گرفته است. در دسامبر سال ٢٠١٠ این باغ برای نخستین بار آتش می‌گیرد. راس هیل، وبلاگ نویس و عكاس انگلیسی این‌گونه روایت می‌كند كه براساس گزارش‌های آتش نشانی محله ترافود این آتش سوزی اتفاقی نبوده است. در یكی از سایت‌های وابسته به محله ترافورد، مردم این محله درباره این باغ از رفت‌و‌آمد «افراد ولگرد» به باغ اظهار نگرانی می‌كنند، افرادی كه به اعتقاد آنها عامل آتش‌ سوزی ساختمان هستند.

 تقریبا ٩ ماه پس از نخستین آتش‌سوزی، باغ بار دیگر طعمه حریق می‌شود. این‌بار ساختمان به‌شدت آسیب می‌بیند و خطر ورود به آن بیشتر از آن است كه كسی جرات كند برای عكاسی به داخل ساختمان‌ها برود. براساس تاریخ نوشته‌های راس هیل این عكاس پس از دو آتش سوزی به این باغ سرزده و روایت كرده است كه این باغ «در خطر تخریب» به سر می‌برد.

عكس‌هایی كه راس هیل از آنجا گرفته است، ساختمانی را نشان می‌دهد كه سقف و بخشی از دیوارهای آن كاملا سوخته و تخریب شده و استخر این باغ پر از برگ است. وضعیت باغ ایران در منچستر به اندازه‌ای بد است كه كسی از آنجا مراقبت نمی‌كند و هر كسی می‌تواند به راحتی به ساختمان و اسنادی كه از دوره پهلوی در آنجا مانده دسترسی پیدا كند.

«اعتماد» در مكاتبه اینترنتی با شهرداری محله ترافود ماجرای این باغ و آتش سوزی‌ها را جویا شد. تنها جوابی كه تا امروز به دست ما رسیده این است كه این ساختمان در فهرست «ساختمان‌های در معرض خطر» قرار دارد و به زودی اطلاعات تكمیلی درباره این ساختمان را برای ما می‌فرستند.

اما در این بین اینكه ایران چرا هیچ توجهی به ملك خود ندارد سوالی است كه هم برای اهالی محله و هم برای خود مردم ایران پیش می‌آید. مردم محله ترافورد در وب سایت‌های خبری این محله نوشته‌اند كه باغ و ساختمان در حال تخریب است اما كسی به آن رسیدگی نمی‌كند. براساس پیش‌بینی ساكنان این محله و عكاس انگلیسی باغ منچستر «یك و نیم میلیون پوند» ارزش دارد. یكی از اهالی محله نوشته است: «واقعا چرا؟ سوال اساسی این است كه چرا ایران دارایی‌اش را به حال خود رها كرده و هیچ ارزشی برای آن قایل نیست؟»

شاید زمانی وجود كنسولگری به اعتبار محله ترافورد شهر منچستر می‌افزود اما اكنون خانه‌ای متروكه و نیمه‌سوخته است و به گفته اهالی ترافورد به «معضل محله» تبدیل شده است. یكی دیگر از اهالی این محله نوشته: «این ملك ارزش زیادی از نظر فرهنگی و اجتماعی دارد و قطعا باید برای مسوولان ایران هم مهم باشد اما این بی‌محلی آن هم پس از دو بار سوختن درست به نظر نمی‌رسد.»

باغ ١١۵ ساله رها شده است

عده‌‌ای از مسوولان كشور، این باغ را متعلق به فرح پهلوی می‌دانند كه پس از انقلاب توسط دولت ایران از انگلستان باز پس گرفته شده است، اما این موضوع اشتباه به نظر می‌رسد و آنها باغی به نام «منچستر» در شهر لندن را كه امروز تبدیل به یك پارك عمومی شده با باغ سفارت ایران در شهر منچستر اشتباه گرفته‌اند. باغ منچستر نام یكی از پارك‌های فعلی در شهر لندن است و از نظر اسم فقط با باغ سفارت ایران تشابه اسمی دارد ولی فاصله میان لندن تا منچستر حدود ٢٥٠ كیلومتر است.

امروز مشكلات این باغ، محدود به بحث مالكیت ایران یا انگلیس نمی‌شود، آتش‌سوزی‌های مكرر و بی‌توجهی بزرگ‌ترین مشكل این ملك با ارزش به حساب می‌آید. اما اختلاف ایران با انگلستان، هم بر سر مسائل سیاسی هم درباره باغ قلهك، باغ منچستر را بیشتر به انزوا كشانده است. در سپتامبر سال ٢٠١١ به گفته سایت‌های خبری محلی منچستر، مسوولان سفارت ایران در لندن از این باغ دیدن كردند و شرایط «بد» این باغ را مشاهده كردند اما از نوامبر ٢٠١١ كه سفیر و تمام پرسنل سفارت انگلستان از ایران خارج شدند تمامی ارتباط‌ها میان دو كشور قطع شده است. اما انتظار می‌رود با از سر‌گیری مجدد روابط سرنوشت این باغ ١١٥ ساله در اولویت كارها قرار بگیرد؛ در واقع نجات و احیای این باغ از نظر فرهنگی، تاریخی و... می‌تواند مهم‌ترین اقدام سفارت ایران در انگلستان بعد از بازگشایی مجدد باشد.

داستان دو باغ؛ از منچستر تا قلهك


در شرایطی كه دولت ایران باغ منچستر را به حال خود رها كرده است، انگلستان در تهران باغ بزرگی دارد كه همیشه به بهترین شكل ممكن به آن رسیدگی كرده و تا پیش از مشكلات سیاسی بین دو كشور از آن استفاده می‌كرده است. باغ ٢٠٠هزارمتری قلهك در یكی از بهترین مناطق شمال تهران واقع است كه در زمان ناصرالدین شاه به صورت عقد موقت دراختیار دولت انگلیس قرار گرفت. مقامات ایرانی می‌گویند كه قراداد فیمابین پس از فوت طرفین باطل شده است. با این وجود در زمان رضاشاه، لندن سندی برای این باغ تهیه كرد كه به گفته مسوولان سند معتبری به حساب نمی‌آید.

در سال ١٣٨٦، سردار میرفیصل باقرزاده، رییس سابق بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس در یك كنفرانس خبری درباره باغ ایران در منچستر و باغ قلهك در تهران گفت: «زمینه برای بازپس‌گیری باغ قلهك از انگلیس آماده شده است. با وجود گذشت پنج سال از اثبات حقانیت دولت ایران و غصبی بودن باغ قلهك توسط دولت انگلستان، تاكنون دولت انگلیس برای بازگرداندن این حق قانونی و مطالبه عمومی ملت ایران هیچ‌گونه گام موثر و مفیدی برنداشته و از ورود كارشناسی به این پرونده به‌شدت هراسان است. «پیش از این سفیر انگلیس گفته بود كه اگر ایران روی موضوع باغ قهلك پافشاری كند، لندن نیز موضوع باغ منچستر را بررسی می‌كند.

حسینی، سخنگوی سابق وزارت خارجه گفته كه ماجرای باغ قلهك با باغ منچستر كه به گفته وی متعلق به ایران است از هم جداست. باقرزاده نیز دو موضوع باغ قهلك و باغ سه هزار متری منچستر را از همدیگر جدا كرده و تاكید كرد: «تاكنون برای اثبات حق جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های وسیعی در سطح قوه قضاییه، كمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، دیوان محاسبات كشور و همچنین معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری به‌عمل آورده‌ایم كه همگی بر حقانیت جمهوری اسلامی ایران در این ماجرا تاكید كرده‌اند كه به نظر می‌رسد زمینه برای احقاق حق و بازپس‌گیری این مطالبه به حق ملت ایران آماده ‌شده است.»

وقتی از كنار باغ قلهك رد می‌شوید، نسیم خنكی از درون باغ به بیرون می‌وزد. زیبایی این باغ تا حدی است كه باعث شده تا عابران پیاده ترجیح دهند در كنار پیاده رو این باغ قدم بزنند. باغی كه به نماد كشور انگلستان در تهران تبدیل شده و به تازگی دیوارهای آن رنگ شده است. اتفاقی كه خود می‌تواند حال و روز روابط رو به گسترش ایران و انگلستان برای بازگشایی سفارت انگلستان در تهران را به نمایش بگذارد، اما در سوی دیگر نمی‌دانیم چه زمانی دیوارهای باغ منچستر را رنگ می‌زنند، ساختمان سوخته آنجا را مرمت می‌كنند، استخر پر از برگ را تمیز می‌كنند و پرچم ایران را از بام آنجا برافراشته می‌كنند، امروز كه در گوشه‌ای از دنیا غربت گرفته و كسی از آن خبری ندارد.
روزنامه دنیای اقتصاد

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic