برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

اگر قرار باشد‌ از میان تمام سناریوهایی که مربوط به تجربه گرمای شدید است‌ یکی را انتخاب کنید، بی‌شک راه رفتن با پای برهنه روی پشت‌ بام شیروانی از جنس حلبی زیر آفتاب داغ تابستان در انتهای فهرست خواهد بود. هر چند این سطوح در معرض نور خورشید به آرامی گرما را جذب می‌کند، با این حال زیر آفتاب داغ تابستان تبدیل به ورقه‌های گرمی می‌شود که گرمای محیط زیرین خود را با دمای فضای بسیار گرم اطراف ترکیب می‌کند.

راهکاری برای خنک‌تر شدن سطح داغ پشت‌ بام‌ها در تابستان

بتازگی تیمی از محققان دانشگاه سیدنی ، ماده جدیدی تولید کرده اند که می تواند پشت بام را خنک تر از دمای پیرامونی آن نگه دارد. با این کار علاوه بر برداشتن گامی در جهت محدود کردن روند فزاینده گرمایش جهانی، از عرق ریختن افرادی که روی پشت بام مشغول کار هستند جلوگیری خواهد شد.

محققان به سرپرستی دکتر آنگوس جنتل و پروفسور جف اسمیت در دانشگاه فناوری سیدنی، از مخلوط پلی استرهای تجاری موجود و ورقه نقره برای ساختن پوشش های پلیمری مخصوص استفاده کرده اند. محققان می گویند، این مواد می تواند برای استفاده در سقف و بام خانه ها مناسب باشد و دمای پشت بام ها را در تابستان بین 9 تا 12 درجه سانتی گراد کاهش دهد. نتایج آزمایش ها نشان می دهد، مواد جدید فقط 3 درصد از نور خورشید را جذب و گرما را در طول موج فروسرخ بازتاب می دهد. محققان برای آزمایش، مواد جدید را روی پشت بام ساختمان دانشکده نصب کردند، به گونه ای که هیچ مانع یا حایلی میان سقف و خورشید در آسمان وجود نداشت. زمانی که این سقف را با سقف سفید رنگ مدرن و پیشرفته ساختمان کناری مقایسه کردند، مشخص شد دمای این سقف 11 درجه سانتی گراد پایین تر از سقف ساختمان کناری است.

پروفسور اسمیت می گوید: برای اولین بار نشان دادیم حتی اگر در گرم ترین روزهای تابستان باشیم، چگونه می توان دمای یک سقف را خنک تر از دمای محیط اطرافش کرد. در بخش بعدی تحقیق، پژوهشگران می خواستند بدانند در صورت نشستن خاک یا دوده روی این سطح پلیمری، عملکرد آن چگونه خواهد بود. آنها داده های مربوط به دو سطح را ـ که یکی در مکانی تمیز و دیگری به مدت یک هفته در مکانی پر از خاک و دوده بود ـ بررسی و متوجه شدند این سطوح بدون در نظر گرفتن پوشش روی آن از همان کارایی در سطح بالا برخوردار است.ترکیبی از درجه حرارت زیاد، سازه های بتونی و قیر در مراکز شهری باعث ایجاد اثری موسوم به جزیره گرمایی شهری شده که همین موضوع تحقیقات زیادی در سراسر جهان بوده است. سال 2012 محققان موسسه ای تی اچ (ETH) زوریخ، رول های مخصوصی برای پشت بام ساختند که هنگام بارندگی، باران را در خود جمع و هنگام پدیدار شدن خورشید به منظور خنک کردن سقف، آب جمع شده را تبخیر می کرد. همچنین شرکت بیواسکین(BioSkin) تولیدکننده نمای خارجی ساختمان ها که نمای بسیاری از ساختمان ها در ژاپن را کار کرده، از پوشش های سنتی خنک کننده ژاپنی مانند سیستم آب پاش یا پرده بامبو برای پایین نگهداشتن دما استفاده کرده است. محققان دانشگاه سیدنی می گویند، راه حل آنها می تواند علاوه بر کاهش اثر جزیره گرمایی شهری، اتکا به سامانه تهویه هوا در ماه های گرم تابستان را کاهش دهد.

منبع: جام جم

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات