برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

مجسمه شیگر یکی از مهم‌ترین و مرموزترین قطعات هنری پیش از تاریخ اروپا محسوب می‌شود. این چوب حکاکی‌شده که در موزه روسیه نگهداری می‌شود، قدمتی بالغ بر 10 هزار سال دارد که 4000 تا 5000 سال قدیمی‌تر از بنای سنگی معروف «استون هنج» در بریتانیا و دو برابر کهن‌تر از اهرام مصر است.

بنای سنگی استون هنج در بریتانیا

شیگیر نه تنها باستانی‌ترین بنای چوبی دنیاست بلکه با طولی به ارتفاع یک ساختمان دو طبقه مرتفع‌ترین تندیس چوبی دنیای باستان نیز به شمار می‌رود.

این تندیس با نمادهای هندسی و عجیب و غریب حکاکی شده است و دانشمندان بر این باورند خطوط حکاکی شده روی آن شامل اطلاعات رمزی از خلقت دنیاست که توسط انسان‌های دوره میان‌سنگی (حدود 10 هزار تا 8 هزار سال پیش) به جا مانده است.

کشف مجسمه شیگیر

مجسمه شیگیر در ژانویه سال 1890 در شهر سوردلوفسک در حاشیه‌های غربی سیبری روسیه پیدا شد. این تندیس طی هزاران سال توسط لایه‌ای از باتلاق زغال سنگ نارس در عمق 4 متری سطح زمین در یک معدن طلای سرباز محفوظ مانده بود. سالم ماندن این تندیس به دلیل خاصیت آنتی‌باکتریایی باتلاق بود که از پوسیدگی و خوردگی جلوگیری می‌کند.

این مجسمه که در هنگام کشف تکه تکه بود، توسط یک پروفسور روسی به نام دیمیتری لوبانوف در کنار هم چیده شد تا ساختاری به ارتفاع 8/2 متر را تشکیل دهد. اما حدود 2 متر از این سازه دست بشر در طی ناآرامی‌های سیاسی قرن بیستم روسیه مفقود شد.

در سال 1914، ولادمیر تولماشو با استفاده از نقوش حکاکی شده روی این تندیس بار دیگر تمامی قطعات را در کنار هم چید و ارتفاع آن را به 5/3 متر افزایش داد. بعدها تعدادی از قطعات تصادفا از بین رفتند و بنابراین آنها را تنها می‌توان در طراحی‌های تولماشو دید.

یک شاهکار هنری با هفت چهره

تندیس شیگیر از جنس چوب سیاه کاج است که احتمالا با استفاده از یک قاشق سنگی روی آن حکاکی شده است. بدنه این مجسمه صاف بوده و توسط مجموعه‌ای از خطوط افقی نزدیک قفسه سینه که تجسمی از دنده‌هاست به شکل مستطیلی‌ درآمده است.
بنا به گفته محققان، هفت چهره در این تندیس وجود دارد که در قسمت جلویی و پشتی تندیس و یکی بالای دیگری قرار دارد و شمایل هفتم از هر دو طرف بهم مرتبط شده است. گمان می‌رود این مجسمه بازتابی از تجسم مردم آن دوره از خالق بوده است.

نمادهای اسرارآمیز

سطح تندیس شیگیر با نمادهایی مربوط به دوران میان‌سنگی و نقوش هندسی پوشیده شده است. این نشان‌ها به شکل هفت‌هشتی، خطوط مستقیم، خطوط پرپیچ و تاب و دیگر نمادهای انتزاعی هستند و هیچ کدام از آنها تاکنون رمزگشایی نشده‌اند.

طبق گفته پژوهشگران، این نمادها صرفا تزئین نیست و برای خالق این تندیس معنی‌دار بوده است. بعضی از افراد معتقدند خطوط و نقوش روی این مجسمه دارای اطلاعات رمزی از مردم دوران میان‌سنگی است که درک آنها از خلقت این جهان را دربردارد.

اگر اطلاعاتی رمزگذاری شده درباره سرآغاز دنیا و انسان روی این مجسمه وجود داشته باشد، پس شاید آرایش عمودی تصاویر این تندیس نوعی ترتیب در حوادثی که مربوط به نوعی سلسله‌مراتب باشد را بازتاب می‌کند. برخی ادعا می‌کنند این مجسمه شامل نگارش اولیه خط در دنیاست.

یک نقشه باستانی؟

برخی دیگر فرض می‌کنند تندیس شیگیر نوعی نقشه ابتدایی است و خطوط مستقیم، خطوط مواج و پیکان‌ها راهی برای رسیدن به مقصد و تعداد روزهای سفر را نشان می‌دهد. بر اساس این تئوری، خطوط مواج به معنای دریا، خطوط مستقیم به معنای دره و پیکان‌ها نشان‌دهنده تپه‌هاست.

این مجسمه در موزه تاریخ روسیه در یک تابوت شیشه‌ای مخصوص حاوی گاز خنثی به نمایش گذاشته شده است

مترجم: هانا حیدری

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات