تبلیغات
برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات. - مطالب خرداد 1394

برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

شنبه 30 خرداد 1394

شرکت بی ام و تیر های چراغ برق می سازد.

نویسنده: Laura   طبقه بندی: جذابیت های برق، 

شرکت بی‌ام‌و در حال آزمایش تیرهای چراغ برق ویژه‌ای است که با کمک آن‌ها علاوه بر تامین روشنایی شهر در شب‌ها می‌توان خودروهای برقی را نیز شارژ کرد.

شرکت بی‌ام‌و تیرهای چراغ برق می‌سازد

به نظر می‌رسد که آینده در اختیار خودروهای برقی باشد و بسیاری از شرکت‌های بزرگ خودروسازی در این زمینه اتفاق نظر دارند ولی مشکل اصلی این خودروها این است که چگونه می‌توان از آن‌ها برای کارهای روزمره استفاده کرد؟ برای نمونه اگر بنزین ماشین شما در وسط یک خیابان تمام بشود می‌توانید با یک ظرف بنزین، خود را به یک پمپ بنزین برسانید و صدالبته تقریبا در همه جا در مسافت‌های مشخصی شاهد وجود پمپ بنزین هستیم ولی اگر موردی مشابه برای یک خودروی برقی به وجود بیاید، روز صاحب خودرو به صورت کامل هدر خواهد رفت.

شرکت بی‌ام‌و برای این مورد به یک راه‌حل هوشمندانه دست پیدا کرده است. در این راهکار ویژه که توسط این غول خودروسازی آلمانی ارائه شده است قرار است تا تمامی تیرهای چراغ برق در سطح شهر به امکان شارژ خودروهای برقی مجهز شوند. این تیرهای برق از لامپ‌های ال‌ای‌دی استفاده می‌کنند تا میزان مصرف نورافشانی در شب را کاهش بدهند و در عین حال نیز در پایین آن‌ها درگاه شارژ خودرو به چشم می‌خورد.

شرکت بی‌ام‌و تیرهای چراغ برق می‌سازد

در حال حاضر مراحل تست این تیرها در شهر آکسفورد انگلستان آغاز شده است و برای نتیجه‌گیری از مرحله آزمایشی، یک پارکینگ خودرو به صورت کامل به این تیرهای برق مجهز شده است و در صورت موفقیت این آزمایش ممکن است به زودی شاهد تغییر ساختار تیرهای چراغ برق شهری باشیم. شایان ذکر است که بی‌ام‌و تنها یکی از شرکت‌های بزرگی است که در زمینه خودروهای برقی فعال است و حتی یکی از بزرگ‌ترین مردان تاریخ هوش مصنوعی به نام الون ماسک نیز در شرکت خود یعنی تسلا موتورز به تولید خودروهای لوکس برقی می‌پردازد.

منبع: جام جم کلیک

شنبه 30 خرداد 1394

این هلندی هایِ قدبلندِ بی تعارف.

نویسنده: Laura   طبقه بندی: رسانه (ایران، بین الملل)، 

شاید روی نقشه تفکیک برخی کشورها مانند آلمان، هلند و بلژیک کار چندان ساده ای نباشد، حتی برای فردی سوار بر قطار یا اتومبیل هم تشخیص اینکه چه زمانی از مرز این کشورها عبور کرده به سختی امکانپذیر است، با این حال و به رغم تشابهات بسیار، این کشورها تفاوت های چشمگیری نیز با یکدیگر دارند. تفاوت هایی که می توان آن ها را در موارد گوناگونی از زمین فوتبال گرفته تا شرایط اقتصادی و اجتماعی مشاهده کرد. در این گزارش ویژگی های منحصر به فرد هلند  و هلندی ها مورد توجه قرار گرفته است، کشوری مسطح در اروپای غربی که ارتفاع بیشتر مناطق آن از سطح دریا فراتر نمی رود. بنابر اطلاعاتی که یکی از مقامات سفارت ایران در هلند در اختیار ما قرار داده، بیش از 50 هزار ایرانی در هلند زندگی می کنند و هلند چهارمین مقصد مهاجران ایرانی در اروپا محسوب می شود.

این هلندی های قدبلند خسیس!

کشوری کوچک: نه تنها با تصوری که ایرانی ها از یک کشور در ذهن دارند، بلکه با هر استانداردی، هلند کشور کوچکی محسوب می شود تا جایی که در بسیاری از برنامه های هواشناسی در شبکه  های جهانی نامی از هلند دیده نمی شود، اتفاقی که چندان خوشایند هلندی ها نیست. درواقع هلندی ها نسبت به مشخص شدن کشور آن ها در نقشه های مختلف بسیار حساس اند. مساحت هلند تقریبا معادل استان آذربایجان شرقی است، البته عملکرد اقتصادی، علمی و ورزشی این کشور نشان می دهد که اندازه یک کشور عاملی بازدارنده برای رشد محسوب نمی شود.

همه انگلیسی بلدند: هلندی ها به زبان هلندی صحبت می کنند که کمی به آلمانی شباهات دارند، با این حال برخلاف برخی از جوامع غیرانگلیسی زبان اروپا، تعصبی روی زبان خودشان ندارند و از شما هم انتظار ندارند که هلندی بلد باشید. بخش قابل توجهی از هلندی ها به زبان انگلیسی تسلط دارند به خصوص در شهرهای بزرگ مانند آمستردام و لاهه.

قد بلند:
هلندی ها به بلندقدترین ملت جهان مشهورند. متوسط قد مردان در هلند 185 سانتیمتر است. یعنی اگر آقایی با قد 180 سانتیمتر به هلند بیاید نه تنها مردی بلندقد محسوب نمی شود بلکه از بسیاری از خانم ها نیز کوتاه تر است. باور رایج این است که مصرف بالای لبنیات باعث افزایش قد هلندی ها شده اما نتایج یک تحقیق به تازگی نشان داده که در طول تاریخ، هلندی های قدبلند تمایل بیشتر به بچه دارشدن نشان داده اند و در نتیجه به مرور نسل های بعد بلندتر شده اند.

این هلندی های قدبلند خسیس!

خرج کردن با حساب و کتاب: نه تنها دیگر جوامع اروپایی بلکه حتی خود هلندی ها هم از خودشان به عنوان ملتی خسیس یاد می کنند. به طور محترمانه می توان گفت که هلندی ها به شدت با حساب و کتاب خرج می کنند و البته تا آنجا که بشود اصلا خرج نمی کنند. در محیط های کاری می توان مهاجرانی را دید که از رستوران شرکت یا دانشگاه خرید می کنند و در عین حال هلندی های بسیاری را دید که غذای خودشان که اغلب نان و پنیر است را از خانه می آورند. البته قوت غالب در هلند سیب زمینی است.

مهربان و مودب: هلندی ها به شدت افراد مودبی هستند و بسیار بعید است که به یکدیگر پرخاش کنند. به طور مشابه نسبت به دیگر جوامع (مثلا آمریکایی ها) افرادی مهربان و خوش برخورد هم محسوب می شوند. اگر از آن ها آدرس بپرسید، در بسیاری از موارد حتی کمی راه خود را کج می کنند تا به شما در رسیدن به مقصد کمک کنند. در فروشگاه ها و ادارات نوبت را حتما مراعات می کنند. اما در مواردی مانند سوارشدن به قطار نشان می دهند که اگر مجبور به رعایت صف نباشند، در سبقت گرفتن از یکدیگر تبحر دارند.

نژادپرست؟: هلندی ها ادعا (و حتی افتخار) می کنند که ملتی آزاداندیش و بدون تعصب هستند. درنتیجه بسیار بعید است که فردی با نژاد یا مذهب متفاوت در این کشور با حملات نژادپرستانه مواجه شود با این حال شاید برخی از هلندی ها ته دلشان از حضور خارجی ها در این کشور خیلی راضی نباشند. به خصوص در مورد برخی از ملیت ها مانند افرادی که از ترکیه و مراکش به هلند مهاجرت کرده اند. این نارضایتی بیشتر است تا جایی که حتی جوک هایی نیز در مورد این افراد در هلند ساخته شده است.

آب و هوای غیرقابل پیش بینی:
هوا در هلند متغیری است به شدت غیرقابل پیش بینی. ممکن است هوا آفتابی باشد و تنها چند دقیقه بعد بارانی سیل آسا از آسمان ببارد. خود هلندی ها معمولا همواره حداقل یک ژاکت به همراه دارند تا تغییرات ناگهانی هوا غافلگیرشان نکند.

این هلندی های قدبلند خسیس!

حمل و نقل عمومی:
کیفیت حمل و نقل عمومی (چه برای سفرهای بین شهری و چه برای سفرهای داخل شهری) بسیار بالا است و به همین خاطر استفاده از آن تنها به اقشار کم درآمد محدود نمی شود. کوچک بودن شهرها و نزدیک بودن آن ها به یکدیگر باعث شده که برای بسیاری از افراد، شهر محل سکونت با شهر محل کار متفاوت باشد و در چنین شرایطی (به خصوص با درنظر گرفتن بهای بنزین) حمل و نقل عمومی نقش پررنگی در جابجایی روزانه نیروی کار ایفا می کند. وسایل نقلیه عمومی نیز نسبتا منظم هستند که همین مساله برنامه ریزی برای استفاده از آن ها را راحت تر می کند.

دانشگاه ها: آموزش عالی در هلند نسبتا کیفیت خوبی دارد. در فهرست 100 دانشگاه برتر جهان، 4 دانشگاه هلندی به چشم می خورند که از این نظر تنها کشورهای آمریکا، انگلستان و سوییس وضعیت بهتری از هلند دارند. زبان آموزش نیز از مقطع کارشناسی ارشد به بالا معمولا انگلیسی است که همین ویژگی دانشگاه های هلند را به مقصدی جذاب برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است.

امنیت: در هر کشوری می توان نقاط و محله های ناامنی را یافت اما در مجموع هلند حتی در مقایسه با همسایگانش مانند بلژیک، کشور بسیار امنی محسوب می شود. به خصوص روستاها و شهرها کوچک هلند از این نظر وضعیت بسیار خوبی دارند.

این هلندی های قدبلند خسیس!

حریم خصوصی: هلندی ها به شدت به حریم خصوصی شما احترام می گذارند. شاید این ویژگی ابتدا جذاب به نظر برسد اما باعث می شود بسیاری از افراد که از دیگر فرهنگ ها می آیند احساس کنند که در هلند به آن ها بی محلی می شود، به خصوص که هلندی ها در مقایسه با مردم کشورهای جنوب اروپا مانند اسپانیا و ایتالیا به ندرت باب مکالمه را با شما باز می کنند. البته از شما هم انتظار می رود که حریم شخصی دیگران را رعایت کنید، برای مثال پرسش هایی مانند اینکه به چه کسی رای داده اید و چقدر درآمد دارید را بهتر است از هلندی ها نپرسید.

بی تعارف: هلندی ها اصلا اهل تعارف نیستند و تصوری هم از این عادت فرهنگی در ذهن ندارند. درنتیجه اگر به شما چایی تعارف کنند و شما در اولین واکنش بگویید «نه، بسیار ممنون»، هرگز دوباره به شما تعارف نمی کنند. در نتیجه در برخورد با هلندی ها نه تنها باید در مورد ردکردن پیشنهادات محتاط باشید (چرا که فرصت دوباره ای نمی یابید) بلکه در اینکه چه چیزی را به آن ها تعارف می کنید نیز باید مراقب باشید، چرا که اگر باب میلشان باشد حتما قبول می کنند آن هم بدون رودربایستی.

دوچرخه سواری: استفاده از دوچرخه برای هلندی ها عادتی فراتر از تفریح است. هلندی ها حتی اگر خودروی شخصی هم داشته باشند در بسیاری از موارد ترجیح می دهند که از دوچرخه استفاده کنند، به خصوص در شهرهای شلوغ که یافتن جای پارک مشکل است و یا برای مسیرهای نزدیک. تماشای مادری هلندی که دو فرزند خردسالش را روی دوچرخه قرار داده و رکاب می زند و یا افرادی سالخورده که به راحتی دوچرخه سواری می کنند تقریبا برای همه دیگر ملت های جهان جالب توجه و حتی شگفت آور است.

روزنامه هفت صبح - آرش پورابراهیمی

سایت تشینه: بادگیر از مظاهر و سمبلهای تمدن ایرانی است.بادگیر چپقی سیرجان در کرمان تنها بادگیر متفاوت نسبت به دیگر بادگیرهای جهان از نظر معماری می‌باشد. که برای خانه سید علی اصغر رضوی ساخته شده است.

بادگیر چپقی

بادگیر تشکیل شده است از برجکی تقریباً مرتفع‏تر از جاهای دیگر خانه در روی بام. عموماً بادگیرها بر روی قسمتی از خانههای کویری به نام حوضخانه بنا میشدهاند. حوضخانه ایوانی کوچک بوده است که در انتهای اتاقهای تابستانی هر عمارت قرار داشته است اتاقهای تابستانی تشکیل شدهاند از اتاقهایی با ابعاد بزرگ و درهای زیاد ــ گاهی اوقات تا ۵ در ــ به دلیل جریان یافتن هوا در آنها که در انتهای آنها حوضخانه بود. حوضخانه به شکل فضای رابط میان حیاط خانه و اتاقهای تابستانی است. در میان این فضا، حوض کوچکی بود و دلیل نامگذاری این فضا نیز به علت وجود این حوض در میان این فضا بود. بادگیرها دقیقاً در بالای این حوض قرار دارند، ولی از طریق منافذی که دارند جریان هوا را به روی آب حوض هدایت میکنند.

بادگیر معمولاً چهارگوش است و در دیوارهای چهارگانهٔ آن چند سوراخ تعبیه شده‌است. درون بادگیر با تیغه‌ها و جدارهایی که از خشت یا چوب و خشت ساخته شده‌است، به چند بخش تقسیم می‌شود.

سفرنامه نویسان قرون وسطی بیشتر از بادگیرهای شهرهای کویری و گرم و خشک مانند یزد و گناباد و طبس، کرمان، بم و زاهدان نام برده‌اند کاریز و بادگیر و خانه‌های گنبدی بدون تردید از نمادهای تمدن ایرانی است هر سه کلمه بصورت معرب به زبان عربی نیز راه یافته قنات - بادجیر و بادکیر و قبه و قبعه معرب‌های فارسی کلمات فوق هستند.

بادگیر چپقی نوعی بادگیر است که به جای فضای مکعبی شکل خارجی، سازنده از ایجاد چند لوله‌ی خم دار ( زانو مانند) برای حجم خارجی بادگیر استفاده کرده است، اما کانالها و قسمتهای داخلی مانند نمونه‌های چند طرفه است این نوع بادگیر تنها در سیرجان دیده شده است.

نما سازی بادگیر خود از ویژگیهای خاصی برخوردار است و در نهایت ظرافت به وسیله‌ی آجر کاری و یا گچ بری ساخته می‌شود.

معمار آن، سید محمد شجاعی، این بادگیر را در زمان پهلوی اول با الهام از هواکش‌های کشتی ساخته است. سازنده این بنا حاج سید محمد شجاعی است که آن را در زمان پهلوی اول از روی دودکش کشتی‌ها ساخته و تلفیقی از معماری و صنعت است.گفته می‌شود سیدمهدی شجاعی اهل سیرجان در راه بازگشت از سفری که با کشتی می‌پیموده، توجه وی به خنک بودن استراحتگاه کشی جلب می‌شود که علت آن را در معماری خاص دودکشهای کشتی می‌یابد.

وی با تلفیق از این ایده به فکر ساختن بادگیری به شکل دودکش‌های کشتی در شهر خود افتاد که جهت خنک نگه داشتن داروهای منزل طبیبی مورد استفاده قرار گرفت. بادگیر با شبکه‌های هندسی منظم آن که در زیر بادگیر قرار دارد،بر روی فضاهای مستطیل شکل شمالی - شرقی قرار گرفته که هوای اطراف را با عبور از کانال‌های تهویه به درون فضاها که در واقع تابستان نشین خانه بوده،فرستاده است.هم اکنون این بادگیر به عنوان نماد شهرستان سیرجان معروف است. این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۶۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بادگیر چپقی

بادگیر چپقی

بادگیر چپقی

بادگیر چپقی

بادگیر چپقی

بادگیر چپقیدر نگاه اول، شاید این هتل شبیه به لوکیشن سریالی کودکانه به نظر برسد، اما این سازه‌ی اختاپوسی شکل، در واقع هتلی جادویی، مجلل و با شکوه است که از هم اکنون به لطف آب و هوای مدیترانه‌ای، خود را برای پذیرایی از مهمانان تابستانی آماده کرده است. در ادامه کمی بیشتر با این هتل متفاوت در کشور فرانسه، آشنا خواهیم شد.
این هتل در شهر زیبای "Theoule- sur- Mer"، واقع شده است و می‌توان از میان پنجره‌های مدوّر و کشتی مانند آن، چشم اندازی تماشایی از اقیانوس را مشاهده کرد. طراحی و سبک معماری پیشروی این سازه، معمار مجارستانی آن،  آنتی لووگ (Anti Lovag) را به شهرت رساند. اینجا یکی از مکان‌های معروف و متداول برای برگزاری مهمانی‌های مرتبط با فستیوال جهانی فیلم کن بوده و حتی مراسم‌های مربوط به دنیای فشن و مد را نیز میزبانی می‌کند.

قصر حباب‌ها در فرانسه

مهمانان این هتل غیر متعارف می‌توانند وقت خود را در میان آب و هوای مطبوع مدیترانه‌ای و در مجاورت استخرهای مدور هتل گذرانده و یا در فضای خصوصی اتاق خود، از غوطه‌ور شدن در وان و حوضچه‌هایی به همین سبک و سیاق لذت ببرند. اما کار به همین جا ختم نمی‌شود. این هتل دارای یک سالن آمفی تئاتر مجهز است که ظرفیت پذیرایی از 500 مهمان را داراست.

قصر حباب‌ها در فرانسه

همچین یک سالن انتظار با ظرفیت 350 نفر به همراه اتاق‌هایی برای  ریلکسیشن، سالن استراحت با چشم اندازی رویایی و استخرها و فضای سبزی با مساحتی در حدود 91.493 فوت مربع، از دیگر امکانات مناسب قصر حباب‌هاست.

قصر حباب‌ها در فرانسه

همچنین به فراخور مهمانی یا تعطیلات خانوادگی، می‌توان از فضاهای ویژه این هتل از جمله سرویس خدماتی آزور (Azur) با ده اتاق خواب استفاده نمود. هزینه‌ی یک شب اقامت در این هتل به ازای هر نفر 1.125 دلار است و اگر قرار بر اجاره به صورت گروهی باشد، هزینه‌ی دریافتی برای یک روز 13.499 دلار می‌باشد.

قصر حباب‌ها در فرانسه

قصر حباب‌ها

قصر حباب‌ها

به تازگی این هتل میزبان برگزاری فشن شوی کریستین دیور سال 2016 بود که در محوطه‌ی هلوئی رنگ این مجموعه برگزار شد. نمایشی که شاید برگزاری آن در این هتل اندکی عجیب و کنایه‌دار می‌نمود.

برند کریستین دیور

مالک این هتل طراح سرشناس پیِر کاردین (Pierre Cardin)  است که پیش‌تر و در دهه‌ی 1940، به عنوان سرپرست بخش دوزندگان با این برند معتبر همکاری کرده و در سال 1954 با مجموعه لباس‌های حبابی شکل خود، به شهرت بین‌المللی دست یافت.

پیر کاردین

Pierre Cardin

قصر حباب‌ها در فرانسه

قصر حباب‌ها در فرانسه

قصر حباب‌ها در فرانسه

قصر حباب‌ها در فرانسه

قصر حباب‌ها (Palais bulles) در فاصله سال‌های 1975 تا 1989 احداث شده و مالک و طراح آن که خود عاشق حباب‌ها است، این علاقه را در ظاهر و پیکر بندی آن نیز، به نمایش گذارده است.

قصر حباب‌ها در فرانسه

قصر حباب‌ها در فرانسه

قصر حباب‌ها در فرانسه

قصر حباب‌ها در فرانسه

قصر حباب‌ها

قصر حباب‌ها

قصر حباب‌ها

پنجشنبه 28 خرداد 1394

معرفی پاویون کشورهای شرق آسیا در اکسپو میلان 2015

نویسنده: Laura   طبقه بندی: در ستایش معماری، 

اکسپو میلان 2015، علاوه بر معرفی و نمایش فرهنگ تغذیه کشورها، به‌عنوان عرصه‌ای برای ارائه هنر معماری نیز قابل‌توجه است. بر این اساس در سلسله گزارش‌هایی که به معرفی پاویون کشورهای مختلف حاضر در این رویداد اختصاص دارد، تلاش می‌کنیم تا شما خوانندگان را با هنر معماران این کشورها در طراحی این سازه‌ها بیشتر آشنا کنیم. گزارشی که در ادامه می‌خوانید پاویون‌های ارائه‌شده کشورهای شرق آسیا که مشترکات فرهنگی قابل‌توجهی نیز با یکدیگر دارند را مرور می‌کند.

کره جنوبی
پاویون کشور کره در اکسپو سال 2015 میلان عرصه‌ای برای گفت‌وگو در مورد تأمین غذا برای آینده بشریت فراهم می‌کند، آینده‌ای که در آن مواد غذایی به شیوه‌ای مطمئن، سالم و عادلانه ارائه می‌شوند، همچنین شیوه‌های متنوع آشپزی که در سنت بومی این کشور ریشه دارد نمایش داده می‌شود، علاوه بر این، به بررسی راه‌هایی برای بهبود ارتباط در حال و آینده جامعه بشری، استفاده از علم و فن‌آوری بسیار پیشرفته درزمینهٔ، مواد غذایی، محیط‌زیست، و فیزیولوژی انسان می‌پردازد.

پاویون کره با مساحت 3990 مترمربع نهمین پاویون بزرگ بین 140 کشور شرکت‌کننده دیگر در اکسپو است، به این معنی که کره یک عضو اصلی برای نشان دادن سنت‌های فرهنگی این کشور برای فرهنگ وابسته به غذا و پخت‌وپز سالم و ایمن است.در یکی از سالن‌های پاویون کره برای بازدیدکنندگان دو صفحه نمایش بزرگ قرار داده شده است که ویژگی‌های تخمیر و حفظ مواد غذایی را با استفاده از ظروف سنتی سفالی نمایش می‌دهد که برنامه‌های سرگرم‌کننده‌ای برای بازدیدکنندگان است.

در سالن دیگر این پاویون بیش از 360 عدد از این ظروف سفالی قرار داده شده است که با نورپردازی و هنر رسانه، صحنه خیره‌کننده‌ای برای بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد، بازدیدکنندگان می‌توانند چگونگی و ویژگی‌های فرهنگ غذایی سنتی کره‌ای را مشاهده کنند.

در طبقه اول پاویون یک رستوران کره‌ای قرار دارد که در آن بازدیدکنندگان می‌توانند غذاهای سنتی کره‌ای را که با آن آشنا شده بودند تجربه کنند، همچنین در این پاویون از سرآشپزهای مشهور کره‌ای برای آماده‌سازی غذاها دعوت شده است، فروشگاهی در کنار رستوران این پاویون قرار گرفته است، که در آن، محصولات زینتی کره، صنایع دستی سنتی و محصولات غذایی این کشور عرضه می‌شود.

چین

پاویون چین در اکسپو میلان در میدان اصلی قرار گرفته است، این پاویون توسط دانشگاه Tsinghua چین و با همکاری شرکت Link-Art طراحی شده است، این پاویون با طراحی منحصر به‌مانند یک ابر معلق قرار گرفته است که بازدیدکنندگان برنامه‌های عمومی پاویون را زیر یک سقف شناور تجربه می‌کنند.

طرح پاویون چین بر اساس موضوع " سرزمین امید" طراحی شده است که این پروژه از طریق سقف موج‌دار آن، با الهام از خط اسمان شهر طراحی شده است، با این عقیده که "امید" را می‌توان در زمانی تجربه کرد که شهر و طبیعت در هماهنگی بسر می‌برند. سقف با ساختاری متشکل از چوب و تخته و الوار و استفاده از تکنولوژی و الکترونیک مدرن که یادآور معماری سنتی چینی هستند ساخته شده است، همچنین برای سقف پاویون از تکنولوژی مدرن برای ایجاد دهانه‌های طولانی، مناسب برای ماهیت عمومی پاویون استفاده شد، پاویون از تلفیق سازه و پنل های چادری با چوب‌های بامبو ساخته شده است که مرجع سنتی ساخت‌وساز در چین بوده است.

این پاویون به‌صورت لایه‌بندی شده طراحی شده است که، هیئت‌رئیسه‌ها باعث اضافه کردن بافت و عمق در سقف پاویون گردیده و ایجاد اثرات روشنایی و شفافیت در داخل پاویون شده‌اند، در زیر سقف، چشم‌اندازی از مزارع گندم قرار دارد ("سرزمین امید") که با توجه به گذشته کشاورزی چین تعریف شده است این سالن از لامپ‌های LED گسترده مزین شده است که به‌صورت ماتریس بزرگ قرار گرفته‌اند که چشم‌انداز طبیعی و یکپارچه‌ای ایجاد کرده است که برنامه نمایشگاه را تشکیل می‌دهد.

بازدیدکنندگان بعد از گذشت از فضای انتظار بیرونی، با چشم‌اندازی مواجه می‌شود که به فضای نمایشگاهی می‌رسد، که به ارائه مضمون فرهنگ استان‌های بزرگ چین می‌پردازد، بعدازاین بازدیدکنندگان به پله‌های عمومی می‌رسند که به سمت سالن امفی تئاتر راه می‌یابد، و بازدیدکنندگان را به فضایی چندرسانه‌ای شامل فیلم کوتاه با تمرکز بر اتحاد نهاد خانواده در طول جشنواره سالانه بهار چین هدایت می‌کنند.

مالزی

کانسپت پاویون مالزی در اکسپو 2015 میلان دانه‌های برنج است که نماد فرهنگ بالای این کشور و ارزش غذایی مالزی است که اهمیت مواد غذایی این کشور را در صحنه جهانی نشان می‌دهد که براساس موضوع اکسپو سال 2015 تغذیه جهانی و انرژی برای زندگی طراحی شده است.

پاویون مالزی، تعهد ملت خود را به تداوم پذیری منابع جهانی و استفاده مسئولانه از منابع طبیعی نمایش می‌دهد. این نمایشگاه در گرم‌ترین ماه‌های سال برگزار شده است و استفاده از مصالحی با آسایش حرارتی بالا در پوسته بیرونی پاویون ضروری بوده است و استفاده از الوارهای چندلایه موجب کاهش درجه حرارت محیط داخل گشته است.

پاویون به شکل چهار کپسول عظیم، با الهام از اشکال دانه برنج است که در یک عرشه به هم اتصال یافته‌اند و چشم‌انداز انتزاعی و مرموزی را به وجود آورده‌اند، حجم پاویون توسط چارچوب‌های خلاقانه‌ای از چوب روکش شده‌اند که ارزان‌تر و پایدارتر از معادل فولاد آن هستند و دهانه‌هایی با اندازه بزرگ را نیز پشتیبانی می‌کنند.

در پاویون از پوسته خارجی متخلخل استفاده شده است که امکان استفاده از حداکثر نور طبیعی در طول روز را ممکن می‌کند و موجب کاهش وابستگی به استفاده از نورپردازی مصنوعی و درنتیجه صرفه‌جویی در انرژی می‌شود.

تایلند

اکسپو 2015 میلان با موضوع تغذیه جهانی و انرژی برای زندگی است، پاویون تایلند با ارائه چهار موضوع، نوآوری، حفاظت از محیط‌زیست، جلوگیری از گرسنگی در جهان و پایداری است. پایداری و تعادل زندگی رویکردی است که توسط پادشاه تایلند برای حمایت از کشاورزان در سراسر این کشور در نظر گرفته شده است.

در پاویون تایلند انواع سلیقه‌های غذایی، با طعم‌ها و آماده‌سازی‌های متنوع و غذاهای خیابانی دیده می‌شوند که نگاهی دقیق به روش آشپزی تایلندی است و نشان‌دهنده هویت و روحیه مردم این کشور است.

در پاویون تایلند گویی بازدیدکنندگان در بازار محلی غذا قدم می‌زنند که نشان‌دهنده غذاهای خیابانی شناخته‌شده تایلند است که خارج از فضای نمایشگاه به‌صورت بازار شناور به یاد گذشته، زمانی که بانکوک "ونیز شرق " نامیده می‌شد قرار گرفته‌اند. در این پاویون بازدیدکنندگان با سنت‌های غذایی، غذاهای تایلندی و کشت برنج آشنا می‌شوند.

فرم پاویون تایلند به شکل بیضی است و معماری پاویون اولین چیزی است که بازدیدکنندگان با آن مواجه می‌شوند و باید منعکس‌کننده هویت کشور و موضوع اکسپو باشد، بدین منظور این پاویون در زمینی با مساحت 2947 مترمربع ساخته شده است، فرم اصلی پاویون شبیه کلاه سنتی برنج‌کاران در کشور تایلند است که از زمان‌های قدیم استفاده می‌کنند و گویی نماد کشاورزی این کشور است.

ویتنام

طرح معماری پاویون ویتنام در اکسپو 2015 الهام گرفته از نیلوفر آبی است که در دریاچه این کشور یافت می‌شود. پاویون در وسط استخر آبی قرار گرفته و توسط ساختار نیلوفرهای آبی بزرگی که با روکش بامبو پوشیده شده‌اند، احاطه شده است.

طراح این پاویون در راه احیای نوعی معماری سنتی ویتنامی اما در لباس نو و امروزی طراحی مبتکرانه‌ای متناسب با موضوع اکسپو انجام داده است، همان‌طور که وارد پاویون می‌شوید و حرکت می‌کنید گویی برگ‌های نیلوفر را در داخل و خارج پاویون مشاهده می‌کنید و در میان برگ‌های نیلوفر آبی قدم می‌گذارید، استخری که در اطراف این پاویون قرار دارد باعث تعدیل هوا می‌گردد و آب‌وهوای خنک و مطلوبی برای میهمانان فراهم می‌کند، دیوار شیشه‌ای دور تا دور پاویون قرار دارد که در طول روز باز می‌شود و هوای دلپذیر و خنک اطراف استخر را به درون پاویون منتقل می‌کند و تهویه پاویون به‌طور طبیعی امکان‌پذیر می‌شود. 

 

 


سرویس معماری هنرآنلاین

الگوریتم بیان و شعر ریاضی طبیعت است. گروه نورپردازی و طراحی روشنی toan nguyen، سیستم نوری مواجی را طراحی و اجرا نموده اند که از سبک معماری الگوریتمیک  و سیستم محاسبات ریاضی بهره می برد. این سیستم نوری مجموعه ای از لامپ های کره ای کوچک معلق است که در کنار یکدیگر دسته ی پرندگان و یا یک دوش آب بخ زده را در ذهن تداعی می کنند. با آرل همراه باشید.
این سیستم نوری، چیز پیچیده ای نیست و تنها خلاقیتی که می توان در آن مشاهده نمود استفاده از یکی از سبک های معماری در سیستم نورپردازی است. بوسیله این سبک و تکنیک، می توان اشکال مختلفی را خلق نمود و با هزینه ی اجرایی مقرون به صرفه آن را اجرا نمود. در این سیستم نوری از لامپ های LED 2 وات استفاده شده است که در مجموع مصرف برق کم و نور قابل قبولی را از خود به نمایش می گذارند.


نورپردازی الگوریتمیک،سیستم نوردپردازی

نورپردازی الگوریتمیک،سیستم نوردپردازی

نورپردازی الگوریتمیک،سیستم نوردپردازی

نورپردازی الگوریتمیک،سیستم نوردپردازی

نورپردازی الگوریتمیک،سیستم نوردپردازی

نورپردازی الگوریتمیک،سیستم نوردپردازی

نورپردازی الگوریتمیک،سیستم نوردپردازی

نورپردازی الگوریتمیک،سیستم نوردپردازیتحریریه معماری آرل
منبع: DESIGNBOOM


یک شرکت نوپای هلندی با نام MX3D با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی و ربات چاپگر معلق، یک سیستم پل‌ساز درست کرده است که چاپگر، قطعات پل را چاپ می‌کند و ربات آنها را سرهم کرده و پل می‌سازد. این شرکت با کمک این سیستم، یک پل روی یکی از رودخانه‌های آمستردام شده است.

MX3D معتقد است که فناوری چاپ سه‌بعدی تاکنون کارهای زیادی را برای انسان انجام داده است، از ساخت قطعات ساختمانی تا اندام و بافت‌های بدن اما الان زمانی است که باید از این فناوری برای ساخت اشیای دیگر استفاده شود. در واقع، این شرکت با استفاده از قابلیت چندمحوری و معلق بودن، سیستم ربات و چاپگر سه‌بعدی، امکان ساخت اشیا در هوا را فراهم آورده است.این شرکت در وب‌سایت خود نوشته: «موفق شده‌ایم در بخش تحقیق و توسعه‌، فناوری رباتیک مقرون به‌صرفه‌ای را توسعه دهیم که می‌تواند اشیای کاربردی را خلق کند. ما با کمک این سیستم توانستیم یک پل فلزی و بسیار زیبا در آمستردام بسازیم».

تکنیکی که در ساخت این پل به کار برده می‌شود به این صورت است که در ابتدا پرینتر رشته‌های فولادی را با جوش دادن قطعات کوچک فلز مذاب به یکدیگر ایجاد می‌کند و سپس استحکام پل مورد نظر را با اضافه کردن رشته‌های دیگر افزایش می‌دهد. در نهایت ربات با تکیه روی بخش ساخته شده، جلوتر می‌رود و بقیه پل را می‌سازد.


سه شنبه 26 خرداد 1394

صبر چیز عجیبیست، معجزه می کند گاهی.

نویسنده: Laura   طبقه بندی: دیالوگ های ماندگار، 

دوریس: مسئله ایمان نیست؛ مسئله عقله.
فِرِد: ایمان یعنی باور داشتن به چیزایی که عقل سلیم بهت میگه باور نداشته باش.

Miracle On 34th Street| معجزه در خیابان ۳۴ام 1947| جرج سیتون 


ماندگارترین دیالوگ های تاریخ سینما (50)


یک دیرینه‌شناس با قید عبارت «با من ازدواج می‌کنی» در کسل‌آورترین بخش مقاله علمی خود، پای عروس و دامادهای آینده را به آشفته‌بازار مقالات آی.اس.آی باز کرده است.

اگر فکر می‌کنید کاربرد مقاله‌های علمی تنها به پر کردن رزومه علمی یا ارتقای رتبه اساتید منحصر می‌شود و بخش تقدیر و سپاسگزاری مقالات هم جایی کسالت‌آور برای تقدیر و تشکر از استادان و همکاران است، شاید وقتش رسیده باشد که کمی دقیق‌تر به مقالات نگاه کنید!

دکتر کِیلِب براون، پژوهشگر موزه سلطنتی دیرینه‌شناسی تایرل در آلبرتای کانادا به‌تازگی مقاله‌ای بسیار مهم درباره تکامل همگرا در دایناسورهای شاخ‌دار منتشر کرده و در پایان بخش سپاسگزاری پس از تشکر از حمایت‌های دوستش با عبارت «لورنا، با من ازدواج می‌کنی؟» از او درخواست ازدواج کرده است!

اوج خلاقیت یک دایناسورشناس: خواستگاری در مقاله ISI

این برای نخستین بار در تاریخ نشر مقاله‌های علمی است که محققی در بخش سپاسگزاری مقاله‌ای علمی به کسی پیشنهاد ازدواج می‌دهد؛ پیشنهادی که ظاهراً با موافقت لورنا اوبراین پایان شیرینی هم داشته است.

سخنگوی انتشارات CELL ناشر ژورنال Current Biology که با شیرین‌کاری محقق کانادایی، پای عروس و دامادهای آینده را به آشفته‌بازار مقالات ISI باز کرده اعلام کرده که ناشر در جریان این مطلب بوده و برای این زوج بهترین آرزوها را دارد!

اوج خلاقیت یک دایناسورشناس: خواستگاری در مقاله ISI

در مقاله دکتر براون با عنوان A New Horned Dinosaur Reveals Convergent Evolution in Cranial Ornamentation in Ceratopsidae که با همکاری دونالد هندرسون تدوین شده، غیر از خواستگاری خلاقانه این دیرینه‌شناس کانادایی، یافته‌های علمی جالب‌توجهی هم در خصوص روند تکامل دایناسورها وجود دارد که موردتوجه جامعه علمی قرار گرفته است.

همه ی ما این را به خوبی می دانیم که ذخیره ی انرژی های طبیعی بر روی کره زمین در حال تمام شدن است و منابعی که انسان ها تا به امروز از آنها استفاده کرده اند دیر یا زود به اتمام خواهند رسید. تنها راه نجات برای نسل های آینده و بقای بشریت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است. در این بخش می خواهیم ۹ منبع انرژی مهم که خاصیت تجدیدپذیری دارند را به شما معرفی کنیم.

انرژی جزر و مد

image016.jpg

انرژی جزر و مد شکلی از انرژی آبی است که از تبدیل انرژی جزر و مد به اشکال مفید انرژی – عمدتاً نیروی برق – به دست می‌آید. گرچه هنوز استفاده فراگیر نیافته اما انرژی جزر و مد می‌تواند منبع مناسبی برای تولید برق در آینده باشد. جزر و مد بهتر از انرژی باد و انرژی خورشیدی قابل پیش بینی است. در میان منابع انرژی تجدید پذیر، استفاده از انرژی جزر و مد همیشه با مشکل هزینه بالا و محدودیت در مکانهای با کشند شدید یا سرعت بالای جریان آب روبرو بوده است. با وجود این، بسیاری از پیشرفتهای اخیر هم در طراحی (مانند نیروگاه کشند دینامیکی، تالابهای کشندی) و هم در تکنولوژی توربین (مانند توربین‌های جدید محوری و کراس فلو) نشان می‌دهد که کل برق کشندی موجود ممکن است از آنچه تا پیش از این فرض می‌شد بسیار بیشتر باشد و ممکن است هزینه‌های اقتصادی و زیست محیطی به سطح قابل رقابتی کاهش یابد.

اولین نمونه تجاری ساخته شده از آن در ایرلند است. از نظر تاریخی آسیاب‌هایی که از انرژی کشندی بهره می‌گرفتند هم در اروپا وجود داشته‌اند و هم در سواحل شرقی آمریکای شمالی. آب ورودی در استخرهای بزرگی ذخیره می‌شدند و در هنگام فروکش کردن مد چرخ‌های آبی را به چرخش در می‌آوردند که از این نیروی مکانیکی برای آرد کردن غلات استفاده می‌کردند. تاریخ اولین آنها به قرون وسطی و حتی به روم باستان بر می‌گردد. تنها در قرن نوزدهم بود که فرایند استفاده از آب‌های ریزان و توربین‌های چرخان برای تولید الکتریسیته در آمریکا و اروپا معرفی شد. نیروگاه کشندی رانس اولین نیروگاه کشندی در مقیاس بزرگ است که در سال ۱۹۶۶ مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

انرژی خورشیدی

image-25

انرژی خورشیدی به تبدیل نور خورشید به الکتریسیته، به صورت مستقیم و با استفاده از سامانه فتوولتاییک و یا غیرمستقیم، با استفاده از توان خورشیدی متمرکز، گفته می‌شود. سامانه‌های توان خورشیدی متمرکز، از عدسی و آینه و سامانه‌های ردیاب، برای متمرکز کردن نور خورشید استفاده می‌کنند. همچنین سامانه‌های فتوولتاییک، با استفاده از اثر فوتوالکتریک، نور را به جریان الکتریکی تبدیل می‌کنند. نیروگاه‌های توان خورشیدی متمرکز، در دهه ۱۹۸۰ ایجاد شدند. بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان، با توان ۳۵۴ مگاوات در بیابان موهاوی قراردارد. نمونه‌هایی از استفاده از توان خورشیدی در ایران، نیروگاه خورشیدی یزد و نیروگاه خورشیدی شیراز هستند.


سی ان جی

cng-car1.jpg

گاز طبیعی فشرده یا سی‌ان‌جی سوختی است که عمدتا به عنوان جایگزینی برای بنزین، گازوئیل و گاز مایع به کار می‌رود. سی‌ان‌جی نسبت به هر سه اینها آلودگی کمتری ایحاد می‌کند. همچنین ایمنی بیشتری در هنگام نشت دارد چون گاز از هوا سبکتر است و به سرعت پراکنده می‌شود.

سی‌ان‌جی با فشرده‌سازی گاز طبیعی ایجاد می‌شود به گونه‌ای که حجمی که اشغال می‌کند کمتر از یک درصد حجمی است که گاز طبیعی در شرایط عادی اشغال می‌کند. گاز طبیعی عمدتا از متان تشکیل می‌شود و از چاه‌های گاز طبیعی، چاه‌های نفتی و فراوری زباله‌ها تولید می‌شود.

سی‌ان‌جی هم در خودروهای بنزین‌سوز که موتور آنها برای استفاده از سی‌ان‌جی اصلاح شده و هم در خودروهایی که با موتور اختصاصا سی‌ان‌جی سوز ساخته شده‌اند، استفاده می‌شود. در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۸ میلیون خودرو سی‌ان‌جی فعال بوده‌اند. ایران بزرگترین ناوگان خودروهای سی‌ان‌جی سوز را با ۳.۵ میلیون در اختیار داشته‌است. پاکستان و آرژانتین با بیش از دو میلیون و برزیل، چین و هند با بیش از یک و نیم میلیون خودروی سی‌ان جی‌سوز در رتبه‌های بعد قرار دارند.

از مزایای استفاده از گاز طبیعی در مقایسه با بنزین می‌توان به آلایندگی کمتر، عدد اکتان بالا (۱۳۰)، افزایش راندمان ۱۵ درصدی و در کشوری چون ایران فراوانی و قیمت مناسب نام برد.


الکتریسیته زمین گرمایی

geothermal-power-plant-i01.jpg

تاریخ اولین استفاده از انرژی زمین گرمایی به شاهزاده پیرو گینوری کونتی در ایتالیا بازمی‌گردد. در سال ۱۹۰۴ میلادی برای اولین بار استفاده تجاری از انرژی زمین گرمایی به عنوان یک منبع تولید برق در ایتالیا شروع شد و سپس در سال ۱۹۵۸ نیروگاه زمین‌گرمایی وایراکی در نیوزیلند و در دهه ۱۹۶۰ نیروگاهی در منطقه آتشفشانی آبفشان‌ها در ایالت کالیفرنیای آمریکا ساخته شد که امروزه بزرگترین نیروگاه زمین گرمایی به شمار می‌رود. تا سال ۲۰۰۸ انرژی زمین گرمایی سهمی کمتر از یک درصد از تولید کل انرژی الکتریکی جهان را به خود اختصاص داده.

تولید انرژی زمین‌گرمایی به علت میزان بسیار اندک استخراج انرژی گرمایی در مقایسه با حرارت درونی کره زمین انرژیی پایایی در نظر گرفته می‌شود. شدت انتشار گازهای گلخانه‌ای در نیروگاه‌های زمین‌گرمایی موجود به طور متوسط ۱۲۲ کیلوگرم کربن دی‌اکسید (CO۲) به ازای هر مگاوات ساعت انرژی الکتریکی است که حدود یک هشتم یک نیروگاه با سوخت زغالی معمولی است.


نیروی برق آبی

hydro2.jpg

بیشتر نیروگاه‌های برق-آبی انرژی مورد نیاز خود را از انرژی پتانسیل آب پشت یک سد تامین می‌کنند. در این حالت انرژی تولیدی از آب به حجم آب پشت سد و اختلاف ارتفاع بین منبع و محل خروج آب سد وابسته‌است. به این اختلاف ارتفاع، ارتفاع فشاری می‌گویند و آن را با H (مخفف Head) نمایش می‌دهند. در واقع میزان انرژی پتانسیل آب با ارتفاع فشاری آن متناسب است. برای افزایش فاصله یا ارتفاع فشاری، آب معمولاً برای رسیدن به توربین آبی فاصله زیادی را در یک لوله بزرگ طی می‌کند.

برخی نیروگاه‌های آبی که تعداد آنها زیاد هم نیست از انرژی جنبشی آب جاری استفاده می‌کنند. در این دسته از نیروگاه‌ها نیازی به احداث سد نیست. توربین این نیروگاه‌ها شبیه یک چرخ آبی عمل می‌کند. این نوع استفاده از انرژی شاخه نسبتاً جدیدی از علم جنبش مایعات است.


انرژی اتمی

nuclear-plant.jpg

در هر اتمی، ذراتی از انرژی نهفته که اجزای مختلف اتم نیز به وسیلهٔ همان بهم پیوند یافته است لذا هسته اتم منبعی از انرژی بشمار می‌رود که با شکافت اتم این انرژی رها می‌شود. انرژی نهفته در هسته اتم‌های برخی از عناصر (مانند اورانیوم) می‌تواند با آزاد شدن، همان کاری را بکند که سوزاندن مقدار زیادی نفت و گاز انجام می‌دهد که البته سوزاندن نفت و گاز، مشکلات زیست محیطی ایجاد کرده و مقدار زیادی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کند. همراه سایر منابع انرژی پایدار، انرژی هسته‌ای، روش تولید انرژی کم‌کربن برای ایجاد الکتریسیته است که در مقایسه با انتشار گازهای گلخانه‌ای در هر واحد از انرژی تولید شده، شبیه سایر منابع تجدید پذیر است. بدین ترتیب، از زمان آغاز تجاری سازی نیروگاه‌های هسته‌ای در دههٔ ۱۹۷۰، از تولید ۶۴ گیگاتن کربن دی اکسید جلوگیری شده است.

همانطور که اکثر نیروگاههای حرارتی با مهار انرژی حرارتی آزاد شده از سوخت‌های فسیلی برق تولید می کنند، نیروگاه‌های انرژی هسته‌ای نیز انرژی آزاد شده از هسته ی اتم ها در فرایند شکافت هسته‌ای درون رآکتور هسته‌ای را مورد استفاده قرار می دهند. گرمای هسته ی رآکتور، به وسیله ی یک سیستم سرمایشی دفع می شود و با استفاده از این گرما، توربین بخار متصل به ژنراتور، به منظور تولید الکتریسیته به حرکت در می آید.


انرژی موج

pelamis-wave-power.jpg

انرژی موج در اقیانوس باز بر اثر عمل باد روی سطح اقیانوس تولید می‌شوند. کل انرژی موج توزیع شده در زمین در حدود ۲٫۵×۱۰۶ MW تخمین زده می‌شود که در حدود انرژی کلی توزیعی جزر و مد است. انرژی موج منبع تجدید شونده است و معمولاً نسبت به انرژی باد بیشتر قابل تولید است. انرژیی که از امواج استخراج می‌شود، دوباره به سرعت توسط برهمکنش با دو سطح اقیانوس پر می‌شود. انرژی موج نامنظم، نوسانی و دارای فرکانس پائین است که قبل از اضافه شدن به شبکه باید یه فرکانس ۶۰ هرتز تبدیل شود.


انرژی باد

wind-power-5.jpg

انرژی بادی در مقادیر زیاد در مزارع بادی تولید و به شبکه الکتریکی متصل می‌شود. از توربین‌ها در تعداد کم معمولاً فقط برای تامین برق در مناطق دور افتاده استفاده می‌شود. باد یکی از شاخصه‌های اصلی انرژی خورشیدی و هوای متحرک است و جزء کوچکی از خورشید که از تابش خورشید که از خارج به اتمسفر می‌رسد به انرژی بادتبدیل می‌شود اما از جمله دلایل تمایل کشورها برای افزایش ظرفیت تولید برق بادی مزایای بسیار زیاد این روش تولید انرژی الکتریکی است چراکه انرژی بادی فراوان، تجدیدپذیر و پاک است، در همه جای دنیا وجود دارد و همچنین در مقایسه با استفاده از انرژی سوخت‌های فسیلی میزان کمتری گاز گلخانه‌ای منتشر می‌کند.

قدیمی‌ترین روش استفاده از انرژی باد، به ایران باستان باز می‌گردد. برای نخستین بار، ایرانیان موفق شدند با استفاده از نیروی باد، دلو (دولاب) یا چرخ چاه را به گردش درآورده و از چاه‌های آب خود، آب را به سطح مزارع برسانند. احتمالاً نخستین ماشین بادی توسط ایرانیان باستان ساخته شده است و یونانیان برای خرد کردن دانه‌ها و مصریها، رومی‌ها و چینی‌ها برای قایقرانی و آبیاری از انرژی باد استفاده کرده‌اند.

در قرن ۱۳ این فناوری توسط سربازان صلیبی به اروپا برده شد و هلندیها فعالیت زیادی در توسعه دستگاههای بادی داشتند، به طوری که در اواسط قرن نوزدهم در حدود ۹ هزار ماشین بادی به منظورهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گرفته است.


زیست توده

biomass.jpg

زیست توده یا بیوماس یک منبع تجدید پذیر انرژی است که از مواد زیستی به دست می‌آید.بطورکلی کلیه زباله هایی که منشاء زیستی داشته باشند و از تکثیر سلولی پدید آمده باشند بیوماس نامیده می شوند. منابع بیوماسی که برای تولید انرژی مناسب هستند، طیف وسیعی از مواد را شامل می شوند که بطور عمده به شش گروه تقسیم بندی می گردند: ۱-جنگل ها و ضایعات جنگلی,۲- محصولات و ضایعات کشاورزی، باغداری و صنایع غذایی ۳- فضولات دامی ۴- فاضلابهای شهری ۵- فاضلابها، پسماندها و زائدات آلی صنعتی ۶- ضایعات جامد.

زیست توده شامل زباله‌های زیستی قابل سوزاندن هم می‌شود، اما شامل مواد زیستی مانند سوخت فسیلی که طی فرایندهای زمین شناسی تغییر شکل یافته‌اند، مانند ذغال سنگ یا نفت نمی‌شود.


سه شنبه 26 خرداد 1394

مجسمه سازی 200 متر زمین از اسب

نویسنده: Laura   طبقه بندی: خلاقیت های ناب ناب، 

art-giant-fish-sculpture-rio20-botafogo-beach-brazil-1

These giant fish sculptures were created with hundreds of plastic bottles as part of the Rio + 20 UN Conference on Sustainable Development at the Botafogo Beach in Brazil.  The giant sculptures even illuminate from the inside at night creating a gorgeous yet peculiar light experience for the beach bums. Amazing, Isn’t it?

سه شنبه 26 خرداد 1394

شهرهای آینده

نویسنده: Laura   طبقه بندی: در ستایش معماری، تکنولوژی های روز دنیا، 

گوگل از سرمایه گذاری بر روی پروژه جدیدی با نام «آزمایشگاه های پیاده رو» خبر داده که ترسیم و تجسمی از شهرهای آینده کره زمین هستند. شهرهایی که به برترین فناوری ها مجهز می شوند.

 جاه طلبی های گوگل پس از تبدیل شدن به بزرگترین موتورسرچ دنیا یا ورود به ساخت گجت های هوشمند و خودروهای بدون سرنشین همچنان ادامه دارد.

اکنون غول فناوری دنیا به دنبال ترسیم شهر و آینده ای بهتر برای ساکنان زمین است به همین دلیل از طرح جدیدی با نام «آزمایشگاه های پیاده رو» خبر داده که ترسیمی از شهرهای هوشمند آینده هستند.

غول فناوری دنیا با کمک و همراهی شهردار نیویورک به دنبال ساخت و اجرای چنین پروژه ای است تا فضاهای شهری از شکل سنتی و قدیمی خود فاصله بگیرند. در این شهر، ساکنان با فناوری و دنیای دیجیتال عجین می شوند تا بتوانند زندگی جدید و متفاوتی را تجربه کنند.

گوگل

پروژه راه اندازی این شهر به قدری محرمانه است که هیچ خبری از آن منتشر نشده اما لری پیج مدیر عامل اجرایی گوگل در صفحه شخصی خود در این رابطه و جاه طلبی جدید گوگل سخن می گوید. از ویژگی های این شهر می توان به مواردی مانند:حمل و نقل عمومی شگفت انگیز، وجود پارک ها و فضاهای سبز بیشتر، برخورداری از اینترنت اشیاء و ... را نام برد.

آزمایشگاه های پیاده رو، شهری است که در آن شاهد رشد فناوری هستیم تا هزینه های زندگی کاهش پیدا کند و بتوان زندگی بهتری را در اختیار ساکنان شهرها قرار داد. یکی از بزرگترین نگرانی ها را می توان در رشد جمعیت دانست، برای مثال لندن را به تنهایی تصور کنید که در سال ۲۰۳۰ میلادی جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر خواهد داشت.

برای مثال، شهری را تصور کنید که رانندگان وسایل نقلیه با راندن می توانند با جاده ها ارتباط برقرار کنند تا نه تنها آمار تصادفات جاده ای کاهش پیدا کند بلکه به نجات جان انسان ها نیز شتافت.

گوگل

ورود گوگل به ساخت شهرهای هوشمند در حالی است که چندی پیش نیز این موتور سرچ در توسعه شبکه های فیبری در بریستول و برای تبدیل کردن این شهر به اولین شهر هوشمند انگلستان نقش داشت. اجرای پروژه بریستول می تواند گواهی بر ارائه راه کارهای جدید و متفاوت از گوگل در ساخت شهرهای هوشمند آینده باشد.

آیا کایت‌های غول‌آسا می‌توانند انرژی دنیا را تأمین کنند؟

KiteGen نام یک شرکت  مربوط به تولید انرژی است که در کشور ایتالیا واقع شده است. هدف این شرکت تولید الکتریسیته از طریق نصب کایت‌های غول‌آسا و بهره‌برداری از نیروی باد در ارتفاعات است.

طبق گفته تیم تحقیقاتی این شرکت، جریان‌های جتی باد که در ارتفاعات وجود دارد همچنان به عنوان منابع انرژی بادی ناشناخته باقی مانده‌اند و این در حالی است که می‌توان از انرژی آنها برای تأمین نیروی الکتریسیته مناطق محرومی از جهان که به برق کافی دسترسی ندارند استفاده کرد. اگر این پروژه با موفقیت به انجام برسد می‌توان مشکلات تأمین برق مناطقی مانند آفریقا و برخی از نقاط آسیا را برطرف ساخت. حتی می‌توان از انرژی پاک این بادها برای جایگزینی منابع انرژی ناپاکی مانند سوخت‌های فسیلی از جمله زغال سنگ یا گاز طبیعی بهره جست و در نتیجه روند گرمایش کره زمین را با کاهش آلاینده‌هایی مانند دی‌اکسید کربن کند کرد.

این شرکت می‌گوید از آنجا که بادهای که در ارتفاعات می‌وزند بسیار سریع‌تر و دائمی‌تر از بادهای نزدیک به سطح زمین هستند، قابلیت این را دارند که به یک منبع انرژی قدرتمند و بی‌پایان تبدیل شوند.

KiteGen، انرژی جنبشی موجود در بادهای تروپوسفری را با استفاده از کایت‌ها و دستگاه‌های تبدیل انرژی که این شرکت آنها را دیناموها نامیده، به الکتریسیته تبدیل می‌کند. کایت‌های این پروژه هم شبیه کایت‌هایی که به ساحل می‌برید نیستند. ساختار کایت شامل بال‌های بزرگی است که به وسیله میله‌های قدرتمند پولیمری به طول یک کیلومتر به شکل راه راه به هم متصل شده‌اند. این کایت‌ها به وسیله یک سیستم هدایت‌کننده فوق پیشرفته که اطلاعات را از سنسورهای موجود در روی کایت دریافت می‌کند، کنترل می‌شوند و از این اطلاعات برای فهمیدن این‌که چه زاویه‌ای برای دریافت حداکثر میزان انرژی باد مناسب‌تر است استفاده می‌کند.

طبق ادعای KiteGen، انرژی تولید شده  پاک بوده و ارزان‌تر از سوخت‌های فسیلی است و نیازی به دستگاه‌های بزرگ و سنگینی مانند توربین‌های بادی معمولی ندارد. وزن دستگاه KiteGen تقریبا 20 تن است که در مقایسه با 2000 تن یک توربین واقعا وزن کمی محسوب می‌شود. این شرکت می‌گوید انرژی که با استفاده از یک کایت تولید می‌شود، سه برابر مقدار انرژی است که یک توربین بادی معمولی تولید می‌کند.

این طرح در سال 2003 توسط مهندس ماسیمو ایپولیتو به ثبت رسیده و این شرکت  در یک دهه اخیر به فعالیت خود ادامه داده است و اعتقاد دارد که محصولش به مرحله تولید در مقیاس صنعتی رسیده است. گفتنی است سیستم‌های شرکت KiteGen در حال حاضر توسط یک خانواده سلطنتی عربستان سعودی و یک شرکت چینی نامعلوم خریداری شده است.

تصاویر زیر از آزمایش KiteGen در ماه می 2015 ثبت شده است.

KiteGen

بلند کردن بال کایت با جرثقیل برای انجام تست

KiteGen

نمایی از بالا حین بلند کردن کایت

KiteGen

یک مهندس در هنگام تست کایت

KiteGen

Eugenio Saraceno، مدیر فنی گروه KiteGen

KiteGen

ساختار زمینی کایت

KiteGen

طرح سیستم کایت به روی دیوار کارگاه

KiteGen

یکی از مهندسین در کنار کایت غول‌آسا


سه شنبه 26 خرداد 1394

خانه سالمندان باید این جوری باشه.

نویسنده: Laura   طبقه بندی: اطلاعات علمی ساده و خلاصه، 

هفته نامه سلامت - دکتر فرشاد شریفی، اپیدمیولوژیست و دبیر مرکز تحقیقات سالمندان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران: منزل جای امن و مکان آسایش است. سالمندان بزرگ ترین گروهی از جمعیت در همه نقاط دنیا هستند که زمان زیادی از وقت خود را در منزل می گذرانند و متاسفانه خیلی از اتفاق ها هم در همین محیط به دلیل رعایت نکردن نکته هایی هرچند ساده برای سالمند اتفاق می افتد.

پس باید کاری کرد تا کمتر شاهد اتفاق های ناگوار برای این عزیزان باشیم. نکته های مهمی که در منزل سالمند رعایت نمی شود و باعث صدمه دیدن او می شود، متعددند. در ادامه، با این نکات و معیارهایی که باید در خانه های ایده آل سالمندان درنظر گرفته شود، آشنا خواهیدشد.

خانه مناسب سالمندان این شکلیه

نور در اتاق خواب

نور خانه اهمیت زیادی در حفظ روحیه افراد دارد، به خصوص در سالمندانی که ساعت های زیادی را در خانه می گذرانند. به همین دلیل سالمندان باید در خانه هایی زندگی کنند که به پنجره های بزرگ و نور طبیعی و کافی مجهز است. حتی هنگام خواب نیز نباید اتاق خواب یا اتاق های دیگر را در تاریکی مطلق فرو برد. همه اتاق ها باید روشنایی کمی داشته باشند. تخت نیز بهتر است نزدیک  کلید چراغ باشد تا به راحتی بتوانند چراغ را روشن کنند زیرا اغلب سالمندان شب ها چند بار نیاز به دستشویی دارند و در صورتی که نور کافی برای دید وجود نداشته باشد، ممکن است زمین بخورند.

آسانسور به جای پله


خانه مناسب سالمندان این شکلیه

پله ها برای سالمندان به خصوص افرادی که دچار آرتروز زانو هستند، دردسر سازند. بهتر است منزل مسکونی سالمندان در طبقه اول بدون پله یا با حداقل پله واقع شده باشد و ترجیحا دارای آسانسور باشد. ساکن بودن سالمند در طبقات همکف حسن دیگری هم دارد؛ اینکه دوستان و همسالانشان راحت تر می توانند به منزل آنها بیایند زیرا ارتباط سالمندان با دوستانشان باید حفظ شود و این کار از ابتلای سالمند به افسردگی پیشگیری می کند.

پوشش مناسب کف اتاق

بعضی از سالمندان به دلیل ضعف فیزیکی، بیماری مزمن، اشکال در دید یا درد پاها نمی توانند راحت راه بروند و ممکن است در اثر گیرکردن پا به لبه موکت یا فرش زمین بخورند اما کف خانه به هیچ وجه نباید بدون پوشش باشد چون در این صورت زمین خوردن سالمند آسیب زیادی به بدن او می زند. زمین بهتر است مفروش باشد اما باید دقت کرد که لبه های فرش یا موکت کاملا در کناره های اتاق قرار گیرد تا احتمال گیرکردن پای سالمند به لبه موکت یا فرش به حداقل برسد.

خانه مناسب سالمندان این شکلیه

همچنین زیر موکت یا فرش باید چسبی های مخصوصی قرار داد تا احتمال سرخوردن فرش از بین برود. خیلی از شکستگی های ناشی از زمین خوردن در خانه در اثر سرخوردن روی قالی یا فرش است. حتی کف آشپزخانه نیز باید مفروش باشد. خیس شدن زمین بدون موکت یا فرش نیز عاملی برای لیزخوردن سالمند است.

نصب دستگاه هشداردهنده دود در خانه

در منزل همه سالمندان باید دستگاه هشداردهنده دود نصب شده باشد به خصوص سالمندانی که تنها زندگی می کنند. ممکن است آنها متوجه دود ناشی از آتش سوزی نشوند و خطرهایی برایشان به وجود آید.

تنظیم دمای آب


فرزندان یا اطرافیان سالمند باید دمای آب را حداکثر روی 40 تا 50 درجه تنظیم کنند. خیلی از سوختگی های سالمندان در اثر سوختن با آب داغ است چون توانایی سریع تنظیم درجه حرارت آب را ندارند.

دستگیره به تعداد کافی

در منزل مسکونی سالمند مانند راه پله ها، دستشویی، حمام و همه مکان هایی که بیشتر در آنجا تردد دارد باید دستگیره هایی نصب شود. دستگیره ها باعث می شوند هنگام نشست و برخاست در دستشویی یا حمام و... بهتر بتواند تعادل خود را حفظ کند.

توالت فرنگی

خانه مناسب سالمندان این شکلیه

در بسیاری از خانه های قدیمی توالت فرنگی وجود ندارد و سالمند درحالی که استفاده از سرویس های بهداشتی قدیمی و چمباتمه نشستن به مدت هرچند کوتاه به زانوها آسیب می زند. مخصوصا بیماران مبتلا به آرتروز نباید زانوها را زیاد خم کنند چون این کار باعث تشدید درد خواهدشد. همچنین چاقی در سالمندان زیاد دیده می شود. افراد چاق نیز هنگام نشست و برخاست فشار زیادی را متحمل می شوند.

کاشی مناسب کف حمام

خانه مناسب سالمندان این شکلیه

حمام سالمند باید کاشی های عاج دار داشته باشد تا مانع لیز خوردن سالمند شود. همچنین باید برای سالمندان دمپایی مخصوص حمام یا دمپایی مکش دار تهیه کرد تا زمین نخورند.

آشپزخانه استاندارد


در آشپزخانه سالمندان، در کشورهای توسعه یافته که خدمات بیشتری به سالمندان ارائه می دهند، کابینت و ظرفشویی را طوری می سازند که می توان آن را با قد یا توانایی سالمند تنظیم کرد. اجاق گازهایشان هم مجهز به ترموکوبل است تا در صورت فراموشی و خاموشی خودبخود خاموش شود و گاز خارج شده باعث آتش سوزی نشود.

خانه مناسب سالمندان این شکلیه

تخت استاندارد


تخت سالمند نباید بلند باشد. تخت استاندارد تختی است که موقع نشستن سالمند روی آن کف پاها کاملا به زمین بچسبد؛ یعنی ارتفاع ساق پا باید بیشتر از ارتفاع تخت باشد. همچنین پهنای تخت هم باید مناسب باشد. رعایت نکردن این دو اصل ممکن است باعث افتادن سالمند از روی تخت و شکستن دست و پای او شود.

چیدمان مناسب خانه


از گذاشتن وسایل اضافی در گوشه کنار یا وسط خانه و مبله کردن شلوغ در خانه مسکونی سالمند باید اجتناب کرد. همچنین سیم تلویزیون و یخچال و... حتما باید در گوشه خانه باشد تا به پای سالمند برخورد نکند. مسیر کاملا باید باز باشد.

خانه مناسب سالمندان این شکلیه

پاپوش

سالمندانی که به دیابت مبتلا هستند، باید حتما در خانه پاپوش بپوشند، چون ضربه به پا و خراش جزئی در یک بیمار مبتلا به دیابت ممکن است دردسرساز باشد. پوشیدن جوراب یا دمپایی راحتی بسیار کمک کننده است.

تلفن های ضروری

تلفن های اضطراری باید روی گوشی ثبت شده باشد همچنین باید به سالمند آموزش داد تا در صورت ایجاد مشکل چگونه با شخص خاص یا مرکز مربوط تماس بگیرد.

آپارتمان به جای ویلا

سالمندان در کشور ما اغلب در خانه های بزرگ و ویلایی زندگی کرده اند به همین دلیل ممکن است انتقال آنها به آپارتمان برایشان آزاردهنده باشد اما زندگی یک یا دو سالمند در یک خانه بزرگ از نظر ایمنی و امنیتی چندان درست نیست. به نظر می رسد یک آپارتمان مجهز به آسانسور برای سالمندان خیلی بهتر باشد.

خانه مناسب سالمندان این شکلیه

دسترسی به نانوایی و بقالی

مکان زندگی سالمند باید به نانوایی، بقالی و به طور کلی محل فروش مواد خوراکی نزدیک باشد. دیده شده سالمندانی که مراقب همیشگی مانند فرزندان ندارند و دسترسی به مواد غذایی به دلیل دوری اغذیه فروشی ها برایشان مشکل است، دچار سوءتغذیه می شوند. بنابراین اگر ممکن است منزلی نزدیک به نانوایی یا مغازه های فروش مواد خوراکی برای آنها تهیه کنید تا با طی مسافت کوتاهی بتوانند مواد غذایی تهیه کنند.

مجسمه‌های بودای بامیان افغانستان که 14 سال پیش توسط طالبان تخریب شد، هم‌اکنون به کمک فناوری پروژکشن سه‌بعدی یا همان هولوگرام دوباره زنده شده‌اند.

 در ماه مارس 2001 طالبان دو مجسمه بودای بامیان را که در دل کوه در استان بامیان افغانستان ساخته شده‌ بودند، تخریب کرد.

این دو مجسمه به بلندای ۵۳ و ۳۵ متر، در کنار مجموعه‌ای از بناهای تاریخی در این محل برای زمانی طولانی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در افغانستان بودند. تندیس کوچکتر در سال ۵۰۷ میلادی و تندیس بزرگتر در سال ۵۵۴ میلادی ساخته شده ‌است.

تصویر دو تندیس قبل از تخریب

تندیس قبل و بعد از تخریب یکی از تندیس‌ها

حال این اثر بزرگ هنری به وسیله پروژکتور سه‌بعدی بازسازی شده است. این پروژکتور توسط دو محقق چینی، جانسون یو و لیام هو ساخته شده است و قبلا در چین برای بازسازی برخی آثار هنری مورد استفاده قرار گرفته است. این دو مخترع در سال 2001 از جریان تخریب این آثار هنری اظهار تاسف و از دولت افغانستان و یونسکو درخواست کردند که با کمک این پروژکتور این اثر را به صورت مجازی و سه‌بعدی (هولوگرافیک) برگردانند.

حال با اجازه یونسکو و دولت افغانستان، تصویر سه‌بعدی مجسمه‌های بودای بامیان درون صخره‌هایی که در گذشته آنها را در خود جا داده بودند، انداخته شده است.

گفته می‌شود که 120 هزار پروژکتور در این پروژه مورد استفاده قرار گرفته‌اند و مردم از 150 منطقه مختلف برای دیدن این مجسمه هولوگرافیک آمدند و به جشن و پایکوبی مشغول شدند.

درست است که این مجسمه‌ها که روزی سمبول و نماد کارهای هنری تاریخ بشر بود، دیگر به صورت فیزیکی وجود ندارند با نورافکنی سه‌بعدی خاطره آنها در یادها زنده می‌شود و از فراموش شدن تاریخ در این منطقه از جهان جلوگیری خواهد شد.

گزارش: نسترن صائبی

دوشنبه 25 خرداد 1394

تونلی که با نخ درست شده است.

نویسنده: Laura   طبقه بندی: در ستایش معماری، 

آتلیه هنری YokYok در پاریس، با استفاده از نخ‌های آبی‌رنگ، در حیاط یکی از کلیساهای فرانسه، یک تونل آبی‌رنگ زیبا ساخته که نمای کاملا جدید و خلاقانه‌ای دارد.


این تونل به سبک معماری گوتیک و معماری قرن 16 میلادی در حیاط کلیسای «سن استپان» در جنوب غربی فرانسه ساخته شده است. طراحان، با نخ‌های بسیار بلند تونل‌هایی در باغ کلیسا ساخته‌اند که از فضای بیرونی تا میدان مرکزی باغ ادامه دارد. این نخ‌ها به دور فریم‌های فلزی که به شکل طاق خمیده شده‌، پیچانده شده‌اند.

این نخ‌ها با رنگ و طرح خود، نوعی معماری ویژه و کاملا متفاوت را به تصویر کشیده‌اند. این اینستالیشن بسیار زیبا تا آخر ماه ژوئن سال جاری میلادی در حیاط کلیسا خواهند ماند. جالب است بدانید این طرح، یکی از برنده‌های جشنواره طراحی فضای بیرونی کلیساها بوده است.
چه اتفاقی رخ خواهد اگر جهان با اتمام سوخت های فسیلی مواجه شود؟ هیچ خودرویی قادر به حرکت نخواهد بود، برقی تولید نمی شود و تهویه هوا صورت نمی گیرد. به محض آن که آخرین باتری های باقیمانده خالی شوند، ما به قرون وسطی باز خواهیم گشت. اما نمی توانیم اجازه شکل گیری چنین اتفاقی را بدهیم.

موانعی که پیش از انقلاب خورشیدی باید برطرف شوند

 انرژی گران است و همان گونه که ما زمین را از نفت موجود در آن تهی می کنیم، قیمت انرژی روندی افزایشی را پیش خواهد گرفت مگر آن که روش دیگری را برای تولید انرژی بیابیم. این احتمال جدی وجود دارد که تا سال 2060 با اتمام سوخت های فسیلی مواجه شویم.

انرژی خورشیدی بهترین امید ما محسوب می شود اما توسعه این فناوری طی چند دهه گذشته آنچنان که باید گسترده و پر زرق و برق نبوده است. چه مدت طول می کشد تا انرژی خورشیدی به وعده های داده شده در این حوزه دست یابد؟ آیا انقلاب انرژی به موقع شکل می گیرد؟

جهان نیازمند انرژی خورشیدی است ...

با نگاهی عادلانه، انرژی خورشیدی تنها گزینه جایگزین برای سوخت های فسیلی نیست. گزینه های بسیار دیگری در سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفته اند و در شرایطی که پتانسیل خود را نشان داده اند اما همه آنها دارای اشکالاتی جدی هستند. به عنوان مثال، انرژی بادی را مد نظر قرار دهید. باد در همه جا وجود دارد و سرشار از انرژی بالقوه است. باد یک انرژی سبز با آلودگی ناچیز محسوب می شود و هنگامی که مساله فضای مورد نیاز مطرح شود، گزینه ای نسبتا کارآمد است.

موانعی که پیش از انقلاب خورشیدی باید برطرف شوند

اما متاسفانه، باد غیر قابل پیش بینی است و اغلب به صورت متناوب پدیدار می شود. این شرایط چندان مفید نیست مگر آن که امکان ذخیره بلند مدت انرژی تولید شده را فراهم کرده باشیم. همچنین، توربین های بادی بسیار پر سر و صدا هستند و روند تعمیر و نگهداری آنها هزینه بر و خطرناک است.

افزون بر این، مزارع بادی بزرگ می توانند اثر فوری بر شرایط آب و هوای محلی (با تاثیرگذاری بر گردش هوا) و حیات وحشی محلی (مرگ پرندگان و خفاش ها به واسطه برخورد با توربین ها) داشته باشد. این مساله می تواند با توسعه توربین های بادی بدون تیغه کاهش یابد اما همچنان برای نتیجه گیری زود است.

نیروی برق‌آبی یکی دیگر از منابعی است که کارآمدی آن اثبات شده اما این گزینه نیز با مشکلاتی مواجه است. سدهای برق‌آبی برای زیست‌بوم های آبی مخرب هستند، موجب شکل گیری آب های راکد می شوند، در عادات مهاجرت حیوانات اختلال ایجاد می کنند و به طور آشکار مرگ بسیاری از انواع ماهی ها را موجب می شوند.

موانعی که پیش از انقلاب خورشیدی باید برطرف شوند

اشکال دیگر انرژی جایگزین شامل زیست‌سوخت ها و هیدروژن نیز برای غلبه بر اساسی‌ترین مشکلات با چالش هایی مواجه هستند که مصرف انرژی بیشتر برای تولید آنها نسبت به انرژی که برای مصرف ارائه می کنند را شامل می شود.

گزینه کلیدی دیگر انرژی هسته ای است که نسبت به سوخت های فسیلی با محیط زیست سازگاری بیشتری دارد. با این وجود، زباله های به جا مانده از نیروگاه های هسته ای همچنان مشکلی بزرگ محسوب می شوند. انرژی هسته ای می تواند برای ما زمان بخرد اما راه حلی دائمی برای مشکلمان نیست.

در نتیجه انرژی خورشیدی به عنوان تنها راه حل قابل قبول مطرح می شود.

... اما موانع بسیاری وجود دارند

اگر خورشید منجی ما برای کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی و جلوگیری از اتمام آنها محسوب می شود چه چیزی انقلاب خورشیدی را از توسعه باز داشته است؟ در این مسیر موانعی وجود دارند که باید آنها پشت سر بگذاریم. نخست، همانند انرژی بادی، انرژی خورشیدی نیز متناوب است. سلول های خورشیدی تنها زمانی که خورشید به آنها می تابد انرژی تولید می کنند. این مشکل ساده سلول های خورشیدی را در بخش های بزرگی از جهان بی اثر می سازد.

موانعی که پیش از انقلاب خورشیدی باید برطرف شوند

شهرهایی مانند لندن و سیاتل را در نظر بگیرید. در این مناطق بارش باران در طول سال بیش از تابش خورشید است. برای تامین نیروی این شهرها تنها از طریق انرژی خورشیدی هر روز تابش خورشید حداقل باید دو روز برق تولید کند. در حال حاضر، فناوری خورشیدی به هیچ وجه نزدیک به چنین قابلیت و توانایی نیست.

و یا کشورهایی که در نزدیکی قطب قرار گرفته اند را در نظر بگیرید. در این مکان ها خورشید برای شش ماه می تابد و پس از آن شش ماه تاریکی فرا می رسد. در نتیجه، مردم تنها نیمی از سال به برق دسترسی خواهند داشت. ادغام نیرو بین مناطق مختلف نیز یک مشکل دیگر را موجب می شود زیرا هدر رفت انرژی در خطوط نیروی طولانی گران تمام می شود. ما می توانیم این مشکل را با ابررساناهایی با دمای اتاق برطرف کنیم اما فناوری راه درازی برای تحقق آن پیش رو دارد.

موانعی که پیش از انقلاب خورشیدی باید برطرف شوند

در نتیجه با مشکل بزرگ دیگر روبرو می شویم که شامل ذخیره انرژی خورشیدی می شود. اگر تولید انرژی خورشیدی تنها در زمان هایی مشخص از طول روز و در مناطق خاصی از جهان امکان پذیر است پاسخ آشکار برای حل این مشکل ذخیره انرژی برای استفاده از آن در آینده است. متاسفانه صحبت در این زمینه بسیار آسان تر از انجام آن است.

مشکل این است که بسته های باتری ارزان از طول عمر یا قابلیت اطمینان کافی برخوردار نیستند در شرایطی که هزینه تولید بسته های باتری باکیفیت نیز بالا است. خوشبختانه شرکت هایی مانند تسلا از نسل آینده بسته های باتری هم برای مصرف کنندگان در مقیاس کوچک و هم برای استفاده شرکت ها در مقیاس بزرگ رونمایی کرده و قیمت ها کاهش چشمگیری داشته اند.

اما ذخیره انرژی خورشیدی زمانی کارایی دارد که بتوانیم برق بیشتری نسبت به آنچه نیاز داریم تولید کنیم و نیروی اضافی را ذخیره کنیم. بر همین اساس، مساله بهره‌وری سلول های خورشیدی مطرح می شود.

برای تامین برق هنگام شب، انرژی خورشیدی باید طی روز و هنگامی که خورشید می تابد، جذب و ذخیره شود. اما با استفاده مردم از برق در طول روز سلول های خورشیدی نیازمند جذب نور خورشید به میزان کافی برای تامین نیازهای روزانه و همچنین به میزان کافی برای شارژ باتری ها به منظور استفاده شبانه هستند. به بیان دیگر، اگر فرض کنیم شش ساعت در طول روز از تابش خورشید بهره‌مند هستیم، ظرفیت خورشیدی باید برای جذب 24 ساعت انرژی طی یک دوره زمانی شش ساعته کافی باشد.

موانعی که پیش از انقلاب خورشیدی باید برطرف شوند

به طور میانگین، یک پنل خورشیدی رتبه بندی شده برای استفاده مصرف کننده می تواند حدود 10 وات در هر ساعت در هر فوت مربع انرژی تولید کند. از این رو، برای تولید یک کیلووات ساعت انرژی شما به 100 فوت مربع پنل خورشیدی نیاز دارید. این در شرایطی است که خورشید در تمام طول روز و هر روز بتابد که می دانیم چنین چیزی همواره امکان پذیر نیست.

اگر شش ساعت تابش خوب خورشید را در نظر بگیریم ما نیازمند تعبیه چهار برابر پنل خورشیدی بیشتر هستیم که 400 فوت مربع را در بر می گیرد. با میانگین 5 دلار به ازای هر وات، یک سیستم 4 کیلووات ساعتی هزینه ای 20 هزار دلاری به همراه خواهد داشت. به لطف باتری های شرکت تسلا، اکنون می توان سه باتری 10 کیلووات ساعتی هر کدام به قیمت 3 هزار و 500 دلار را خریداری کرد. در نتیجه با پرداخت هزینه 30 هزار و 500 دلاری می توانید یک سیستم عملیاتی برای تامین برق روزانه خود و تا 30 ساعت ذخیره باتری با فرض در اختیار داشتن 400 فوت مربع پنل خورشیدی داشته باشید.

موانعی که پیش از انقلاب خورشیدی باید برطرف شوند

بدون تردید، این فرضیات نمی توانند برای بیشتر مردم جهان به ویژه در مناطق شهری امکان پذیر باشند. برای تحقق این شرایط به راه حلی عملی مانند ارتقا بهره‌وری سلول های خورشیدی و یا پوشش تمام ساختمان ها با آنها از طریق چیزی مانند فناوری سلول های خورشیدی قابل اسپری شدن نیاز داریم.

در نهایت، با مسائل بزرگی درباره زیرساخت های انرژی خورشیدی در سراسر جهان مواجه هستیم. درباره هر چیزی که اکنون با سوخت های فسیلی کار می کند مانند خودروها، نیروگاه ها و غیره فکر کنید. سپس درباره میزان کار مورد نیاز برای تبدیل همه آنها به گزینه هایی سازگار با انرژی خورشیدی فکر کنید.

بسیاری از نیروگاه ها باید تعطیل و یا حتی تخریب شوند تا به عنوان مزارع خورشیدی بازسازی شوند. خودروهای بنزینی، دیزلی و هیبریدی باید کنار گذاشته شوند تا خودروهای تمام الکتریکی مانند محصولات تسلا بکار گرفته شوند. همچنین هزینه هایی مانند تبدیل پمپ بنزین ها به ایستگاه های شارژ را نیز باید مد نظر قرار دهید. تمامی این موارد بسیار پر هزینه هستند.

اما با نگاهی به آینده و زیرساخت های بزرگتر انرژی خورشیدی می توان همچنان امیدوار بود. ام‌آی‌تی مطالعه ای را منتشر کرده است که دستیابی به گسترش و استقرار نیروی خورشیدی در مقیاس تراوات تا سال 2050 را ممکن می داند. این میزان برای 41.7 میلیارد خانواده با میانگین نرخ برق مصرفی آمریکایی ها کافی است. در نتیجه شاید گسترش بکارگیری انرژی خورشیدی پیش از اتمام سوخت های فسیلی امکان پذیر باشد.


محمد مهدی حیدرپور

شرکت دایسون لامپی را ارائه داده که ال‌ای‌دی‌های خود را خنک کرده و آنها را قادر می‌سازد 37 سال عمر کنند.

لامپی که 37 سال عمر می‌کند+تصاویر

تلاش برای خنک‌ نگه‌داشتن حباب‌های ال‌ای‌دی همواره مورد توجه تولیدکنندگان بوده است.

در حالی که ال‌ای‌دی‌ها به اندازه لامپ‌های دارای نور سیمابی داغ نمی‌شوند، حرارت تولید می‌کنند و این موضوع موجب ضعیف‌شدن نور و رنگ آن‌ها با گذر زمان می‌شود.

یکی از ویژگی‌های مشترک ال‌ای‌دی‌ها داشتن نوعی سینک حرارتی است که حول قاعده آن‌ها می‌چرخد تا ناحیه سطحی بیشتری ایجاد کرده و امکان از دست‌رفتن بیشتر گرما را بدهد.

دایسون با الهام از فناوری لوله حرارتی به کاررفته در ماهواره‌ها، لامپ جدید را ارائه داده است.

این شرکت از نوعی سینک حرارتی آلومینیومی برای دورکردن گرما از حباب‌های ال‌ا‌ی‌دی استفاده می‌کند که موجب می‌شود ال‌ای‌دی‌ها با دمای 55 درجه سانتیگراد کار کنند.

دایسون مدعی است این راهکار، پوشش فسفری ال‌ای‌دی را حفظ کرده و موجب می‌شود با کارکرد 12 ساعت مدام در روز، بیش از 37 ساعت عمر کند.

لامپی که 37 سال عمر می‌کند+تصاویر

ال‌ای‌دی‌های ماندگار داخل لامپی جاسازی می‌شوند که دایسون نام Csys را به آن داده است.

طراحی Csys شامل نوعی کاهنده حساس به لمس بوده و قاعده آلیاژ روی آن 360 درجه می‌چرخد تا بازوهای سرخورنده عمودی و افقی آن را پشتیبانی کند و این موضوع لامپ را در وضعیت‌های مختلف قرار می‌دهد.

لامپ Csys دارای هشت ال‌ای‌دی است و بهای هر واحد از آن حدود 610 دلار اعلام شده است.

حجت الاسلام و المسلمین «امین امینی نوبرانی» پدر «خانم فاطمه امینی» دختربچه 4 ساله‌ای که سال گذشته در هنگام بازی در یکی از بوستان‌های قم دچار برق گرفتگی شد و از دنیا رفت، در نامه‌ای سرگشاده به حجت الاسلام و المسلمین «محمدصادق صالحی‌منش» استاندار قم، خواستار رسیدگی به وضعیت ایمنی بوستان‌های قم شده است.

به گفته حجت الاسلام و المسلمین «نوبرانی» این نامه حدود یک ماه پیش و توسط خود وی به شخص استاندار قم داده شده است، اما از آن جایی که تا کنون ترتیب اثری روی این موضوع داده نشده، تصمیم گرفته شد تا این نامه به صورت سرگشاده منتشر شود.

متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

بسم الله قاصم الجبارین

خدمت حضرت حجة الاسلام و المسلمین صالحی منش استاندار محترم استان قم (دام توفیقاته)

سلام علیکم

پیرو مذاکره شفاهی بین اینجانب و حضرتعالی مورخه 1394/2/24 مبنی بر اینکه حکم مقصّرین حادثه منجر به قتل دخترم هیچگونه سنخیتی با جرم نداشته، و این حکم برای مقصّرین اصلی حادثه که در رأس مدیریت عالی شهرداری قم می‌باشند بازدارندگی نداشته و تنها اقدام عملی که ایشان فرموده‌اند پوشاندن برخی از تیرک‌های روشنایی و زدن بر چسب خطر برق گرفتگی بر روی آنها می‌باشد که هیچ یک از این امور علّت وقوع حادثه نبوده است.

در بدو امر به جای اصلاح نقایص در مبلمان شهری، مسؤلین شهرداری سعی در بیرون کشیدن شهردار از پرونده بودند که با توجه به نداشتن هزینه‌ی کارشناسی و وکیل، به این مهم دست پیدا کرده‌اند که البته با اعتراض شدید بنده به دادستان امیدوارم که پرونده به روال عادی برگردد.

باستحضار می‌رساند اعضای هیأت کارشناسی 5 نفره که از تهران انتخاب شده بودند نکات حائز اهمیت فراوانی را در گزارش خود برای دادگاه محترم تهیه کرده بودند که از همه آن گزارش فقط به بند مقصرین حادثه دقّت شد و اصل موضوع که علّت حادثه بود به فراموشی سپرده شد. موردی که اگر به طور اصولی و اساسی اقدام عملی صورت نگیرد منجر به حوادث مشابه جدید خواهد شد همانطورکه قاضی محترم جناب آقای فتوره چی فرمودند:«بنده به تنهایی حداقل 5 مورد را به خاطر دارم که یا منجر به فوت و یا نقص عضو و صدمات شدید بدنی شده» در ضمن موارد مشابه در شهرداری‌های شهرهای دیگر هم اتفاق افتاده لذا از جنابعالی تقاضا دارم که به نتایج نظریه کارشناسی 5 نفره، که حادثه را مورد تحلیل قرار داده و عمق فاجعه را نشان می‌دهد توجه فرمایید.(بعد از این حادثه بنده یقین پیدا کردم با این همه اختلال و بی‌نظمی مدیریتی فقط خدا و دعای شخص امام زمان (عج) هستند که مردم قم را حفظ می‌نمایند و الّا ما باید هر روز شاهد این حوادث می‌بودیم). وبا دستورات مدیریتی جنابعالی 13 بند پیشنهادات توسط هیئتی کارشناس، بررسی گردد و نتایج آن برای شهرهای دیگر هم فرستاده شود. و برای تسکین دل داغدار ما گزارشی از اقدامات صورت گرفته به ما هم داده شود، در ضمن عکس‌های تخلّفات شهرداری بعد از حادثه مذکور که بازتاب رسانه‌ای حتی در روزنامه‌های اروپا هم داشته به پیوست ارسال شده است.

نکات مهم درج شده توسط کارشناسان برق هیأت 5 نفره، 3نفره و اولیّه:

انشعاب فاقد کنتور بوده - و در صورت برق گرفتگی باید برق شهر قطع شود تا کسی که حادثه دیده بتواند نجات پیدا کند- ( طبق اظهار مسؤلین وقت شهرداری کلیّه فضاهای سبز قم به استثناء شهربازی‌ها فاقد کنتور بوده‌اند که بعد از دستور دادستانی قرار بوده که اقدام به نصب کنتور شود) برق دزدی توسط شهرداری و عدم نظارت بر بیت المال توسط اداره برق.
تیرک‌های روشنایی و بوستان فوق الذکر فاقد فیوزهای محافظ جان بوده که در صورت بروز حادثه جریان برق را قطع کنند.

بوستان روح الله فاقد تابلوی برق برای روشن و خاموش کردن تیرک‌های روشنایی بوده تا به صورت دستی اقدام شود و مستقیماً به یکی از پایه‌های روشنایی اداره برق متصل بوده و با آنها روشن و خاموش می‌شده و در روز، برق اداره برق قطع می‌شده، لذا در هنگام بازرسی کارگران شهرداری، برقی در تیرک‌ها نبوده که بتوانند اقدامی انجام دهند و گزارش اقدام‌ها کذب محض است.

بوستان مذکور فاقد سیستم گراندینگ (محافظت زمینی) بوده و فاقد هرگونه سامانه ایمنی است.

استفاده از نوار چسب به جای وارنیش حرارتی (آپارات) به دلیل عدم تهیه وسایل متعلقه و ابزار مخصوص به مدت زیاد توسط مسولین شهرداری منطقه 7 - در زمان آقای مظفری شهردار سابق منطقه 7 - در صورتی که در قانون نظام مهندسی سال‌های زیادی است که نوار چسب را تأیید نمی‌کنند و به همین خاطر خود شهرداری هم پایان کار به این موارد نمی‌دهد امّا خودشان مرتکب این خلاف بزرگ می‌شوند.


برق‌رسانی با کابل دو رشته‌ای بدون سیم ارت به صورت کاملاً غیر مجاز، غیر اصولی انجام شده است.

در هنگام تعویض تیرک‌های قدیمی از همان کابل قدیمی کوتاه استفاده شده است که با اتصال یک تکّه کابل اضافی، با نوار چسب نامرغوب در سطح زمین و زیر پایه و با تماس با بدنه باعث برق گرفتگی شده است.

بعد از نصب پایه، کابل در زیر پایه رها بوده و دسترسی آسان به آن بوده و کابل در زیر زمین و زیر پایه به صورت اصولی پوشیده نشده است.

تیرک مذکور برخلاف اظهارات مقامات شهرداری عایق نبوده و بر اثر برخورد با اتصال غیر اصولی کابل با پایه و رسانا بودن آن منجر به فوت گردیده است.

قرار گرفتن تیرک روشنایی در خاک مرطوب و آبیاری بیش از حدّ اطراف آن.
سربندی‌ها و اتصالات برقی در ارتفاع نبوده بلکه افتاده بر روی زمین و اتصال با بدنه.
پروژه به صورت امانی، بدون نظارت عالیه، توسط پرسنل شهرداری، با نصب نامناسب و غیر ایمن، با متعلّقات مصرفی بی‌کیفیّت و استفاده ناقص و نادرست از وسایل مصرفی موجود انجام شده است و این عدم نظارت عالیه را بر حسن اجرای کار توسط کارفرما نشان می‌دهد.(بند 4 - 4)

تا تاریخ 93/3/26 چندین بار باغبان فضای سبز اعلام برق گرفتگی‌های مکرّر را به مسؤلین مافوق گزارش داده و بعد ازآن که تعداد برق گرفتگی‌های خفیف زیاد شده گزارشات مردمی شروع شده و عدم پیگیری‌های صحیح توسط سامانه 137 و مسؤلین مرتبط باعث بروز قتل شده است.(بند 3 - 5)

نکته مهم و اساسی در بروز این حادثه عدم توجه به اشکالات فنّی تیرک روشنایی و سطحی‌نگری مسؤلین مربوطه در بررسی مجدد برای اصلاح و رفع نقص بوده و ساعت بازرسی در روز بوده که اصلاً برقی در تیرک مذکور نبوده است. (آخرین کارشناس که به گفته خود تقریباً دو ساعت قبل از حادثه محل را بررسی کرده طبق اظهارات خودش از روی موتور و با رؤیت تیرک از داخل خیابان و با زعم اینکه تیرک روشن است پس اتصالی ندارد مکان را ترک کرده است)(بند 5 - 3)

کم‌کاری و کوتاهی در اجرای وظایف و عدم قبول مسؤلیت و انداختن قصورات به گردن سایر ادارات و ارگان‌های مربوطه و 137 و عدم تحویل کامل پست‌های محوّله و ارجاع کارهای محوّله مجری به افراد دیگر که در شرح وظایف آنها نمی‌باشد. نشان دهنده نابسامانی زیاد در ادارات و توابع شهرداری و عدم مدیریت عالیه شهرداری و شورای محترم شهر می‌باشد.(بند 3 - 9 و 3 - 8)

در (بند 3 - 10)نظریه کارشناسی، مشکلات اساسی در اجرای پروژه‌های کوچک و کلیّت این موضوع در مدیریت عالی کلانشهر قم را گوشزد می‌کند که عدم رعایت آن منجر به حوادث مشابه خواهد شد:

کمبود نیروی متخصّص و یا نبود نیروی متخصّص (چند نفر از مرتبطین حادثه مهندس برق می باشند یا چند مهندس برق برای اجرای چنین پروژه‌ها در مناطق شهرداری کار می‌کنند دستور بفرمایید لیست آنها را با کپی مدارک و زمان استخدام آنها و منطقه خدمتشان را شهرداری مرکز بفرستند و قس علیهذا در بقیه پروژه‌های عمرانی)

استفاده از نیروهای کم تجربه یا بی‌تجربه مثل برق کارهای تجربی، بدون آموزش‌های لازمه جهت ایمنی.

کم‌دقّتی و سرهم‌بندی در حین اجرای پروژه‌ها.

نبود امکانات و ابزار تخصصی جهت اجرا و اصلاح پروژه‌ها.

استفاده از وسایل مصرفی غیر استاندارد، ارزان قیمت و موقّت بی‌کیفیّت به دلیل هزینه مادّی

کمتر که باعث صدمات و هزینه‌های بیشتر بر پیکره مردم و نظام می‌شود.

عدم نظارت بر روی پرسنل غیر فنّی در کارهای مخاطره آمیز.

آشنا نبودن پرسنل با وظائف خود به دلیل نبود شرح وظائف صحیح، تداخل وظائف و تقسیم غلط وظائف که نتیجه آن در این واقعه این است که هیچ کس خود را مقصّر نمی‌داند و همه مدّعی هستند کس دیگری مقصر است نه آنها.

اشراف نداشتن مسؤلین مافوق بر حوزه کاری خود و عدم نظارت مکفی بر زیردستان خود.(شهردار منطقه 7 مدّعی است که در کارتابل بنده موضوع ایراد تیرک نیامده است و جناب آقای دلبری با این استدلال که من نمی‌توانم همه تیرهای برق، آسفالت خیابان‌ها و... را شخصاً سرکشی کنم خود را به هیچ وجه مقصر نمی‌داند)

عدم نظارت عالیه و صحیح بر اجرای طرح‌های شهری.

با توجه به تذکّر کارشناسان در انتهای نظریه خود، با عنوان نکته مهم، به مدیریت عالی شهرداری قم عدم اقدام سریع برای رفع نواقص و اشکالات با سرهم‌بندی و فقط پوشاندن سوراخ‌های تیرک‌ها و چسباندن برچسب خطر برق گرفتگی به جای اصلاح اساسی و ریشه‌ای که این اقدام خود یک نوع ایجاد استرس برای مردم است که همه تیرک‌ها، برق دارند لذا دست نزنید.(نکته مهم در انتهای نظریه)


موارد مذکور در بالا فقط در حادثه جان باختن فرزند دلبندم پاره تنم مشهود است امّا با توجه به پیگیری‌های مکرر بنده و رؤیت کارشناسان دلسوز کثیر، و مشکلات عدیده در مناطق مختلف شهرداری قم و حتّی در سطح کشور، حداقل کاری که برای جلوگیری از موارد مشابه می‌توان انجام داد اقدامات زیر است که به ذهن بنده خطور کرده است:

استفاده از پرسنل متخصّص و با تجربه هر چند برای شهرداری هزینه‌دار باشد.(برای زیبایی ظاهری شهر هزینه‌های گزاف می‌شود امّا برای ایمنی با حداقل هزینه بدون نیروی متخصص)
آموزش نیروهای غیر متخصص شهرداری در کلاس‌های ضمن خدمت و ایجاد دفترچه راهنمای ایمنی کار مربو ط به کارهای مخاطره‌آمیز و آموزش پرسنل، جهت گزارش دادن نقایص بوستان‌ها به سازمان ایمنی شهرداری بعد از ایجاد این سازمان در شهرداری.

ایجاد نقشه جامع برق کشی بوستان‌ها (مربوط به هر بوستان شامل: طرح، طراح، مهندس ناظر، اسامی کارگران مجری، پیمانکار، تاریخ انقضاء، مسؤل خرید، مواد مصرفی، ناظر کیفی، ضمانت طرح تا تاریخ انقضاء، تاریخ بازرسی جهت اصلاح یا تعویض قطعات مصرفی و علّت اجرا نشدن طرح‌های دیگر مثل: برج نوری، سیستم گراندینگ ، وارنیش حرارتی و...) و ایجاد زیر ساخت‌های صحیح با استانداردهای روز نظام مهندسی که در محیط مرطوب و بارندگی‌ها ایمن باشد. تا مثل حادثه منجر به فوت دخترم و دو کودک آق قلایی و فرزند رشید قاضی محترم دادستان خراسان شمالی رحمت الله قدرتی و دختر دو ساله ی مسجد سلیمانی و ... دوباره اتفاق نیافتد.

اتصالات برقی تیرک‌ها (داخل و خارج) باید به صورت وارنیش حرارتی (آپارات) انجام شود و در داخل یا روی بدنه تیرک‌ها پریز ایمن در ارتفاع بالاتر از 120 سانتیمتری (طبق استاندارد تیرک‌ها) جهت گرفتن انشعابات تزیینی در اعیاد و مناسبت‌های ملّی تعبیه شود و دسترسی آسان هر کسی، غیر از متخصصین به داخل تیرک‌ها ناممکن شود.

به حداقل رساندن تیرک‌های روشنایی (الان در بوستانها تقریباً معادل درخت‌ها پایه‌های روشنایی هست) با جایگزینی برج نوری و حصار کردن برج و یا حداقل عایق کردن تیرک‌ها.

تجهیز همه بوستان‌های شهری کوچک و بزرگ با کنتورهای فیوزدار و نصب فیوزهای محافظ جان، تابلوی برق (AC PDB( و دستگاه کنترل برق ورودی ( اتوماتیک و یا دستی)و تبدیل کابل‌های دو رشته‌ای به سه رشته‌ای ( فاز، نول، ارت ) و ایجاد چاله ارت جهت انتقال اتصالی به این چاله‌ها توسط رشته سوم یعنی سیم ارت.

کاهش ولتاژ پارک‌ها تا ولتاژ مطمئنه (طبق فرمایش شهردار سابق منطقه 7 در بوستان آخوندی جنب پل نیروگاه از ترانس کاهنده با ولتاژ 12 ولت استفاده شده که به دلیل هزینه بالای ترانس و تجهیزات جانبی در بوستان‌های دیگر متوقف شده است و این ولتاژ مطمئنه می‌باشد).

تهیه و استفاده از اجناس مرغوب و با کیفیت درجه 1 و مورد تأیید نظام مهندسی برای سازه‌های شهری با استفاده از مسؤلین خرید خداشناس، که با جان مردم به خاطر سود بیشتر، بازی نکنند.

ایجاد سازمان ایمن‌سازی در کنار سازمان زیباسازی شهرداری که وظیفه آن کنترل، قبل از ساخت و اجرای طرح‌ها، نگهداری لوازم و تعویض به موقع آنها بعد از تاریخ انقضاء و سرکشی و نظارت بر بوستان‌ها و فضاهای سبز شهری، و چک کردن آنها قبل از بروز حوادث، و پاسخگو بودن در قبال حوادث، بعد از ایجاد و ساخت طرح‌ها، اطلاع رسانی عمومی همراه با آموزش‌های رفتار با حوادث به شهروندان، و در صورت بروز اشکالات فنی گزارش شده مردمی و یا پرسنل خدماتی شهرداری، حصار کردن محل و اقدام اصولی و ایمنی به همراه گزارش فعالیت جهت رفع اشکال در اولین دقایق گزارش.

با توجه به اینکه شهرداری قم خود را به عنوان کلانشهر مزیّن نموده باید استانداردهای شهرداری‌های کلانشهرها را هم پیاده نماید و از ظاهرسازی‌ها به جای اقدامات اساسی بپرهیزد.

مشابه حادثه منجر به فوت دخترم در سال‌های قبل، در قم کم نبوده و قسمت حقوقی شهرداری به دلیل درگیری با این پرونده‌ها اطلاعات مکفی را دارد. لذا می‌توانند گزارشی برای مسؤلین ارشد شهرداری و جنابعالی تهیه نمایند تا موارد مشابه همزمان بررسی شود تا علّت وقوع این حادثه‌ها به صورت کارشناسی بررسی شود و از شورای شهر استانی که در تهران قرار دارد استعلام شهرهای دیگر هم خارج شود، تا یک قانون و دستورالعمل مشترک برای کلیه شهرداری‌ها تهیه شود تا جلوی بروز حوادث مشابه (قم، تهران، مسجد سلیمان، آق قلا، بوشهر و ...)گرفته شود. «مؤمن از یک سوراخ چند بار گزیده نمی‌شود».« إِنَّ فِی ذَلِکَ لَعِبْرَةً لِّأُوْلِی الْأَبْصَارِ» تا هم مرهمی باشد بر دل داغدار خانواده قربانیان این حوادث و هم عامل بازدارنده برای اتفاقات مجدّد.

عوض شدن فکر مسؤلین در برخورد با اینگونه حوادث و قبول تقصیر نه انداختن تقصیر به گردن دیگران چرا که «کلکم راع و کلکم مسؤل عن رعیته» و اقدام اصلاحی برای عدم تکرار حوادث مشابه و برداشتن عینک بدبینی از روی چشم مسؤلین که منتقدین یا خانواده قربانیان در صدد خراب کردن شخصیت ایشان هستند.

لازم به ذکر است که طبق آمار رسمی کشور(پزشکی قانونی) برق گرفتگی با بیش از 700 نفر در سال رتبه نهم حوادث را به خود اختصاص داده است که لازم است وزارت نیرو آموزش‌های عمومی را در رسانه ملّی در کنار «هرگز نشه فراموش لامپ اضافی خاموش» ارائه کند تا خطرات برق گرفتگی و عوارض ناشی از آن به اطلاع مردم رسیده شود مثل سوختگی‌های شدید، اختلالات عصبی و روانی تا حدّ فلج شدن، دیوانگی، قطع عضو، در برق‌های فشار قوی حتی پودر شدن جنازه در لحظات اولیه، مرگ تدریجی با از بین بردن سیستم‌های بدن و ...


منبع: خبرگزاری ایلنا

انستیتو فضاهای شهری آمریکا( ULI )، برگزیده‌های حاضر در مرحله نهایی جایزه جهانی معماری فضای شهری ۲۰۱۵ را معرفی کرد. این جایزه که از سال ۲۰۱۱ از سوی "آماندا بار" رئیس این موسسه و عضو سابق کمیساریای شهر نیویورک در همکاری با بنیادهای "Kresge" و "MetLife" برپا شده، امسال برای نخستین بار است که در مقیاس جهانی به طراحی‌های شاخص فضای شهری اعطا می‌شود.

این جایزه که به دنبال ارائه بازتابی از فعالیت‌های خلاقانه توسعه‌دهندگان و کیفیت‌های معمارانه در ایجاد مکان‌های جذاب در شهرهای جهان است، گسترش رقابت میان طراحان و مؤسسات فضای شهری را در رسیدن به این مقصود مدنظر دارد.

در همین راستا انستیتو فضاهای شهری، ۶ کاندیدای دریافت این جایزه را معرفی کرده است.

تفرجگاه ۳ و نیم کیلومتری خلیج مارینا در سنگاپور به‌عنوان مدلی از توسعه خودگردان شهری یکی از کاندیدهای دریافت این جایزه معرفی شده است. این تفرجگاه در قلب مکان کانونی جشن‌ها و فعالیت‌های فرهنگی این شهر طراحی شده است.

پارک هزاره شیکاگو در ایلینوی ایالات‌متحده آمریکا، دیگر نامزدی است که به‌عنوان یک مدل موفق در بازسازی هسته‌های شهری و ارائه خدمات شهری به گردشگران برای لذت بردن از تنوع گسترده‌ای از رخدادهای عمومی به مرحله نهایی این مسابقه راه پیدا کرده است.

پروژه باغ بی‌انتها در اوکلاهما ایالات‌متحده آمریکا، که حاصل بازسازی محوطه روبه خرابی ۱۵ هکتاری پارک مرکزی شهر اوکلاهما است، با تبدیل شدن به یک مرکز هنری بزرگ، به‌عنوان یک تحول و شاخصه مهم در راستای بهبود کیفیت زندگی شهری دیگر کاندیدای دریافت این جایزه است.

پارک و دریاچه هزارفانوس درگوانگدونگ، چین نشان‌دهنده تلاش‌های زیربنایی و رویکرد استراتژیک سازندگانش در تحول شهری موفق است که راه‌حل‌هایی خلاقانه برای جذب شهروندان و گردشگران در این منطقه صنعتی- اقتصادی نوظهور ارائه می‌کند. این پروژه نیز امسال در فهرست نامزدهای جایزه جهانی فضای شهری ۲۰۱۵ قرار گرفته است.

پروژه پارک و میدان "" ken Genser سانتا مونیکا، کالیفرنیا، ایالات‌متحده آمریکا به‌عنوان مظهر نوعی جدید از چشم‌انداز شهری که ایده‌های نوآورانه‌ای را برای تبدیل شدن به نمادی از منطقه مرکزی سانتا مونیکا ارائه می‌کند، در ادامه این فهرست قرار گرفته است.

و بالاخره پارک کانال واشنگتن دی سی، ایالات‌متحده آمریکا که یکی از اولین پارک‌های ساخته شده در طرح" Anacostia"در اسکله این شهر بندری شمرده می‌شود، هم به‌عنوان مدلی از پایداری اجتماعی و اقتصادی این منطقه دیگر فینالیست این رویداد به‌حساب می‌آید.

گفتنی است؛ برنده نهایی این مسابقه اکتبر سال جاری میلادی از سوی هیئت ژوری جایزه ۱۰ هزار دلاری این رویداد را از میان نامزدهای اعلام‌شده به مسئول‌ترین فرد یا موسسه در حوزه طراحی فضاهای شهری اهدا خواهند کرد.

 استفاده از نور در کنار عواملی چون اقلیم و موقعیت قرارگیری بنا مطرح می‌گردد و جایگاه ویژه‌ای در میان عناصر تشکیل‌دهنده فضا دارد. در گذشته در طراحی معماری، سعی می‌شود از شرایط اقلیمی، بخصوص نور طبیعی روز، بهترین استفاده ممکن به عمل آید و از نور مصنوعی به‌عنوان مکمل در ساعات دیگر شبانه‌روز استفاده شود. اما متأسفانه در معماری معاصر به دلیل استفاده از عناصری همچون سطوح شیشه‌ای گسترده، نور مستقیم وارد فضا شده که برای مقابله با نور مزاحم موانعی به کار می‌رود که بعضاً موجب حذف نور مفید نیز می‌شود. از آن‌سو برای جبران این کمبود، ناگزیر از نور مصنوعی استفاده می‌شود که این امر علاوه بر محروم نمودن ساکنین از مزایای نور طبیعی، مصرف زیاد انرژی را نیز به همراه دارد. این در صورتی است که در معماری اسلامی سعی می‌شد تا با بهره‌گیری از عناصری نظیر ارسی، روزن، پاچنگ و … نور تعدیل‌شده به فضای داخل هدایت تا علاوه بر زینت‌بخشی به نمای ساختمان نور طبیعی متناسب وارد فضا گردد. بررسی عناصر نورپردازی در معماری اسلامی و معاصر سازی آن شاید بهترین راه برای بهبود شرایط نور در ساختمان‌های معاصر باشد.

جام‌خانه

در کلاله گنبدها و کلمه‌های گرمابه‏‌ها و غلامخانه رباط‌ها و رسته‏‌ها و بازارها هنوز هم روزن‌هایی وجود دارد که با چند حلقه‏ سفالین به‌صورت قبه یا کپه برجسته‌‏ای درآمده‌‏اند. در این‏ قسمت حلقه‌‏های سفالین را در کنار هم چیده‌‏اند و در زمستان‌ها جام‌های گرد شیشه‌‏ای مانند ته قرابه در میان حلقه‌‏ها کار می‏‌گذارند و تابستان‌ها یک یا کلیه آن‌ها را برمی‌‏دارند، امروزه هم‏ برای روشنایی سرپوشیده‏‌هایی که به مناسبت فصل باید گاهی‏ سرد و گاهی گرم باشد مناسب‌‏ترین وسیله است و بر فراز بام‏ گرمابه‌‏ها جای خود را حفظ کرده است.

هورنو

به نورگیر بالای سقف گفته می‏شود. چون در نزدیکی‌های تیزه گنبد امکان اجرا به‌صورت بقیه قسمت‌ها میسر نیست. لذا در نزدیکی‌های تیزه، سوراخ را پر نمی‏کنند تا در بالای طاق کار نور رسانی را انجام دهد مثلاً در پوشش بازارها اکثراً سوراخ هورنو باز است تا عمل روشنایی و تهویه صورت پذیرد.

روشن‌دان

در بناهایی که استفاده از پنجره در دیوارها ممکن نبوده مثل‏ بازارها و سایر بناهای عمومی، معماران در قسمت "خورشیدی‏ کاربندی" روزن‌هایی ایجاد کرده‌‏اند که عبور نور مناسب و تهویه‏ را به بهترین وجه میسر می‏‌ساخته است و به آن روشن‌دان‏ می‏گویند. روش‌ندان‌ها معمولاً به شکل یک کلاه‏‌فرنگی بوده و عمود سنندج، خانه آصف وزیری، دوره قاجاریه ارسی با شبکه‌‏های شیشه‌‏ای بر قسمت خورشیدی کاربندی ساخته می‏‌شوند و برخی از آن‌ها دارای شیشه بوده، بعضی از آن‌ها زمینه چندضلعی دارد، مثل‏ روشندان حوضخانه کاخ هشت‌‏بهشت اصفهان.

فریز و خوون در ساختمان

خوون یک نقش تزئینی است که با تکه‏‌های آجر تراشیده و موازییک آن را پدید آورده‌‏اند، آن‌گاه روی آن را با خاک و سریشم و رنگ‌هایی که در آب حل کرده‌‏اند به رنگ‌های گوناگون رنگرزی‏ می‏‌کنند و در پیشانی ساختمان، میانه ستون‌ها و "فریز در" چیده‏ می‏‌شود. برای ورود روشنایی و هوا به اتاق‌ها لوحه‌‏های گچین را سوراخ کرده و نقش‌هایی پدید آورده و آن لوحه‌‏ها را در بالای‏ درها و پنجره‌‏ها می‏‌نشاندند.

گل‌جام

شیشه‏‌های کوچک و رنگینی که در داخل گچ کار می‏‌گذاشتند و آن‏ را در بالاترین قسمت اتاق تعبیه می‏کردند تا نور رسانی به داخل‏ بنا را تأمین کند. به شبکه گچی و آلات شیشه‌‏ای که در بالای در استفاده می‏‌شد، نیز گل‌جام می‏‌گویند.

پالکانه و پاچنگ

به پنجره‌‏های پیش‌‏آمده در ایوان یا بالکن پالکانه می‏گفتند. بعضی از پالکانه‌‏ها به‌صورت پنجره‌‏های‏ بیرون زده از نمای اصلی ساخته شده و با شیشه‌‏های کوچک‏ تزئین شده‌‏اند. درعین‌حال به پنجره یا روزنی که پای آن بسته است و به زمین نمی‌‏رسد را پاچنگ می‌گویند.

پاچلاقی و باجه و تهرانی

ترکیبی از در و پنجره که قسمت در آن تا پایین باز می‏‌شود و بقیه آن به‌صورت پنجره باقی می‏‌ماند. نوعی پنجره است و تهرانی‌ها تالار رو به آفتاب که ارسی داشته باشد را می‌گویند.

سنگ مرمر، کاربندی و مقرنس در بناهای تاریخی

استفاده ازاین‌گونه سنگ برای نورگیری در بنا و شبستان‌های‏ زیرزمینی به علت فقدان نور صورت می‌‏گرفت و قسمتی از سنگ‌فرش حیاط از سنگ مرمر بود تا نور وارد شبستان در زیرزمین‏ شود.

در فضاهایی که نورگیری و درنتیجه روشنایی فضا از طریق‏ سقف انجام می‌‏شود. نور به‌طور مستقیم وارد فضا شده و فقط بخشی از آن را روشن می‌‏کند. کاربندی و مقرنس به‌غیراز زیبایی برای بهره‏‌گیری هرچه بیشتر از نور خورشید نیز استفاده‏ می‏‌شود. بدین ترتیب که موجب می‏‌شود در جهات مختلف از مسیر خود منحرف شده و آن را به‌صورت پخش‌شده به داخل‏ راه می‌‏دهد، در این صورت در داخل بنا روشنایی یکنواخت و غیرمتمرکزی خواهیم داشت. که حجم بیشتری را در برمی‌گیرد.

نقش هشتی در نوررسانی به بنا

بعد از ورود به ساختمان به علت شدید بودن نور در بیرون‏ می‏‌بایست نور شکسته شود، تا داخل ساختمان حالت نامطلوبی‏  نداشته باشد. یکی از عوامل مهم معماری در تقسیم و شکست شدت نور، هشتی‌های ورودی هستند که گرد و یا چندضلعی ساخته می‏‌شدند. در بالای هشتی معمولاً نورگیری‏ وجود دارد که نور متمرکز ملایمی را در ساعات مختلف روز به‏ داخل انتقال می‏‌دهد، به کار بردن این شیوه برای تنظیم و متعادل‏ کردن نور و حرارت از ویژگی‌های معماری سنتی، به‌‏ویژه در حاشیه کویر است.

انواع طاق‌ها، قوس‌ها و فیل‌پوشها نیز در چگونگی نورگیری در داخل بنا سهم به سزایی دارند. وجود فیل‌پوش منجر به ایجاد سه منطقه متمایز ساختمانی در قسمت گنبدها شده است. منطقه سوم‏ همان گنبد اصلی است که گاهی در محورهای آن پنجره‌‏های‏ کوچکی باز می‌‏شد و به نورگیری بنا کمک می‏کرد. ابداع شیوه‏ طاق و تویزه باعث شد تا بار سقف مستقیماً بر روی جرزها عمل‏ کند و دیوارها و طاق‌ها سبک شده و آن‌ها را شکافته و پنجره در آن‏ قرار دهند و بدین‌‏طریق نور فراوان و غیرمستقیم حاصل شود. طاقه‌ای آهنگ نیز یا دارای پنجره‏‌های جانبی است و یا در بالای‏ آن‌ها گنبدهای کوچکی با پنجره تعبیه شده است. در طاق چهار بخش نیز که از تقاطع دو "طاق آهنگ" هم‌ارتفاع و هم‌‏عرض‏ حاصل می‏‌شود نیز می‏توان روزنه‌‏های وسیعی ایجاد کرد.

طاق گهواره‌‏ای نیز به معمار اجازه می‏‌دهد که در فاصله میان‏ دو قوس پنجره تعبیه کرده و روشنایی طبیعی داخل بنا را ایجاد کند. عمل نورگیری در بناهای مختلف به اشکال گوناگونی‏ صورت می‏‌گرفت. ازجمله اینکه در حمام‌ها از طریق روزنه‏‌های‏ متعدد و یا جام‌خانه‌ها برحسب درون‌گرا یا برونگرا بودن، نورگیری متفاوت بود.

هرچند که نور خورشید همیشه برای ایجاد روشنایی طبیعی‏ در یک ساختمان موردنیاز است، اما ازآنجاکه این نور سرانجام‏ به حرارت تبدیل می‌‏شود باید میزان تابش موردنیاز برای هر ساختمان با توجه به نوع ساختمان و شرایط اقلیمی آن تأمین‏ شود. چون اهمیت تابش آفتاب به نوع اقلیم منطقه و فصول‏ مختلف سال بستگی دارد. در شرایط سرد حداکثر انرژی‏ خورشیدی موردنیاز بوده و ساختمان باید درجهتی هوا گرم‏ است جهت ساختمان باید به نحوی باشد که شدت آفتاب در دیوارهای آن به حداقل رسیده و نیز امکان نفوذ مستقیم اشعه‏ خورشید به فضاهای داخلی وجود نداشته باشد. به همین دلیل نحوه نورپردازی بنا در اقلیم‌‏های مختلف مثل گرم و خشک و حاشیه کویر و اقلیم گرم و مرطوب و سردسیر باهم متفاوت است‏ و هرکدام در این مناطق برحسب اقلیم خاص خود نحوهء نورگیری و نورپردازی خاص را می‌‏طلبد.

آزاده بهشتی- هنر آنلاین

شنبه 23 خرداد 1394

معماری سبز و جنگل‌های عمودی

نویسنده: Laura   طبقه بندی: در ستایش معماری، 

فرایند سبز در معماری فرایندی دیرینه است. از هنگامی که بشر غارنشین برای اولین بار به این مهم پی برد که انتخاب غاری رو به جنوب، از لحاظ دمای محیط بسیار مناسب‌تر از غاری است که دهانه آن به سمت شمال است، به درک تازه‌ای از حضور طبیعت در زندگی‌اش پی برد. این درک تازه معطوف به این مهم است که معماری سبز برای محیط‌های مصنوع و انسان آفرینش، بهترین فرایند برای طراحی ساختمان‌ها است. به گونه‌ای که تمام منابع وارده به ساختمان، مصالح آن، سوخت یا اشیا مورد استفاده ساکنان، نیازمند پدید آوردن یک معماری پایدار هستند.

بسیاری از ساختمان‌های موجود از گذشتگان حداقل یکی از ویژگی‌های متعدد و قابل تشخیص معماری سبز را درون خود دارد. با این حال تعداد اندکی از آنها کل این فرانید را در خود کامل می‌کند. در معماری سبز تمامی موضوعات به یکدیگر وابسته بوده و در هر تصمیم‌گیری باید تمامی جنبه‌های آن مورد بررسی قرار گیرد و بدین ترتیب ایده بررسی اصول مجزا با آن در تضاد قرار می‌گیرد. هر ساختمان باید به گونه‌ای طراحی شود که نیاز آن به سوخت فسیلی به حداقل برسد. ساختمان‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که قادر به استفاده از اقلیم و منابع انرژی محلی باشند.

دفتر کار مدرن  ampersand ،یکی از خلاقانه ترین فضاهای کاری است ،که تاکنون طراحی شده است.این دفتر کار که در Soho لندن واقع شده،دارای یک پلکان مارپیچی زیبا و چشم نواز است.این سازه 12/5 متری توسط  Paul Cocksedge و با همکاری شرکت مهندسی Arup،طراحی و اجرا شده است.
طراح این پروژه در سال 2013 برای ایده پلکان بدون ستون مرکزی برنده جایزه شد.این دیتایل، به طراح اجازه تجدید نظر روی طرح پلکان را داد، تا بتواند آن را به مشخصه ای خاص و منحصر به فرد در این پروزه تبدیل نماید.
این پلکان، عریض تر از پلکان های استاندارد می باشدو این مساله اجازه می دهد، که  دارای کارکردهای اجتماعی چندمنظوره ،همچون محل برگزاری جلسات و یا فضایی برای خوردن نهار باشد.
پلکان مارپیچی، که به دور سه سکوی چوبی دایره ای ،شکل گرفته است ،تشکیل یک ساختار 4 طبقه را می دهد.این سکوها ،با نیمکتهای دایره ای شکل ،مبلمان شده اند.تمامی نرده ها از گل ها و گیاهان تازه پوشیده شده است.
در طبقه دوم،لامپهای معلق ،کاری از Ingo Maurer قرار داده شده اند،که دارای بدنه فلزی بوده و کاغذهای زیادی جهت نوشتن یادداشت و یا گذاشتن پیام توسط کارمندان در آن قرار دارد.
در بالاترین طبقه ،سکویی برای نشستن و دستگاه آب جوش  ونیز گیاه نعناع تازه ،کاشته شده در باغچه کنار پلکان ،انتظار کارمندان را می کشد.خوردن چای در کنار همکاران و استراحت دراین فضای دلنشین،قطعا خستگی را ازتن انسان بیرون خواهد نمود.
جنس این پلکان، از فلز و چوب بلوط آمریکایی می باشد.طراحی متفاوت آن دارای مزایای متعددی است،از جمله اینکه وجود سکوها ،امکان ملاقات بین کارکنان و تعاملات میان آنها را افزایش می دهد.علاوه براینکه قطعا در افزایش بازده کاری آنان نیز موثر خواهند بود.گیاهان کاشته شده در نرده ها ،در تصفیه هوای این فضا،نقش بسیار مفیدی دارند.امکان استفاده از پلکان ،از راههای مختلف و مبتکرانه ای برای کارمندان پیش بینی شده است،مثلا کارکنان اجازه کشت گیاهان دارویی و یا گیاهان دارای میوه کوچک و... را  دارا هستند.

paul cocksedge spirals living staircase through ampersand's new london office


ampersand-living-staircase-paul-cocksedge-designboom-02


ampersand-living-staircase-paul-cocksedge-designboom-02

ampersand-living-staircase-paul-cocksedge-designboom-02ampersand-living-staircase-paul-cocksedge-designboom-02


ampersand-living-staircase-paul-cocksedge-designboom-02


ampersand-living-staircase-paul-cocksedge-designboom-02


reggiani dramatically illuminates historic theatre royal in glasgow


reggiani dramatically illuminates glasgow’s historic royal theatre

having originally opened in 1867, the theatre royal is the oldest in glasgow, and the longest running in scotland. owned by the scottish opera since 1974, it is used today for operatics, ballet performances, pantomimes and a variety of theatrical productions.

the historic building recently went under a consortium-funded multi-million pound refurbishment, with the addition of a number of new facilities, including: a landmark entrance hall, spacious foyer, the vanilla black café, improved bar areas and toilets; along with a modern box office with additional terminals. a highlight of the renovation is a viewing gallery which offers a unique view of the theatre’s auditorium, and an accompanying roof terrace that provides stunning vista’s across the city.

reggiani theatre royal glasgow designboom
under the specifications of max fordham and partners, reggiani sheds new light on the theatre royal in glasgow

 in their capacity as mechanical and electrical consultants, the italian company has integrated an energy-saving solution to complement the renovation, and highlight the venue’s architectural design. reggiani worked closely with max fordham and partners to ensure that a sustainable solution of energy-efficient LEDs was employed, alongside metal halide fixtures, to show off the new scheme to its maximum advantage.

reggiani royal theatre glasgow designboom
‘mosaico’ recessed luminaires offer good beam angles

along the theatre’s roof terrace area, reggiani has installed their twin light source ‘mosaico’ recessed luminaires that use a combination of 70W CDM-T G12 lamps with 88 degree beam angle and 35W CDM-T G12 lamps with a 74 degree beam angle. the fitting itself is finished in black, completed with a non-standard, rich gold reflector that serves to lower the color temperature of the light output, and exude the atmosphere and warmth that the designers of the scheme were seeking.
reggiani royal theatre glasgow designboom
lighting atmosphere of the ‘vanilla black’ cafè

for the new foyer and atrium exit points, black finish ‘mosaico’ fittings with 14W LEDs are used, while single ‘mosaico’ 14W LED easy IOS lights are employed for individual balcony spotlight areas. this IOS system combines a full range of beam widths and the ability to change optical configuration with class-leading efficiency.

reggiani theatre royal glasgow designboom
view of the ‘sackler staircase’

 

reggiani’s mosaico is available in single or multiple in-line or square configurations, with one to four light sources that allow for individual adjustment to achieve the desired lighting effect. each of the separate light bodies can offer different beams and colours to give both the designer and user a varied and more interesting expression of illumination. reggiani royal theatre glasgow designboom
the dramatic staircase is at the centre of the new scheme

reggiani royal theatre glasgow designboom
reggiani’s lighting system offer a soft illuminated atmosphere at the theatre royal

reggiani royal theatre glasgow designboom

 

reggiani royal theatre glasgow designboom
the theatre royal in glasgowreggiani royal theatre glasgow designboom
view of the historic landmark from the street
reggiani royal theatre glasgow designboom

پنجشنبه 21 خرداد 1394

بزرگ ترین دیوار سبز اروپا

نویسنده: Laura   طبقه بندی: در ستایش معماری، 

مهندسان انگلیسی به تازگی ساخت عظیم‌ترین دیوار سبز اروپا را به اتمام رسانده‌اند.

ساخت بزرگ‌ترین دیوار سبز اروپا +تصاویر

مساحت این دیوار 1027 متر مربع عنوان شده و شامل حدود 97 هزار گیاه است. این دیوار، پوشش خارجی یک پارکینگ چندطبقه در دفتر مرکزی شبکه ملی انتقال برق بریتانیا واقع در سواحل شهر وارویک انگلستان را تشکیل می‌دهد.

ساخت بزرگ‌ترین دیوار سبز اروپا +تصاویر

این پارکینگ توسط شرکت انگلیسی «معماری طراحی جهان اول» طراحی شده که سازه‌ای چندطبقه و دارای فضای لازم برای 446 خودروست؛ این پارکینگ از نوعی فولاد ویژه به همراه دیوار زنده و سبز مزبور به عنوان پوشش خارجی ساخته شده است.

ساخت بزرگ‌ترین دیوار سبز اروپا +تصاویر

تعداد 97 هزار گیاه در پوشش خارجی این دیوار به کار رفته‌اند که به 20 گونه حیات وحش و بومی تعلق دارند. یکی از این نوع گیاهان پروانه‌ها را جذب خود می‌کند و گیاه دیگری نیز شهد لازم را برای زنبورها فراهم می‌کند.

ساخت بزرگ‌ترین دیوار سبز اروپا +تصاویر

گیاهان دیگر به کاررفته دارای لانه‌هایی برای پرندگان یا ویژگی‌های حفاظتی برای این موجودات هستند و در میان آن‌ها، گیاهان گل‌ده مانند گیاه توت‌فرنگی نیز به چشم می‌خورند.

ساخت بزرگ‌ترین دیوار سبز اروپا +تصاویر

این پارکینگ انگلیسی مجهز به تهویه طبیعی، سیستم نوردهی ال‌ای‌دی، جعبه‌هایی برای پرندگان و حشرات و همچنین سنگ‌فرش متخلخل است.

ساخت این بنا اواخر سپتامبر سال 2014 آغاز و ماه میلادی گذشته به اتمام رسیده است.

پنجشنبه 21 خرداد 1394

پروژه ساخت بزرگترین تلسکوپ جهان آغاز شد.

نویسنده: Laura   طبقه بندی: تکنولوژی های روز دنیا، 

Giant-Magellan-Telescope

تلسکوپ عظیم ماژلان یا Giant Magellan Telescope که به اختصار GMT شناخته می شود ، بزرگترین تلسکوپ جهان است که پس از ۱۰ سال طراحی و برنامه‌ریزی اکنون پروژه ساخت آن در کوهستان‌های شمال شیلی آغاز به کار کرده است.این تلسکوپ ۱۰ برابر بزرگ‌تر از هابل معروف و ۶ برابر بزرگ‌تر از بزرگ‌ترین تلسکوپ حال حاضر است.

GMT-2015-Sunset1-medium

در کوهستان‌های شمال شیلی تلسکوپ GMT یا Giant Magellan Telescope بنا خواهد شد. تلسکوپی که در آن از ۷ آینه‌ی جدا با قطر ۸.۴ متر استفاده می‌شود و به همین جهت بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان خواهد بود. آینه‌های به کار رفته می‌توانند حدود ۶ برابر نوری که توسط بزرگ‌ترین تلسکوپ فعلی جمع می‌شود را متمرکز کنند. در قیاس با تلسکوپ معروف هابل هم ۱۰ برابر دقیق‌تر خواهد بود.

GMT-2015-sideview1-medium

هابل نگاه بشر به دنیای فرازمینی را تغییر داده و تصاویری از ۲ تا ۵ میلیارد سال قبل به دانشمندان و منجمین ارایه کرده است. حال با تلسکوپ بزرگ ماژلان می‌توان گذشته‌ی دورتری را رصد کرد، زمانی که دریای یکنواختی از گاز تدریجاً به ستاره‌ها و کهکشان‌ها تبدیل شده است.

GMT-2015-MirrorsSunset1-med

یکی از اهداف پی‌ریزی تلسکوپ بزرگ ماژلان، کشف سیاراتی است که حول ستارگان همسایه در گردش هستند. شاید این سیارات مرکز سکونت بعدی بشر باشد. ماژلان در کنار ماهواره‌ی TESS (مخفف Transit Exoplanet Survey Satellite به معنی ماهواره‌ی بررسی سیارات در حرکت) که در سال ۲۰۱۷ پروازش را شروع می‌کند، برای بررسی سیارات به کار خواهد رفت. در حال حاضر تلسکوپ فضایی کپلر ناسا با بررسی سایه‌ی کوچک سیارات دوردست روی ستاره‌شان آنها را رصد می‌کند. TESS برخلاف کپلر که سیاراتی در فاصله‌ی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال نوری را هدف گرفته، به ستارگان و سیارات نزدیک اختصاص می‌یابد.

GMT-2015-Night1-medium

اتمسفر کره‌ی زمین طیف نوری که از سیارات و ستارگان دریافت می‌شود را تغییر می‌دهد. تلسکوپ بزرگ ماژلان برای جبران کردن این تغییر از مکانیزم جدیدی بهره می‌برد که شبیه سیستم کاهش نویز است، البته منظور از نویز به صورت صدا نیست بلکه نویز واژه‌ای کلی برای توصیف هر نوع نوسان غیرطبیعی و غیرواقعی است. در تلسکوپ ماژلان نور دریافتی پس از عبور کردن از آینه‌های اصلی به آینه‌های ثانوی می‌رسد که در هر ثانیه ۲۰۰۰ بار تغییر شکل می‌دهند تا اثرات اتمسفر روی طیف نوری از بین برود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه به وب سایت رسمی آن مراجعه فرمایید.


پنجشنبه 21 خرداد 1394

خانه آفتابگردان

نویسنده: Laura   طبقه بندی: در ستایش معماری، 

ساخت خانه آفتابگردانی که در کنار ساحل مدیترانه همه را به خود مجذوب کرده، اخیرا توسط گروه معماری Cadaval & Solà-Morales به اتمام رسیده است.

خانه آفتابگردانی که بینندگان را مجذوب کرده است

این ساختمان که از یک طرف در کنار تخته سنگ‌ها قرار گرفته، شامل 10 مکعب است که هریک منظره‌ای متفاوت از ساحل اسپانیا در اختیار بازدیدکننده قرار می‌دهد. طراحی هندسی این ساختمان خارق‌العاده و چالش برانگیز است.

نقشه این ساختمان نه تنها روشی برای مقابله با بادهای قوی این شبه جزیره است، بلکه همچنین شیوه‌ای را برای دریافت بیشتر تابش مستقیم نور خورشید ارائه می‌دهد.

معماران در شکل ظاهری این ساختمان از شیشه استفاده کرده و هر قسمت را به صورت مکعب با زاویه خاص به سمت دریا و خورشید طراحی کرده‌اند. این ساختمان همچون گل آفتابگردان نور خورشید را از هر طرف دریافت و از آن برای گرما و انرژی استفاده می‌کند.

هر طبقه این ساختمان از پنج مکعب تشکیل شده و در طبقه آخر، سقف‌ها از شیشه‌های محکم در برابر بادهای قوی ساخته شده‌اند. رنگ این ساختمان سفید است.

دسترسی به طبقه بالا که شامل دو اتاق نشیمن، دو اتاق خواب، دو سرویس بهداشتی و اتاق مهمان بوده؛ از طریق پله‌ها میسر است. همچنین ساکنین می‌توانند از طریق ایوان بیرونی از فضای بیرون و استخر استفاده کنند.

پنجشنبه 21 خرداد 1394

اگر مَردی، این ماز را حل کن.

نویسنده: Laura   طبقه بندی: رسانه (ایران، بین الملل)، 

یکی از معماهای جالب و پرطرفدار در دنیا، ماز نام دارد. این معما اینگونه است که یک نفر از سمتی وارد معما می شود و باید راه خروج خود را از میان چندین و چند راه اشتباه و فریبنده پیدا کند.

ماز مزرعه ذرت در دیکسون آمریکا بزرگترین و سخت ترین ماز در دنیاست و به عنوان یک جاذبه گردشگری شناخته می شود. این ماز در نگاه اول بسیار آسان است اما با وارد شدن به آن متوجه اصل سختی ها و راه های فریبنده خواهید شد.

بزرگترین و سخت ترین ماز دنیا +عکس
 
بسیار از افرادی که از میان ذرت ها خارج می شوند ادعا می کنند چندین ساعت است که در حال امتحان راه های بن بست هستند و در نهایت با کمی شانس از آن خارج شده اند.

بزرگترین و سخت ترین ماز دنیا +عکس

سختی این ماز را زمانی متوجه خواهید شد که بدانید عده ای برای خروج از این مهلکه با آتش نشانی یا پلیس تماس گرفته اند. چند نفری هم به خاطر پیچیدگی از مسئولین این معما به دادگاه شکایت کرده اند.

«اول اینکه در شروع کار هیچ پولی نداشتیم، دوم اینکه چیزی از فناوری سر در نمی آوردیم و سوم اینکه هرگز برای کارمان برنامه ریزی نکرده بودیم.» مرد جوان وقتی روزهای اول کسب و کارش، برای سخنرانی به دانشگاه هاروارد دعوت شد، درباره واقعیت های حرفه ای اش راست گفت. هرچند حرف های او به مذاق خیلی از اساتید دانشگاه خوش نیامد.

آنها صحبت های «جک ما» کارآفرین چینی را برای دانشجوها دلسردکننده می دانستند، اما واقعیت درست همانی بود که او می گفت. جک ما با همه ضعف هایی که خودش به آن واقف بود، آستین بالا زد و اولین سایت تجارت الکترونیکی چین را راه انداخت. سایتی با نام عجیب «علی بابا» که در مدتی کم به موفقیتی چشمگیر رسید. حالا ارزش سهام علی بابا از فیس بوک و آمازون پیش افتاده و صاحبش مرد اول آسیا شده. رسیدن به این افتخار برای علی بابا و جک ما آسان نبود. آنها از روز اول، راه سختی را با هم شروع کردند.

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

1- زمانی که فقط کمونیست ها بودند


جک ما، قهرمان داستان علی بابای امروزی است. او با نام چینی «ما یون» در 15 اکتبر 1964 در شهر هانگژو چین به دنیا آمد. در دورانی که ترس و وحشت سراسر چین را فرا گرفته بود. کمونیست ها به سرکردگی مائو سر کار بودند و کل دنیا یک جورهایی با آنها سر جنگ داشت. پدربرزگ جک، از افسران حزب ناسیونالیست بود، حزبی که در مقابل کمونیست ها شکست خورده بودند. همین هم باعث شد خانواده «ما» همیشه در سختی باشند. آنها در آن دوران و با داشتن سه فرزند قادر نبودند خرج خودشان را در بیاورند. به همین خاطر، پسرک ناچار به دستفروشی رو آورد و از همان ابتدا یک کودک کار شد.

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

2- بچه ناسازگار، درس خوان نبود


نه در مدرسه سر سازگاری با کسی داشت نه در دانشگاه. دوران مدرسه که تماما به زد و خورد با بقیه گذشت. خودش در کتاب علی بابا (نوشته «مارتا اوری») می گوید: «هیچ وقت از کسی ترس نداشتم. هیچ وقت از بچه هایی که بزرگ تر از من بودند، نمی ترسیدم. برای همین دائم با آنها گلاویز بودم.» او عاشق جیرجیرک ها بود، البته بیشتر از کندن بال های آنها لذت می برد. ما یون می توانست با شنیدن صدای جیرجیرک ها، اندازه و سن و سال شان را حدس بزند. این بزرگ ترین استعداد پسرک در دوران تحصیل بود!

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

3- جک ما متولد می شود


زندگی ما یون، با سفر ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا به شهر هانگژو در 1972 میلادی تغییر کرد. با آمدن نیکسون هانگژو که در نزدیکی شانگهای قرار داشت، ناگهان پر از گردشگر شد. پسرک فقیر این وسط سرگرمی خوبی برای خودش راه انداخت. او صبح زود به هتل ها می رفت و گردشگرها را برای گشت زدن به دور شهر می برد، تنها با یک امید؛ اینکه از آنها زبان انگلیسی یاد بگیرد. اسم جک را هم یکی از همین گردشگرهای خارجی روی او گذاشت. یون از همان سال یکدفعه به «جک ما» تبدیل شد.

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

4- نان توی درس خواندن است

جک ما در چین کمونیستی نه پول داشت نه رابطه. با این حساب تنها راه خوشبختی اش را مثل دیگران در رفتن به دانشگاه می دید. هرچند برای رسیدن به دانشگاه دلخواهش آن قدر هم بااستعداد نبود و مهارت زیادی از خودش نشان ناد. او دو بار در امتحان ورودی دانشگاه شرکت کرد و حتی بار دوم هم با نمره ای بدتر از دفعه اول رد شد، اما بالاخره از پس امتحان سوم برآمد و توانست در سال 1984 به موسسه آموزش مربی هانگژو وارد شود.

جک در رشته زبان انگلیسی تحصیل می کرد، در حالی که هم دستفروش بود، هم راننده یک سه چرخه و هم معلم زبان بچه ها. اما این وسط هنوز یک چیزی روی اعصابش می رفت؛ درآمد پایین. با ماهی 12 دلار، چرخ زندگی جک هیچ جوره نمی چرخید. می گویند او حتی می خواست در «کی اف سی» مشغول کار شود، اما نتوانست؛ چون قدش کوتاه تر از استاندارد بود.

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

5- دنیای عجیب اینترنت

جک اولین کسب و کارش را در 1994 راه انداخت. او با تعدادی از معلم های بازنشسته زبان، انجمنی تشکیل داد که به مردم خدمات ترجمه و آموزش زبان ارائه می دادند. این موسسه هنوز هم در هانگژو برقرار است و مرد اول علی بابا با آن همکاری دارد، اما داستان قهرمان علی بابا از زمانی اوج می گیرد که او پایش به آمریکا می رسد.

جک قصه ما، یک سال بعد از تاسیس موسسه اش از طرف سازمان ارتباطات چین به سیاتل رفت و در آنجا برای اولین بار با اینترنت آشنا شد. اولین کلمه ای که در اینترنت جست و جو کرد، واژه «خرس» بود. دیدن پاندای چینی آنقدر سر کیفش آورد که به فکر تاسیس یک صفحه تجارت الکترونیکی چینی با کمک همسر و دوستانش افتاد. او در آن سال، سایت chinapage.com را راه اندازی کرد. سایتی که فقط فهرستی از شرکت های فعال تجاری ارائه می داد.

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

6- جمع دوستان از راه رسیدند

ما پنج سال تمام در اینترنت چرخید تا اینکه دست آخر به رویایش رسید؛ داشتن سایتی همپای آمازون، برای توسعه خرید و فروش الکترونیکی در چین، او یک روز پاییزی در سال 1999، همسر و 17 نفر از دوستان و همکلاسی هایش را به آپارتمانی در هانگژو دعوت کرد و به آنها گفت باید از این به بعد چین را فراموش کنند و به فکر رقابت با کمپانی های بزرگ آمریکایی در «سیلیکون ولی» باشند. خیلی ها در جمع آن روز فکر کردند جک ما دیوانه شده، اما نتیجه کار همه را حیرت زده کرد. او در همان سال سرمایه ای بیش از پنج میلیون دلار به دست آورد که تنها ظرف یک سال بعد، به رقمی حدود 20 میلیون دلار رسید.

7- فتح فوربس

سال بعد کار و بار آقای چشم بادامی آن قدر گرفته بود که به عنوان یک کارآفرین موفق روی جلد مجله اقتصادی مشهور فوربس رفت. این اولین باری بود که تصویر یک چینی در صفحه اول مجله مشهور قرار می گرفت. یک سال بعد جک ما تصمیم به راه اندازی سایت دیگری گرفت.

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

سایتی به اسم «تائوبائو»، رقیبت اصلی eBay. می گویند روزی که فکر «تائوبائو» به سر جک افتاد، همه را مجبور کرد برعکس رودست های شان بایستند تا انرژی به مغزشان برسد!

8- حراجی تائوبائو راه افتاد


موسس شرکت علی بابا معتقد بود در محیط اینترنت، همه باید بتوانند معاملات خود را بسیار راحت تر از قبل انجام دهند. به عقیده بسیاری از افراد شاید نتوانند از وب سایت های الکترونیکی استفاده کنند یا علم و مهارت آن را نداشته باشند بنابراین طراحی بسیار ساده و هوشمندانه سایت، می توانست فضای مناسبی برای تجارت بسازد. جک می خواست کاری کند تا همه افراد حتی بدون داشتن تخصصی در تجارت اینترنتی، از قابلیت های شرکت های دیجیتالی استفاده کنند. او در سال 2003، سایت تائوبائو را به همین منظور به راه انداخت. آن قدر که دیگر ebay در چین فراموش شد. علی بابا و تائوبائو همه چین را در مدتی کوتاه به نام خودشان کرده بودند.

9- یاهو خبردار شد

علی بابا دیگر آن قدر مشهور شده بود که یاهو بخواهد در آن سرمایه گذاری کلانی بکند. در سال 2005، یاهوی چین یک میلیارد دلار در علی بابا سرمایه گذاری کرد و نزدیک به 40 درصد سهام آن را به دست آورد. این مساله برای علی بابا جهش بزرگی بود. آنها برای شکست ebay خیز برداشته بودند و یاهو کمک مهم و موثری محسوب می شد. البته یاهو هم این وسط حسابی سود برد و بعدها از فروش سهام علی بابا، ده میلیارد دلار به جیب زد.

همکاری یاهو و علی بابا در آن زمان بزرگ ترین خرید مالکیت یک کسب و کار در تاریخ چین به شمار می آمد. البته رابطه یاهو و علی بابا خیلی هم به درازا نکشید. وقتی بازار علی بابا به رشدی چند برابری رسید، جک ما تازه متوجه شد چه بخش بزرگی از شرکتش را به ارزانی به آمریکایی های موبور فروخته است. خیلی ها معتقد بودند اگر جک ما کمتر از یک سال صبر می کرد، می توانست همان سهم را به چندین برابر قیمت به یاهو بفروشد.

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

10- علی بابا در بورس هنگ کنگ


برای اولین بار سهام علی بابا عمومی شد. آنها در سال 2007 دامنه اینترنتی Alibaba.com را در هنگ کنگ عمومی کردند و با حضوری قدرتمند پا به بورس گذاشتند. چند سال وضع به همین منوال بود تا اینکه در سال 2012، علی بابا دوباره خصوصی شد. بعد هم از بورس هنگ کنگ بیرون کشید و به وال استریت رفت. آن زمان ارزش سهام علی بابا در هنگ کنگ، به 1.6 میلیارد دلار می رسید. رقمی که باعث شد علی بابا و زیرمجموعه هایش، باارزش ترین شرکت اینترنتی چین معرفی شوند.

11- سود روی سود می آمد


2008، سال خوشی علی بابا بود. حالا از زیرمجموعه ها، مال و منال خوبی به گروه می رسید و تائوبائو گردش مالی قابل توجهی داشت. سود 16دلاری برای هر تراکنش تائوبائو، مبلغ خیره کننده ای بود که با نگاهی به جمعیت بالای چینی ها و علاقه آنها به خرید از تائوبائو، سود کلانی را نصیب شرکت علی بابا می کرد. در همین سال بود که علی بابا یکی دیگر از زیرمجموعه های خودش به نام Tmall را معرفی کرد. یک سایت دگیر برای چینی ها، که خرید و فروش از هر جای دنیا را برای شان راحت می کرد.

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

12- علی بابا جهانی می شود


علی بابا با Tmall نشان داد که قصد تصرف بازارهای جهانی را دارد. این سایت روی فروش برندهای معروف دنیا تمرکز داشت و همین یک دهن کجی بزرگ به آمریکایی هایی بود که با حیرت به پیشرفت علی بابا نگاه می کردند و البته هرازگاهی با نقد روش جک ما، منتظر شکست بزرگ او بودند، اما جاک ما و دارودسته اش نه فقط شکست نخوردند که هر روز زیرمجموعه ای تازه به راه انداختند.

حالا زیرمجموعه های علی بابا زیاد شده اند. AliExpress به خرید و فروش های کوچک تر اختصاص دارد و تائوبائو (Taobao) مثل eBay محلی برای حراج کالاست؛ Tmall برندهای معتبر را عرضه می کند و Juhasuan برای عرضه خواروبار تاسیس شده. حتی علی بابا با الگوبرداری از شرکت PayPal، سیستم پرداخت مخصوص خودش را هم ایجاد کرده و اسمش را AliPay گذاشته. راه افتادن سایت Alimama در کنار علی بابا، یکی از بامزه بازی های جک ما در فضای مجازی است که البته فروش خوبی هم دارد!

13- جک راه خودش را داشت


سایت علی بابا هزاران کسب و کار مختلف را به همراه محصولات شان، معرفی و از این طریق میان خریدار و فروشنده ارتباط برقرار می کند. فروشندگان می توانند مشخصات و آگهی محصولات خود را در سایت بگذارند تا سایت به خریداران معرفی شان کند. فرض کنید شما خریدارید و می خواهید در این سایت درباره محصول مورد نظرتان آگهی بدهید.

با مراجعه به علی بابا و ثبت آگهی مورد نظر، بسیاری از تامین کنندگان و تولیدکنندگان این محصول، آن را می بینند؛ چرا که این آگهی علاوه بر وب سایت علی بابا، از طریق موتورهای جست و جو هم قابل دسترسی است. آگهی شما برای اشخاصی که در زمینه این درخواست فعالیت دارند، ارسال می شود. آنها هم پیام هایی برای تان می فرستند که در آن به قیمت، شرایط خرید، کاتالوگ ها و... اشاره شده است. حالا شما می توانید از بین این پیام ها بهترین ها را انتخاب کنید و با فروشندگانش ارتباط برقرار کنید.

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

14- راه های پول درآوردن زیادند


خیلی ها هنوز به علی بابا ایراد می گیرند و آنرا کپی هوشمندانه ای از آمازون می دانند. اما داستان اینجاست که علی بابا برخلاف آمازون، خودش کالا را به مصرف کننده نهایی نمی رساند. بلکه تنها به عنوان بازار بزرگی برای عرضه کالاهای تجاری کمپانی های بزرگ عمل می کند و فقط یک جور دلال و روابط بین مصرف کننده و تولیدکننده است. علی بابا سود خودش را از طریق قرار دادن آگهی های «وابسته به جست و جو با استفاده از لغات کلیدی» مثل گوگل یا دریافت حق کمیسیون به دست می آورد. البته علی بابا یک منبع درآمد دیگر هم دارد و آن فروش حق عضویت ویژه، سرویس های پردازش ابری و دسترسی به اطلاعات است.

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

15- آقای خاص


خیلی ها نیمی از جذابیت علی بابا را ناشی از موسس آن می دانند. مردی که با داشتن عنوان پولدارترین مرد آسیا و نفر سی و سوم دنیا در این عرصه روزهایی از سال لباس های عجیب می پوشید و بی خیال ژست مدیرعاملی اش، جلوی کارمندان نمایش های کمدی بازی می کرد. جک ما عاشق کنگ فو است و هرازگاهی در دفترش شمه هایی از مهارتش را به رخ می کشید. کارمندان علی بابا هر روز منتظر یک حرکت بامزه از رئیس شان بودند. البته جک برای اطرافیان خود، غیر از سرگرمی درس های زیادی داشت.

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

16- و علی بابا بازار را ترکاند!


این سایت در اولین عرضه سهام خودش در بورس نیویورک 100 میلیون سهم را در مدت 20 دقیقه فروخت و در کمتر از 10 ساعت، 21 میلیارد دلار به دست آورد. تمام رسانه های آمریکایی در دو سه ساعت اول با شگفتی فراوان از این پدیده اقتصادی حرف می زدند. این کمپانی توانست پس از رونمایی، در هر دقیقه بیش از 100 میلیون سهم به فروش برساند که در نوع خود یک رکورد به شمار می رفت. ارزش هر سهم علی بابا به 93 دلار رسید و ارزش کل سهامش به 231 میلیارد دلار نزدیک شد. رقمی خیلی بیشتر از سهام فیس بوک در بازار بورس نیویورک!

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

•    کنجد، کنجد، باز شو!


جک درباره اسم علی بابا هم توضیح مشهوری دارد: یک روز در سانفرانسیسکو در کافی شاپ نشسته بودم و به اسم علی بابا فکر می کردم. وقتی گارسون آمد از او پرسیدم علی بابا را می شناسی؟ گفت بله. پرسیدم در موردش چه می دانی؟ گفت علی بابا و چهل دزد. من گفتم بله. خودش است. شخصی که رمز ورود به یک غار پر از جواهرات را می دانست و آن را مرتبا باز می کرد. به خیابان رفتم و از عابران که از ملیت های مختلفی مثل هندی، آلمانی، چینی، ژاپنی و.... بودند، همین سوال را کردم. همه آنها درباره علی بابا چیزهایی می دانستند؛ کنجد! کنجد! بازشو!...»

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

علی بابا به روایت اعداد

845,26 نفر:
تعداد کارمندان علی بابا

279 میلیون:
تعداد تقریبی خریداران فعال

8.5 میلیون: تعداد فروشنده های فعال سالانه

12.7 میلیارد: تعداد تقریبی سفارش های ثبت شده سالانه در بازار علی بابا

5 میلیارد:
تعداد تقریبی سفارش های تحویلی مغازه داران چینی از طریق سایت علی بابا

287 میلیون: رکورد سفارش های ثبت شده در سایت

270 میلیارد:
ارزش کالاهای خریداری شده از فروشندگان در سایت علی بابا

19.7 درصد: سهم تراکنش های انجام شده از طریق گوشی های همراه در سایت علی بابا

«ما یون» درس نخوان با «علی بابا» ترکاند!

52: تعداد متوسط خریدهای سالانه یک خریدار فعال در علی بابا

9.3 میلیارد دلار: رکورد فروش علی بابا در یک روز (یازدهم دسامبر 2014). 42.6 درصد خریدها از طریق گوشی های همراه بود

17.3 درصد: سهم علی بابا از بازار تبلیغات اینترنتی چین

50 درصد: سهم سایت علی پِی در تراکنش های مالی بازار چین

منبع: مجله همشهری دانستنیها - لیدا هادی:

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :