تبلیغات
برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات. - مطالب مرداد 1394

برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

شنبه 31 مرداد 1394

معماری پر رمز و راز اهرام مصر

نویسنده: سفید برفی   طبقه بندی: در ستایش معماری، 

وب سایت تابناک با تو: با مطالعات گسترده ای که بعدها روی بناهای شگفت انگیز اهرام مصر صورت گرفت، یونانیان این اهرام مصر‌ را در فهرست عجایب هفتگانۀ جهان قرار داده اند. اهرام مصر مقابر عظیم و غول آسای پادشاهان (فراعنه) است که از تخته سنگ های عظیم ساخته شده است.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان بیشتر فراعنۀ سلسله های سوم و چهارم مصر در کنار لشکرکشی های پرکشتار و رعب انگیزشان، به عمران و آبادانی مصر نیز پرداخته اند. هنر معماری پررمز و راز مصریان مربوط و متعلق به همین دوره است. در زمرۀ کارهای مهم ساختمانی  فراعنۀ این دو سلسله، ساخت‌ اهرام مصر است.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان

با مطالعات گسترده ای که بعدها روی بناهای شگفت انگیز اهرام مصر صورت گرفت، یونانیان این اهرام مصر‌ را در فهرست عجایب هفتگانۀ جهان قرار داده اند. اهرام مصر مقابر عظیم و غول آسای پادشاهان (فراعنه) است که از تخته سنگ های عظیم ساخته شده است.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان

بزرگترین هرم از این مجموعه اهرام سه گانه در نزدیکی روستای غزه در ناحیۀ ممفیس ساخته شد. این هرم متعلق و به نام هرم خئوپس معروف شده است. هرم  خئوپس دارای ۲۳۰ متر عرض و ۵/۱۴۶ متر ارتفاع است و از دو میلیون قطعه عظیم ساخته شده که وزن هر قطعه سنگ ۲۵۰۰ کیلوگرم (۵/۲تن) است.

در اندرون این هرم، راهروها  و اطاق های بی شمار و تأسیسات جالب دیگری نیز وجود دارد.این مجموعه مکانی جهت دعا و نیایش به خدایان بوده است. هرمی که جسد مومیایی شدۀ فرعون در آن قرار داده شده بود، ویژۀ این امر یعنی نیایش به خدایان بود.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان

قبطیان عقیده داشته اند که این نیایش به معنای رستاخیز فرعون و رسیدن وی به مرتبه اعلا یعنی به مقر لاهوتی خدایان بوده است.

در جوار همین هرم معابد متعددی ساخته شده بود که کاهنان مصری در آنجا به اجرای مراسم جادویی و ایراد اوراد و افسون اقدام می‌کردند. در اطراف هرم با رعایت فواصل پیرامونی مقابر بزرگان و صاحب منصبان مصری ساخته شده است. عرب ها امروز به این ناحیه «مصطبه» می گویند.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان

در دورۀ زمامداری فراعنه سلسله های اول و دوم، مساحت و به اصطلاح وسعت مقابر بزرگان به اندازۀ وسعت مقابر فراعنۀ این سلسله ها بود و حتی مقبرۀ هماکی از قبر فرعون نیز بزرگ‌تر بود، ولی مصطبه های امپراتوری عهد باستان مصر که با بناهای سنگی برپا داشته شده بود، در برابر اهرام عظیم بسیار ناچیز جلوه گر بود. این تفاوت و تمایز قابل توجه نشان می دهد که قدرت روزافزون فراعنه تا چه ‌اندازه بوده است.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان

اسناد و مدارک به دست آمده حاوی این مطالب است که نزدیک به ۲۰ تا ۳۰ هزار کارگر طی ۲۳ سال هرم بزرگ گیزا را به وجود آوردند.

اهرام را معمولا در جنب باختری رود نیل می ساختند تا ارواح فراعنه با غروب و طلوع خورشید همراستا باشد. باستان شناسان دو علت عمده را دلیل این انتخاب می دانند. شرقی بودن آن نسبت به افق غربی و غروب خورشید و غرابت آن با ممفیس ( Memphis ) شهر مرکزی مصر باستان.دیوارهای اهرام مصر را با سنگ آهنگ درست می کردند تا جلوه ای سفید رنگ به اهرام داده و باعث مشخص بودن آنها تا فواصل چندین مایلی باشد.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان

سنگ فوقانی اهرام را از جنس گرانیت و دیگر سنگ های سخت ساخته و لایه‌ای از طلا یا نقره‌ روی آن می کشیدند تا بازتاب‌دهنده نور آفتاب باشد. نحوه استخراج سنگ ها، چگونگی برش و بیرون کشاندن آنها هنوز مجهول مانده است.

بعضی از یافته ها به وجود قلم های مسی اشاره دارد که برای استخراج سنگ آهک استفاده می شده است. اما سنگ هایی همچون گرانیت، نیازمند ابزاری مستحکم تر برای استخراج بودند. دولریت ( Dolerite ) نوعی دیگر از سنگ سیاه آتشفشانی است که برای این کار مورد استفاده قرار می گرفت. طی فرایند استخراج، دولرتی‌ها را بر روی لبه سنگ های گرامیتی می ساییدند و آنها را بیرون می آوردند.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان

نزدیک به ۷۰ کارگر سنگ ها را می کشیدند، در زیر آنها، شکاف‌هایی به وجود می آوردند و پیچ های چوبی در آن فرو کرده و با آب پر می کردند. پیچ ها منبسط شده و سنگ را به دو نیم می کرد. سپس آنها را برای محل بر روی قایق های مخصوص قرار می دادند.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان

‌هیچ بنایی تاکنون نتوانسته‌ عظمتی همانند این اهرام را به جهانیان نشان دهد. در زمان های ‌بسیار قدیم در امریکای مرکزی نیز تمدن هایی بوده و معابد‌ی را ساخته اند، ولی هرگز این ابهت را نداشته اند. معابد و بناهای سنگین و بزرگ امریکای مرکز نه چنین کاربردی داشته اند که فراعنۀ مصر در نظر گرفته اند و نه این گونه موجب شگفتی جهانیان در ‌تاریخ شده اند و نه از نظر شکل این گونه شکیل و پرجاذبه بوده اند.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان

قالب هندسی اهرام مصر بی مانند، شگفت انگیز و واقعاً قابل مطالعه  و بررسی است. نتایجی که در مطالعات پیرامون اهرام مصر به دست آمده است، هنوز نمی تواند اسرار آن را برای مردم جهان آشکار سازد. به سخن دیگر،‌ صاحب‌نظران از همان آغاز دریافته بودند که اهرام مصر یکی از عجایب تاریخ هنر معماری بوده، هست و خواهد ماند.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان

آن گونه که زمین شناسان و اقلیم شناسان اظهارنظر کرده اند، اهرام مصر از همان آغاز با طراحی و محاسبات دقیق علمی که در آن دانش ریاضی مانند هندسه و دیگر علوم خویشاوند و دقیق نقش داشته اند، طراحی و ساخته شده است. اهرام مصر در برابر زلزله های بسیار قوی و شدید که تاکنون صدها بار در مصر روی داده است، کاملاً مقاوم مانده، در حالی که زلزله هایی با شدت و قدرت متوسط بسیار از بناهای مصر را تخریب کرده اند. این امر می رساند که مصریان تا چه اندازه در عرصۀ دانش های گوناگون پیشرفته بوده و در قلمرو معماری از جمله در ساختن و پرداختن چنین عظمتی آن را به کار برده اند.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان

نکتۀ دیگری که در مورد اهرام مصر مورخان را به اعجاب واداشته‌، به کار بردن مصالح ساختمانی مقاوم و به سخن دیگر فناناپذیر است، که به نظر کارشناسان همۀ آنها مصری نبوده و بخش عظیمی از این مصالح را فراعنۀ مصر از سرزمین های دیگر به آنجا آورده اند. در یک جمله می توان این واقعیت را ‌بار دیگر تکرار کرد که یونانیان بحق در روزگاران باستان اهرام مصر را در شمار شگفتی های هفتگانۀ جهان به حساب آورده اند.

آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه ‌جهان

تری ویرتس،" فضانورد ناسا در مسیر بازگشت به زمین این عکس واضح و شفاف را از اهرام مصر گرفت. در سال‌های گذشته نیز فضانوردان بسیاری تلاش کردند تصویری فضایی از اهرام مصر به زمین مخابره کنند؛ اما تمام این تلاش‌ها ناکام مانده بود.

جمعه 30 مرداد 1394

زندگی راه خود را پیدا می کند.

نویسنده: سفید برفی   طبقه بندی: هایلایت، 

چهارشنبه 28 مرداد 1394

رانندگی در این بزرگراه آرزوست.

نویسنده: سفید برفی   طبقه بندی: در ستایش معماری، 

افتتاح مسیر شگفت انگیز جدید به ایالت هابوی کشور چین در روز 20 مرداد ماه (9 آگوست) تصویری زیبا و خارق العاده ای از رانندگی بر روی آب را به نمایش می گذارد.

بزرگراه جدید به طول کلی 12.5 کیلومتر است که 4.4 کیلومتر آن در درون دره و بر فراز آب رودخانه ساخته شده  تا رانندگان بتوانند سفر کردن بر روی آب را با خودروهای شخصی خود تجربه کنند. این مسیر منحصر بفرد در جنوب غربی کشور چین، شهرهای شانگهای را به چنژو متصل می کند.

مسیر این بزرگراه با توجه به انحناهای رودخانه طراحی و ساخته شده و فاصله بین شهر های شانگهای به چنژو را به 20 دقیقه کاهش داده است در صورتی که در گذشته مسیر بین این دو شهر مسیری پر پیچ و خم و شیبدار و زمان سفر بین دو شهر چیزی در حدود یک ساعت بوده است.

رانندگان در طول این مسیر تصاویر بی نظیری از طبیعت بکر و دست نخورده حاشیه رودخانه و روستاهای اطراف را مشاهده می کنند. این مسیر جدید  به نام بزرگراه شناور نامگذاری شده است.

به گفته مهندس چن ژینگدا، مدیر اجرایی پروژه  هنگامی که طرح ساخت بزرگراه برای اولین بار در سال 2013 بین این دو شهر مطرح شد، سه طرح پیشنهادی از طرف مهندسان ارائه شد. دو طرح از این سه طرح مستلزم کندن تونل در دل کوه بود ولی راه سوم که سخت تر به نظر می رسید ایده ساخت بزرگراه بر روی آب رودخانه بود و مهندسان پروژه برای حفظ محیط زیست و مناطق سبز پر درخت کوه ها، راه سوم را برای ساختن مسیری بین این دو شهر انتخاب کردند.

این پروژه دوستدار محیط زیست با هدف صدمه نزدن به درختان منطقه سرسبز کوهستانی ساخته شده است و ساخت آن چیزی در حدود 70 میلیون دلار آمریکا خرج برداشته است.

مهندسان طرح معتقدند که این پل علاوه بر کوتاه کردن مسیر یک ساعته دو شهر به 20 دقیقه، می تواند یک جاذبه توریستی برای مناطق دور افتاده و مسافران می توانند از روستاهای زیبا بین دو شهر دیدن نمایند.

زندگی در این توربین بادی پیشرفته لذت بخش است!


 هلندی‌ها در حال ساخت یک آسیاب بادی برای ۸۰۰ سال آینده‌اند. این آسیاب بادی که در بندر روتردام این کشور قرار دارد، در واقع پلی است از گذشته به آینده. 
 
در نگاه اول، این سازه شبیه دو حلقه غول‌آساست که از شیشه و فلز ساخته شده و بر روی آب شناور است. اما حلقه داخلی آن، در واقع یک «چرخ بادی» است؛ یک توربین بادی که نمی‌چرخد. 
 
این سازه ۱۷۰ متری در درون خود یک هتل، ۷۲ آپارتمان و ۴۰ کابین چرخ‌وفلک را جای داده است و وظیفه تأمین انرژی آن به عهده‌‌ همان چرخ بدون حرکت است. 
 
نوآوری در طراحی این چرخ بادی، از همکاری تعدادی شرکت هلندی شکل گرفته است که برای ساخت این سازه در روتردام گرد هم آمده‌اند. معماران معتقدند برای به تحقق پیوستن ایده‌ای چنین بزرگ حداقل ۱۰ سال زمان لازم است. 
 
چرخ بادی یکی از نمونه‌های استفاده از قدرت باد است. بخشی از انرژی‌های طبیعی که اخیراً مورد توجه قرار گرفته است. با اینکه مدتی است در ساختمان‌سازی و جاده‌سازی از انرژی خورشیدی استفاده می‌شود، اما انرژی باد هنوز راه طولانی را در پی دارد تا به عنوان جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی انتخاب شود. بااین‌حال معماران شروع به استفاده از توانایی‌های انرژی بادی کرده‌اند. به عنوان مثال آسمان‌خراش ۵۰ طبقه‌ای در بحرین برای تامین انرژی، از باد استفاده می‌کند. جالب است بدانید که بازار جهانی استفاده از انرژی بادی در سال ۲۰۱۴، ۴۴ درصد رشد داشته است. 
 
اما آنچه چرخ بادی را از دیگر سیستم‌های بادی مجزا می‌کند، استفاده از مولکول‌های آب دارای بار مثبت برای تولید انرژی است. 
 
 
 
اگر به شکل بالا دقیق‌تر نگاه کنید می‌بینید که یک سری لوله افقی در مرکز حلقه داخلی کشیده شده‌اند. این لوله‌ها دارای هزاران سر شیلنگ‌اند که ذرات آب دارای بار مثبت را به هوا می‌افشانند. سپس، وزش باد این قطرات آب را به سمت میدان الکتریکی هدایت می‌کند که سبب تولید بار منفی می‌شود. نتیجه این کار تولید الکتریسیته است بدون اینکه نیازی به حرکت دادن چرخ باشد. 
 
همچنین، این سازه بخشی از انرژی خود را از خورشید دریافت خواهد کرد. اما این چرخ بادی چیزی بیش از یک مولد انرژی است. 
 
حلقه بیرونی شبیه یک چرخ‌وفلک بزرگ شیشه‌ای خواهد بود که پایه‌اش در آب است. بازدیدکنندگان این چرخ بادی، می‌توانند سوار این چرخ فلک خارق‌العاده شوند که مسیر دایره‌ای شکل خود را حتی زیر آب هم طی می‌کند. این گردش ۳۰ دقیقه‌ای با دیوارهای هوشمندی که نقش راهنمای تور مجازی را ایفا می‌کنند، به اوج خود می‌رسد. 
 
 هنوز معلوم نیست هزینه ساخت این سازه چقدر خواهد بود اما سازندگان آن، این قول را داده‌اند که چرخ بادی نیاز چندانی به هزینه‌های جانبی نخواهد داشت. آن‌ها معتقدند دو تا چهار سال طول می‌کشد تا این توربین بی‌حرکت، درست مانند نیروی باد، بتواند از نظر درآمدزایی به شکوفایی برسد. 
 
با اینکه هنوز سال‌ها وقت لازم است تا چرخ بادی شروع به حرکت کند، اما ایده ساخت آن قطعاً اکوتوریسم را وارد مرحله‌ای کاملاً جدید خواهد کرد.
 

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style


creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style


creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style


creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style


creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style 

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style 

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style 

sunflowers-yellow-flowers-floral-arrangements (12) 

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style 

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style


   creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

 creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style 

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

 

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style

creative yard decorations with sunflowers and items in vintage style


بنیانگذار مایکروسافت که به‌تازگی به لیست science and industry که در آن افراد سرشناسی همچون فیزیکدان برجسته استیفن هاوکینگ و مخترع اینترنت ایلان ماسک در آن قرار دارند محلق شده است از تماس و تهدید بالقوه ماشین‌هایی که توانایی فکر کردن دارند ابزار نگرانی کرده است. گیتس در کنفرانس Reddit که با موضوع " هرچیزی از من سؤال کنید" برگزار شد دیدگاه‌های خود در رابطه با هوش‌مصنوعی را بیان کرد. یک نشست پرسش و پاسخ که به صورت زنده روی سایت‌های خبری اجتماعی پخش می‌شد.

انسان‌ها در کنترل ماشین‌ها

گیتس در پاسخ به سوالی در مورد تهدید احتمالی که از جانب هوش‌مصنوعی ممکن است مطرح شد چنین واکنش نشان داد: «من در مورد هوش‌مصنوعی فوق‌العاده نگران هستم. ماشین‌ها کارهای زیادی برای ما انجام می‌دهند و نمی‌توانند فوق العاده باهوش باشند. اگر ما آن‌ها را به خوبی کنترل کنیم می‌توانند مثبت باشند. چند دهه بعد را تصور کنید که هوش‌مصنوعی به اندازه‌ای قدرتمند شود که موجبات نگرانی را فراهم کند.» گیتس که ریاست بنیاد بیل و ملیندا گیتس را برعهده دارد، تنها نگران این داستان نیست.

انسان‌ها در کنترل ماشین‌ها

ماسک مخترع میلیاردر و بنیانگذار Space X و مدیرعامل شرکت خودروسازی الکتریکی تسلاموتور که یک متخص هوش‌مصنوعی نیست، نیز به لیست روبه رشد هزاران پژوهشگر و پروفسوری که نامه سرگشاده‌ای را نزدیک به یک ماه پیش امضاء کردند و در آن پیشنهاد یک کنترل ایمن، تحقیق و توسعه در مورد هوش‌مصنوعی زمانی که کنترل انسانی روی آن وجود نداشته باشد پیوست. گیتس می‌گوید: «من با ایلان ماسک و برخی دیگر در این مورد موافق هستم و متوجه نمی‌شوم چرا مردم در این مورد نگران نیستند.»

بدتر از ترس

دلیل نگرانی آن‌ها از این بابت است که هوش‌مصنوعی شبیه به آن چه در فیلم‌های علمی تخیلی نشان داده می‌شود نیست. در داستان‌ها و فیلم‌ها هوش‌مصنوعی، اغلب به عنوان یک ایده خوب که ناگهان در مسیر خطرناکی وارد می‌شود نشان داده می‌شود. در سه‌گانه فیلم ماتریکس، ماشین‌ها تصور می‌کنند بشریت یک تهدید بوده و برده آن‌هاست و در یک محیط مجازی آن‌ها می‌توانند از نیروی برق تولید شده توسط بدن انسان‌ها برای ادامه حیات خود استفاده کنند. زمانی که سیستم‌کامپیوتری اسکای‌نت در سری فیلم‌های نابودگر قابلیت درک‌کردن پیدا می‌کند، جنگی چندساله با انسان‌ها آغاز می‌کند، جنگی که در آن ربات‌های انسان‌نما برای کشتن طراحی شده‌اند.

انسان‌ها در کنترل ماشین‌ها

HAL 9000، ابرریانه اجتماعی فیلم  یک اودیسه فضایی 2001 که به‌عنوان یک نماد سینما شناخته می‌شود، نمونه دیگری از این مورد است.

به دنیای واقعی بازگردیم، دستیار شخصی صوتی اپل، Siri ممکن است کمی کندذهن به‌نظر رسد، اما هوش‌مصنوعی به‌عنوان یکی از روش‌های توسعه به‌ماشین‌ها اجازه می‌دهد خود یادگیرند و به معدنی از گنجیه‌های آموزشی تبدیل شوند. معدنی که خود این داده‌های تولید شده را با اتصال به ابزارهای مختلف به‌دست آورده‌اند. ربات‌هایی که با نگاه کردن به فیلم‌های ویدوئی قدرت یادگیری دارند. (نمونه‌ای از این ربات‌ها در دانشگاه مریلند ساخته شده است.) سال گذشته ابرکامپیوتر واتسون متعلق به IBM در یک همکاری دوجانبه مابین IBM و یک کلینیک درمانی موفق به تشخیص و تحلیل لیستی از بیماری‌ها به همراه راه درمان آن‌ها شد. نزدیک به یک ماه پیش پژوهشگران خبر از ساخت یک برنامه کامپیوتری دادند که توانای شکست دادن هر انسانی در بازی شرط‌بندی را دارد. لازم است نگران باشیم؟ البته که نه، اما گیتس و دیگران سعی می‌کنند تصویری نگران کننده از آن تصور کنند.

انسان‌ها در کنترل ماشین‌ها

هاوکینگ در مقاله‌ای که در می 2014 در Independent منتشر شد در خصوص هوش‌مصنوعی این چنین گفت: «درحالی‌که در کوتاه‌مدت تأثیر هوش‌مصنوعی بستگی به کنترلی که روی آن انجام می‌شود دارد، در درازمدت تأثیر آن بستگی به این مسئله دارد که آیا اصلاً قابل کنترل کردن خواهد بود یا نه؟»

انسان‌ها در کنترل ماشین‌ها

دستیار شخصی مایکروسافت هنوز چند صد سال تا رسیدن به آن چیزی که در داستان بازی ویدوئی ایفای نقش می‌کند فاصله دارد، اما آن‌را نشانه‌ای از آغاز به‌کارگیری هوش‌مصنوعی توسط این شرکت می‌توان در نظر گرفت. گیتس در حالی نگرانی خود نسبت به هوش‌مصنوعی را اعلام می‌دارد که مایکروسافت در حال طراحی ماشین هوشمند کورتانا است. نرم‌افزاری که بر پایه کاراکتر هوش‌مصنوعی سری بازی‌های ویدوئی شرکت Halo ساخته شده و روی ویندوزفون مایکروسافت نیز قرار دارد. کورتانا به زودی راه خود به درون ویندوز 10 را باز خواهد کرد، نسخه جدید سیستم‌عامل محبوب مایکروسافت که قرار است امسال به‌طور رسمی به‌بازار عرضه شود.

انسان‌ها در کنترل ماشین‌ها

اگرچه گیتس در سال 2000 از سمت ریاست مایکروسافت کناره‌گیری کرد و اکنون نادلا عهده‌دار این مقام است، اما او همچنان به عنوان مشاور فنی بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزاری جهان ایفای نقش می‌کند. گیتس همچنین در حال کار روی پروژه Microsoft’s Personal Agent است. نرم افزاری که در قالب یک منشی شخصی طراحی شده و به شما در به خاطرآوری موضوعات کمک کرده و پیشنهاد می‌کند چگونه به آن‌ها توجه داشته باشید. ایده‌ای که به شما در پیدا کردن برنامه‌های کاربردی و انتخاب آن‌ها کمک کرده و نه فقط به شما می‌گوید چه چیزی جدید است بلکه مدل کارآمدی به شما نشان خواهد داد. در این نشست شخصی از گیست سؤال کرد آیا برنامه‌نویسی کامپیوتری به عنوان یک شغل برای کسی که مهارتی در سطح کدنویسی ندارد یک انتخاب هوشمندانه است؟ زیرا اتوماسیون و هوش‌مصنوعی احتمالاً جایگزین همه برنامه‌نویسی‌های سطح پایین در آینده می‌شود.

در حال حاضر همه چیز امن است! آن همچنان سرگرم کننده است و به ذهن کمک می‌کند تا در مورد مسائل منطقی‌تر تفکر کنیم. درک کنید برنامه‌ها چگونه می‌توانند مفید باشند.

حمیدرضا تائبی

این روزها کمپانی‌های خودروساز درصدد مکانیزه کردن هرچه بیشتر خط تولید و استفاده‌ی بیش از پیش از روبا‌ت‌ها هستند، اما لامبورگینی در جهت این سیاست حرکت کرده و شاهکارهای خود را با هنر دست کارکنانش در هم می‌آمیزد. با ما همراه باشید تا نگاهی به روند تولید خودرو در کارخانه‌ی سانتاگاتا بولونیزه لامبورگینی داشته باشیم.

کارخانه‌ی لامبورگینی، محل تلاقی هنر و صنعت

 برخلاف بسیاری از کمپانی‌های خودروسازی که استفاده از انواع روبات‌ها را در دستور کار قرار داده‌اند، لامبورگینی همچنان به سنت‌های خود پایبند است؛ این کمپانی ایتالیایی که بیشتر در حوزه‌ی تولید سوپراسپورت‌های چشم نواز فعالیت می‌کند، همچنان بر نوازش فولاد سرد با دستان کارکنانش که هنر دست خود را با صنعت در هم می‌آمیزند، اصرار می‌ورزد. ارمغان چنین مجموعه‌ای، تولید خودروهایی است که زبان طراحی خاص خود را در دنیای خودرو به خود اختصاص داده و در صورت رویت این خودرو در خیابان، بی اختیار چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.

سنتاگاتا بولونز شهری کوچک در فاصله‌ی ۳۲ کیلومتری بولونیا است که فاصله‌ی چندان زیادی نیز با کارخانه‌ی رقیب در مارانلو ندارد. این روزها توریست‌های بسیاری راهی مارنلو می‌شوند تا از تاسیسات فراری که در آن واقع شده، دیدن کنند، اما در مقایسه با این کارخانه، سنتاگاتا بولونز مسافران چندان زیادی را به خود نمی‌بیند و دلیل این امر ناشناخته ماندن محل ساخت یکی از بهترین خودروهای سوپراسپورت در سطح جهان است.

کمپانی لامبورگینی نام خود را از موسس آن یعنی فروچیو لامبورگینی وام گرفته است. فروچیو لامبورگینی پس از بازدیدی که در سال ۱۹۶۲ ز شهر سویل اسپانیا به عمل آورد، با نژاد گاوهای جنگجوی اسپانیایی آشنا شد. وی با تاثیرپذیری از نژاد میورا، پس از تاسیس کمپانی سنتی را پایه‌ریزی کرد و نام مدل‌های مختلف این کمپانی اغلب از نام گاوهای اسپانیایی عاریه گرفته می‌شود.

فرآیند کار در کارخانه‌ی لامبورگینی

کارکنان لامبورگینی از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ بعد از ظهر روز‌های شنبه تا جمعه مشغول به کار هستند، هرچند کارخانه‌ی تولید فیبرکربن مورد نیاز برای استفاده در خودروها بصورت شیفتی کار می‌کند تا نیاز کمپانی به این ماده تامین شود. با نگاهی به یونیفورم‌های مشکی کارکنان این کمپانی که نام لامبورگینی به همراه بخشی که این افراد در آن فعالیت می‌کنند، می‌توان این افراد را به راحتی در سطح شهر شناسایی کرد. کارکنان لامبورگینی در یکی از بخش‌های اداری، خط تولید، بخش حمل و نقل یا بخش تولید نمونه‌های اولیه فعالیت می‌کنند.

کارخانه‌ی لامبورگینی، محل تلاقی هنر و صنعت

لامبورگینی نیروهای مورد نیاز خود را بصورت مستقل آموزش می‌دهد و در صورتی که افراد بتوانند وظیفه‌ی محول شده را به نحو احسنت انجام دهند، با ارتقای شغلی روبرو خواهند شد.برای مثال در صورتی که یکی از کارکنان در بخش مونتاژ در لامبورگینی اوراکان فعالیت کند، پس از کسب مهارت لازم و در صورت داشتن قابلیت‌های مورد نیاز می‌تواند پس از ۶ ماه به بخش مونتاژ سیلندرهای آونتادور منتقل شد. پس از آنکه یکی از کارکنان تجربه‌ی کافی را به اندازه‌ی کافی به دست آورده و به جزئیات کار در خط تولید آشنا شود، تبدیل به یکی از رانندگان آزمایش کننده‌ی محصولات خواهد شد.

آمیزش دقت و هنر ساخت با دست

یکی از جالب‌ترین مواردی که در کارخانه‌ی لامبورگینی به چشم می‌خورد، مونتاژ بخش‌های گوناگون خودرو بصورت دست ساز است. در کل خط تولید تنها دو روبات وجود دارد؛ یکی از روبات‌ها برای قرار دادن شاسی خودرو روی خط تولید و دیگری به منظور برگرداندن خودرو در طول محور افقی در صورت نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به عدم بکارگیری روبات‌ها در خط تولید، برخلاف بسیاری از کارخانه‌های خودورسازی، صدای کمی در محیط کارخانه به گوش می‌رسد.

 شاسی اصلی خودرو و پنل‌های مورد استفاده برای ساخت بدنه بصورت از پیش رنگ شده و پیچیده شده در پوشش‌های پلاستیکی به کارخانه‌ی اصلی انتقال پیدا می‌کنند. برای مثال لامبورگینی اورکان در آلمان توسط آئودی که مالک لامبورگینی است رنگ آمیزی می‌شود. علت رنگ‌آمیزی بدنه‌ی این خودرو در آلمان، استفاده از آلومینیوم در ساختار خودرو است. لامبورگینی آونتادور که بیشتر از فیبرکربن در آن استفاده شده، توسط یک کمپانی ایتالیایی به نام ایمپریاله رنگ‌آمیزی می‌شود. هر دستگاه آونتادور توسط یک نفر در این کارخانه رنگ‌آمیزی می‌شود که علت این موضوع هماهنگی رنگ خودرو در تمام نقاط است. اولین مرحله در خط تولید باز کردن پوشش پلاستیکی و اتصال پوشش‌های مقاومی است تا در زمان نصب و کار روی خودرو خراشی وارد نشده و آسیبی به خودرو نرسد.

کارخانه‌ی لامبورگینی، محل تلاقی هنر و صنعت

هر دستگاه آونتادور از ابتدای خط تولید تا انتها باید زمانی معادل ۹۰ دقیقه را در ۱۲ ایستگاه صرف کند، در حالی که زمان مورد نیاز برای تکمیل اوراکان ۴۰ دقیقه با گذشتن از ۲۳ ایستگاه است. هر یک از خودروهای مورد نظر در خط تولید جداگانه‌ای مونتاژ می‌شوند و روی هر خودرو مانیتوری قرار دارد که زمان سپری شده در خط تولید را برای کارگران نمایش می‌دهد تا کارگران برحسب آن کار خود را ادامه دهند.

لامبورگینی فاقد بخش ریخته‌گری است و از این‌رو موتورهای مورد استفاده در خودروهای این کمپانی توسط کمپانی‌های دیگری تولید می‌شود. قطعات تولید شده برای موتور توسط مهندسانی که تخصص این کار را دارند، بصورت دستی سرهم شده و در محل خود جای می‌گیرد.در پایان خط تولید قسمتی وجود دارد که خودرو از میان سالنی که از طریق نورپردازی بسیار پرنور شده، عبور می‌کند تا ناهماهنگی‌ها احتمالی موجود روی رنگ‌های مورد استفاده در طراحی داخلی یا ایرادات موجود روی بدنه مشخص شود.

پس از تکمیل مراحل مونتاژ خودرو، هر دستگاه در سه مرحله مورد آزمایش قرار می‌گیرد. در مرحله‌ی اول خودروها با استفاده از اشعه‌ی لیزر و دوربین‌های حساس مورد بررسی قرار می‌گیرند تا چفت و ست بودن تمام قطعات خودرو در مکان‌های مورد نظر چک شود. مرحله‌ی دوم شامل قرار گرفتن خودرو روی تردمیل برای ۴۰ دقیقه با سرعتی برابر ۱۸۰ کیلومتر در ساعت است تا از کارکرد فنی خودرو اطمینان حاصل شود. در مرحله‌ی سوم خودرو توسط رانندگان تست در پیست لامبورگینی ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر رانندگی می‌شود.

کارخانه‌ی لامبورگینی، محل تلاقی هنر و صنعت

از زمان تولید اولین خودروی لامبورگینی در سال ۱۹۶۳، تمام خودروهای تولید شده توسط کمپانی پس از پایان مرحله‌ی تولید برای یکبار در پیست ول کارخانه، رانده می‌شوند.

در کنار کارخانه‌ی لامبورگینی ، موزه‌ی این کمپانی قرار گرفته که شامل ساختمانی دو طبقه می‌شود. در این موزه‌ خودروهای مفهومی تولید شده توسط کمپانی در کنار نمونه‌ای از تمام خودروهایی وجود دارد که در تاریخ فعالیت لامبورگینی تولید شده است. از جمله‌ی خودروهایی که می‌توان در این موزه دید باید به لامبورگینی میورا، نمونه‌ی مفهومی سستو المنتو و نمونه‌ی مفهومی SUV این خودرو اشاره کرد.

کارخانه‌ی لامبورگینی، محل تلاقی هنر و صنعت

کارخانه‌ی لامبورگینی، محل تلاقی هنر و صنعت

کارخانه‌ی لامبورگینی، محل تلاقی هنر و صنعت

کارخانه‌ی لامبورگینی، محل تلاقی هنر و صنعت

کارخانه‌ی لامبورگینی، محل تلاقی هنر و صنعت

کارخانه‌ی لامبورگینی، محل تلاقی هنر و صنعت


منبع تایپوگرافی ها: صفحه Englishpersian

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (10)

Pavegan Highway؛ تولید برق با راه رفتن بر روی کاشی!

 
لورنس کمبل کوک به تازگی یک نوع کاشی را طراحی کرده است که از قدم‌هایی که بر روی آن گذاشته می‌شوند انرژی لازم برای روشن کردن لامپ درونش استفاده می‌کند. وی این کار را Pavegan Highway نام دارد.

این روز‌ها مسئله انرژی بسیار مهم شده است. کمبود برق بسیاری از کشور‌ها را در بحران قرار داده است. این اختراع جدید می‌تواند به این مسئله بسیار کمک کند. 
 
 
این کاشی می‌تواند یک ایده بسیار خوب برای شهرهایی که مشکل انرژی دارند، در حالی که بسیار پرجمعیت نیز می‌باشند باشد. با نصب این کاشی‌ها در معابر پر رفت آمد هم می‌توان آن مکان را به سیستم روشنایی مجهز کرد و همچنین از یک انرژی که همیشه در حال از بین رفتن هست استفاده کرد. 
 
 
این کاشی با تبدیل انرژی پا‌ها که یک انرزی تجدید پذیر نیز می‌باشد به الکترسیته می‌تواند لامپی که در داخلش طراحی شده است را روشن کند. شما با قدم زدن بر روی این کاشی انرژی‌ای به سطح آن وارد می‌کنید و این کاشی این انرژی را در یک باتری ذخیره می‌کند و در هنگام لازم از آن استفاده می‌کند. از این کاشی نه تنها در معابر بلکه در هر کار دیگری نیز می‌توان استفاده کرد. 
 
 
 
هر بار که انرژی از پا به این کاشی وارد می‌شود صفحه‌ای آن را به باتری منتقل می‌کند و با هر بار قدم زدن ۲.۱ وات انرژی در آن ذخیره می‌شود. این کاشی همچنین تمامی شرایط لازم برای استفاده در محیط باز مانند: ضدآب بودن را دارا است. 
 
در حال حاضر از این کاشی‌ها در یک مدرسه در لندن استفاده می‌شود و به طور کلی انرژی مورد نیاز ساختمان را تامین می‌کند. طبق گفته سازنده این کاشی عمر آن‌ها به اندازه ۲۰ میلیون قدم یا ۵ سال است.

هُوَ الْعَلِیمُ الْحَكِیم (یوسف.83)

مرحوم پدرم که استاد فیزیک بود، می گفت بعد از دانشگاه، حداقل ده سال در صنعت برق تجربه کسب کن و فقط اطلاعات جمع کن.
از هرکسی که کوچک ترین تجربه ای در صنعت برق داره، سوالاتت رو بپرس تا تجربه اون افراد هم به تجاربت افزوده بشه.
و تشویقم کرد که ده سال پس از فارغ التحصیلی و کسب تجربه، کتاب بنویسم.
خوشحالم که همچنین پدر آینده نگری داشتم و خوشنودم که توانستم به حرفش گوش کنم و جامه عمل بپوشانم.


قابل تهیه از خانه عمران مشهد به صورت سفارش تلفنی و پست به سراسر کشور
05137676630
05137676255
قابل سفارش از نشر الیاس روبروی دانشگاه تهران، انقلاب


1.برگ های مصنوعی به عنوان سلول های خورشیدی،تقلید از طبیعت:

 

در حال حاضر موسسه ملی علوم صنعتی پیشرفت و فناوری Mitsubishi Corp و Tokki Corp سلول های نازک خورشیدی را  به شکل یک برگ با همکاری هم توسعه داده اند.در این طراحی،هنر استتار،نقش نمایانی دارد.می توان از آن ،در همه جا استفاده کرد و با استفاده از محیط اطراف ،آن را پنهان نمود.

 

برگ - خورشید ۱-تکنولوژی

 

 • 2.درخت های خورشیدی:

تغییر مفهوم روشنایی با استفاده از درخت خورشیدی .

درخت خورشیدی ،یک ابزار زیبا در زمینه ی تولید انرژی خورشیدی است ،که با استفاده از پنل هایی که روی آن تعبیه شده است،در طول روز از انرژی خورشید استفاده می کند و در شب LED هایی که زیر برگ های درخت نصب شده اند، فعال شده و فضای زیبایی را ایجاد می کنند.این پروژه توسط GE3 در شهر میلان، طراحی شده است.

 

درخت - خورشیدی ۱ - تکنولوژی

درخت - خورشیدی ۲ - تکنولوژی

 

 • 3.قایق خورشیدی ،بزرگترین قایق خورشیدی در جهان:

سفر حماسی از Tûranor PlanetSolar ،بزرگترین قایق خورشیدی در جهان ،به زودی به پایان خود نزدیک می شود .این قایق سوئیسی ،به طور کامل از بالاترین تکنولوژی خورشیدی استفاده کرده است . عرشه ی این قایق،به مساحت  ۵۳۷ متر مربع ،از صفحات فوتو ولتائیک پوشیده شده است.این صفحات، انرژی کافی این قایق برای حرکت به دور زمین بدون استفاده از هیچ وسیله ی دیگری را فراهم کرده است.

 

قایق خورشیدی - تکنولوژی

 

 • 4.نیمکت خورشیدی soofa ، شارژ رایگان در خیابان:

soofa ،در آمریکا ساخته شده است.بر روی این دستگاه یک صفحه خورشیدی و ۲ پورت US‌B قرار داده شده است.با استفاده از این USB ها، می توانید تلفن های همراه و وسایل الکترونیکی خود را شارژ کنید.این دستگاه یک باطری لیتیومی در درون خود دارد ،که در طول روز شارژ می شود.

شارژر خورشیدی - تکنولوژی

شارژر خورشیدی - تکنولوژی


ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین - (پرهام بهروش)


دوشنبه 19 مرداد 1394

ساخت نخستین نیروگاه با تولید منفی آلودگی

نویسنده: Laura   طبقه بندی: جذابیت های برق، 

نیروگاه‌های تولید انرژی همواره با آثار مخرب زیست محیطی همراه هستند. اما دولت انگلستان در صدد تغییر این رویه و در حال توسعه نیروگاهی با آلودگی منفی است.

ساخت نخستین نیروگاه با تولید منفی آلودگی

نیروگاه درکس در یورکشایر شمالی در کشور انگلستان، یکی از بزرگترین نیروگاه‌های زغال سنگی جهان است. ۱۲ برج خنک کننده این نیروگاه آن را به یکی از بزرگترین مناطق تزریق گازهای گلخانه‌ای به جو، تبدیل کرده است. این نیروگاه به واسطه تزریق سالیانه ۲۳ میلیون تن کربن دی‌اکسید به جو زمین، برق ۱۰ درصد از کل انگلستان را تامین می‌کند.

اما شرایط در حال تغییر است و مسئولین در حال جایگزینی سوخت فسیلی با چوب برای تولید انرژی هستند. هم‌چنین برنامه‌ای برای کاشت درختان مصرف‌کننده CO2 تدوین شده است تا علاوه بر جایگزین شدن درختان سوخته شده در تولید‌ انرژی، CO2 موجود در هوا نیز به واسطه این درختان کاهش یابد. اگر این برنامه با موفقیت اجرا شود، درکس به اولین نیرگاه تولید انرژی با آلودگی منفی تبدیل خواهد شد.

جرمی تامکینسون مدیر عامل مرکز ملی حذف عوامل مضر زیست محیطی در این خصوص افزود:

این تکنولوژی بسیار مهیج است. با استفاده از آن علاوه بر تولید انرژی می‌توانیم CO2 موجود در جو را نیز کاهش دهیم.

شرکت تامکینسون در حال همکاری با درکس برای تبدیل این نیروگاه به دوستدار محیط زیست، است.

ساخت نخستین نیروگاه با تولید منفی آلودگی

از ابتدای جولای نیمی از برق تولید شده در درکس به واسطه سوزاندن درخت‌ها کاج آمریکای جنوبی است. نیروگاه درکس امیدوار است تا عملیات بروزرسانی تا سال ۲۰۲۰ به اتمام برسد.


دوشنبه 19 مرداد 1394

ذخیره انرژی خورشیدی به کمک بادبادک

نویسنده: Laura   طبقه بندی: جذابیت های برق، 

ذخیره انرژی خورشیدی به کمک بادبادک


بیل همپتون- دانشمند از بریتانیا روش منحصر بفرد دریافت انرژی خورشیدی را طراحی کرد. 
 
این متخصص، بادبادکی را که می‌تواند بر فراز دریا پرواز کند، انرژی خورشید را دریافت و ذخیره کند، ساخت. 
 
در برنامه‌های این مخترع، به هوا فرستادن تعداد زیادی بادبادک است که می‌توانند بر فراز دریا پرواز کنند و انرژی خورشیدی پاک ایجاد کنند. 
 
این پروژه، توسط غول نفتیِ Shell (شل) و دپارتمان انرژی و تغییرات آب و هوای بریتانیا تأمین مالی می‌شود. 
 
برای این طراحی، ۳ میلیون پوند یا ۴/۶۸ میلیون دلار سرمایه گزاری شده است. 
 
لازم به ذکر است این اختراع بسیار مورد توجه قرار گرفته است، چرا که نصب توربین در دریا- پروسه بسیار پرهزینه‌ای است، چون برای این کار نیاز به استفاده از فولاد، بتون و کشتی‌های ویژه است. 
 
اما بادبادک‌های هوایی را می‌توان به اسکله گره زد، و آن‌ها می‌توانند انرژی خورشیدی را تولید کنند و آن را به زمین انتقال دهند.

وب سایت چیدانه  - فاطمه افشاریان : نورپردازی، تصور بیشتر ما از طراحی داخلی، تنها انتخاب مبلمان مناسب، رنگ یا کاغذ دیواری شیک، پرده، چیدمان آنها و چیزهایی از این قبیل است. یکی از بخش های مهمی که معمولا آن را نادیده می گیریم، نورپردازی صحیح فضاهای داخلی است. آیا می دانستید طراحی نورپردازی نیز رشته ای تخصصی است؟ پس به صرف اینکه چند لامپ رنگی و خوش بر و رو به سقف و دیوارهای منزل خود آویزان کنیم، نمی توان گفت که به نورپردازی ایده آلی رسیده ایم. انتخاب لوازم روشنایی، تعیین مکان مناسب برای نصب آنها و نوع رنگ و شدت آنها از جمله مواردی است که باید کاملا هوشمندانه و دقیق انجام شود.

گاهی برای رسیدن به موفقیت، به جای انجام دادن کارهای درست، می توان کارهای نادرست را انجام نداد.

۸اشتباه رایج در نورپردازی که نباید مرتکب شد!

این آشپزخانه به صورت صحیح نورپردازی شده است. در بالای جزیره علاوه بر نورپردازی کلی، به صورت موضعی نیز نورپردازی صورت گرفته است. کابینت ها نیز از نورپردازی موضعی برخوردار شده اند.

اشتباه اول. نصب چراغ های استوانه ای منتشر کننده ی نور به سمت پایین در همه جا. این یکی از رایج ترین خطاهایی است که غیر حرفه ای ها مرتکب می شوند. این چراغ های استوانه ای نسبتا ارزان هستند و سازندگان بنا به اشتباه آنها را در هر نقطه ای نصب می کنند. شیشه ی این لامپ های ارزان تنها اندکی بیشتر از نصف نور تابیده شده از لامپ را عبور می دهد. هم چنین به طور معمول نور مفیدی به سطوح عمودی نمی تابانند. در واقع با استفاده از این لامپ های استوانه ای دیوار ها همچنان تاریک می مانند.

۸اشتباه رایج در نورپردازی که نباید مرتکب شد!

نورپردازی این آشپرخانه اصولی است. نورپردازی گرم و مؤثری در بالای سر، زیر کابینت ها و بالای جزیره دیده می شود.

اشتباه دوم. فراموش کردن چراغ های موضعی در آشپزخانه. راه های زیادی برای روشن کردن کانتر وجود دارد که یکی از آنها استفاده از لامپ های فلوئورسنت، زنون یا چراغ های LED در زیر کابینت های بالایی است. اگر در قسمتی از کانتر یا میز کار شما کابینت بالایی وجود ندارد، به جای آن می توانید از لامپ های دیواری یا دفنی در سقف استفاده کنید. افزودن چند لامپ کم ولتاژ هالوژن با تابشی ملایم در بالای کانتر یا میز کار نیز راه حل خوبی است. فراموش نکنید که شدت رنگ لامپ LED یا فلوئورسنت را هوشمندانه انتخاب کنید.

۸اشتباه رایج در نورپردازی که نباید مرتکب شد!

این سرویس بهداشتی به درستی نورپردازی شده است. تو رفتگی محل آینه و نورپردازی بالای آن اثر خوبی ایجاد کرده است.

اشتباه سوم. استفاده از لامپ در بالای سر بدون استفاده از لامپ در دو طرف. ایستادن زیر نوری که به سمت پایین می تابد، بدون حضور نور در دو طرف صورت، سایه های اغراق شده و نا متناسب ایجاد می کند. وجود نورپردازی در بالای روشویی برای به رخ کشیدن شیرآلات گران تان خوب است اما برای کارهایی از قبیل تراشیدن صورت، کوتاهی مو و آرایش کردن اصلا مناسب نیست. برای این قبیل کارها و داشتن یک سرویس بهداشتی با نورپردازی خیره کننده به لامپ هایی در دو سمت آینه نیاز است تا سایه ها را کم و نور را متعادل نماید. برای این کار ایجاد تو رفتگی هایی در کنار آینه لازم است.

۸اشتباه رایج در نورپردازی که نباید مرتکب شد!

این راهرو دارای یک نورپردازی اصولی است. لامپ های تاریک شونده ی دیواری و وسط سقف راهرو، نور لازم برای تردد را فراهم می کنند.

اشتباه چهارم. استفاده از لامپ های رشته ای یا هالوژن بدون کاهنده ی نور. ما در حال پیدا کردن راه هایی برای نورپردازی بهینه و ماندگار هستیم که جایگزین لامپ های رشته ای شوند و در عین حال بسیار ضروری است که نمونه های جدید در فضاهای مسکونی قابلیت کاهش نور را داشته باشند. با لامپ هایی که به صورت خودکار نورشان کاهش می یابد، ما انرژی و گرما را کاهش و طول عمر لامپ را افزایش می دهیم.

۸اشتباه رایج در نورپردازی که نباید مرتکب شد!

این اتاق به روشی صحیح نورپردازی شده است. این فضا نشان می دهد چگونه یک نورپردازی صحیح می تواند به صورت مؤثری لوازم دکوری و هنری را برجسته سازد، امکان مطالعه را فراهم کند و راهرو را روشن نماید.

اشتباه پنجم. فراموش کردن استفاده از ترکیب نورپردازی محیطی، موضعی و تأکیدی. طراحان نور می دانند فضاهایی که به خوبی طراحی شده اند، انواع نورپردازی را شامل می شوند. نور محیطی یک نورپردازی کلی برای نواحی راه رفتن، گفتگو و تشخیص اشیاء است. نورپردازی موضعی یک روشنایی متمرکز تر برای کارهایی مثل خرد کردن سبزیجات، اصلاح صورت یا مطالعه فراهم می کند. نورپردازی تأکیدی برای برجسته نمودن آثار هنری یا جزییات معماری مثل یک تایل شیشه ای زیبا در حمام یا کلکسیون کاشی های سنتی شما در یک قفسه استفاده می شود. ترکیب این سه نوع نورپردازی، کارآیی، زیبایی و درخشش دکوراسیون داخلی منزل با نورپردازی اصولی را امکان پذیر می کند.

۸اشتباه رایج در نورپردازی که نباید مرتکب شد!

نورپردازی این آشپزخانه صحیح است. این آشپزخانه ی زیبا می تواند برای عملکردها و حالت های مختلف نورهای متفاوتی داشته باشد. چون هر منبع نور آن مستقل از دیگری کنترل می شود.

اشتباه ششم. نادیده گرفتن کنترل نورهای مختلف به صورت جدا. برای بیشترین سودآوری و انعطاف پذیری، هر نوع از نورپردازی باید به صورت جدا کنترل شود و همه ی چراغ ها باید قابلیت کاهندگی نور را داشته باشند. کنترل جداگانه ی لامپ ها می تواند طبق روش سنتی کلیدهای چندگانه صورت گیرد، اما راه های بهتری نیز وجود دارد. از سیستم های جعبه ای دیواری قابل برنامه ریزی گرفته تا سیستم های بی سیم که از طریق تلفن یا لپ تاپ قابل برنامه ریزی هستند. با کنترل جداگانه شما می توانید هم انرژی ذخیره کنید و هم نوع و مقدار نور را برای کاربری های مختلف تنظیم کنید.

۸اشتباه رایج در نورپردازی که نباید مرتکب شد!

این غذاخوری دارای یک نورپردازی جالب و اصولی است. این نورپردازی در عین زیبایی و متفاوت بودن، روشنایی مورد نیاز را فراهم کرده است.

اشتباه هفتم. نصب چراغ های دفنی در سقف های بلند برای نور محیطی. این کار موجب تلف شدن نور و یک فضای بسیار تاریک می شود. در این موارد باید از چراغ هایی استفاده شود که دارای نورهای متمرکز قوی هستند. البته بهتر است از چراغ های دیواری یا چراغ های آویزان استفاده شود تا روشنایی مناسبی در فضا ایجاد شود. یک سطح سقف مات اغلب روشنایی مناسب تری نسبت به سوراخ کردن آن برای لامپ های دفنی فراهم می کند.

۸اشتباه رایج در نورپردازی که نباید مرتکب شد!

این فضا دارای یک نورپردازی مناسب است. در این فضا در عین اینکه به جنبه ی زیبایی شناسی نورپردازی توجه شده، نور موضعی لازم برای میز مطالعه نیز فراهم شده است.

اشتباه هشتم. تزیینات با وسایل نورپردازی. طراحان نور، نور را به عنوان یک بعد واقعی می بینند و عملکرد هر وسیله ی روشنایی را در نظر می گیرند. انتخاب وسایل نورپردازی بر اساس ظاهر آنها به جای میزان خروجی نور، عملکرد و توزیع نوری آنها اغلب به اتلاف انرژی و بهره وری کمتر می انجامد. برای انتخاب لوازم روشنایی و چراغ ها از طراحان و متخصصان نور کمک بگیرید تا به بازده مورد نظرتان برسید.

دوشنبه 19 مرداد 1394

برداشت نخستین کاهوی فضایی

نویسنده: Laura   طبقه بندی: تکنولوژی های روز دنیا، 

وب سایت نوچه - آرزو مقدس: طی اتفاقی که بیشتر از هر چیز به فیلم‌های علمی-تخیلی شبیه است، چهل و چهارمین تیم ساکن ایستگاه فضایی بین‌المللی روز دوشنبه نخستین محصول کشاورزی خود را برداشت و مصرف خواهد کرد. این محصول که در آزمایشگاه پرورش سبزیجات ایستگاه فضایی به عمل آمده کاهوی قرمز است و احتمالاً به عنوان یکی از علمی‌ترین جشن‌های برداشت محصول در تاریخ بشر ثبت خواهد شد!

برداشت «کاهوی فضایی» نخستین گیاه کاشته شده در فضا

    فضانوردان با دقت بسیاری این کاهو را با مایع شوینده‌ی حاوی اسید سیتریک تمیز کرده و آن را به دو قسمت تقسیم خواهند کرد، نیمی از آن به صورت تازه و خام مصرف شده و نیم دیگر را بسته‌بندی و فریز کرده و به برای بررسی‌های دقیق به زمین خواهند فرستاد. این کاهوها در تاریخ هشتم جولای کاشته شده بودند و بعد از گذراندن ۳۳ روز در محفظه‌ی نور Veg-01 که حاوی لامپ‌های LED به رنگ‌های سبز، قرمز و آبی است برداشت خواهند شد. نورهای آبی و قرمز برای انجام فوتوسنتز اهمیت بسیاری دارند اما از آنجایی که زیبایی غذاها حتی در فضا هم اهمیت بسیاری دارد، نور سبز نیز به این ترکیب اضافه شد تا از رشد گیاهان سرخابی و بنفش ترسناک فضایی جلوگیری شود.

برداشت «کاهوی فضایی» نخستین گیاه کاشته شده در فضا

برای پرورش گیاهان خوب و قابل قبول حداقل به طول موج‌های قرمز و آبی احتیاج داریم، نور سبز به بهبود درک بصری انسان‌ها از گیاه کمک می‌کند اما به اندازه نورهای قرمز و آبی برای رشد گیاه مفید نیست. گرچه محصولی که در روزهای آینده برداشت خواهد شد از لحاظ غذایی چندان چشمگیر نیست اما موفقیت Veg-01 ما را یک قدم به موفقیت در ایجاد منابع تجدیدپذیر غذایی برای انجام سفرهای دوردست فضایی یا ساخت پایگاه دایمی بر مریخ نزدیک‌تر می‌کند. باغ‌های فضایی می‌‌توانند پس از مدتی با جذب دی‌اکسیدکربن و تصفیه‌ی اکسیژن و آب به کنترل محیط زیست این پایگاه‌ها کمک کنند.

    علاوه بر این فواید غذایی و زیست‌محیطی، علم روانشناسی بارها و بارها اثبات کرده که رنگ سبز موجب شاد شدن انسان‌ها می‌شود و حفظ سلامت روانی افرادی که قرار است بازه‌های زمانی طولانی را در محفظه‌های محدود فلزی سپری کنند از اهمیت بسیاری برخوردار است و هر چه فاصله‌ی انسان‌ها از زمین بیشتر شود نیاز آن‌ها به خودکفایی در زمینه‌ی پرورش گیاهان برای غذا، تصفیه‌ی هوا و حفظ تعادل روانی نیز افزایش خواهد یافت.

یکشنبه 18 مرداد 1394

این ساختمان زنده است.

نویسنده: Laura   طبقه بندی: تکنیک های نورپردازی، مهندسی روشنایی، 

ساختمانی در برزیل به دلیل یک ویژگی خاص خبرساز شده است. این سازه با نمای مملو از چراغهای LED با آنهایی که از اطرافش عبور می کنند ارتباط برقرار می کند.

این ساختمان زنده است!

نمای بیرونی این ساختمان که یکی از هتلهای معروف شهر سائوپائولو در برزیل است با ۲۰۰ رشته از چراغهای LED پوشیده شده است.

با این حال زیبایی این هتل ۳۰ طبقه به خصوص در شب هنگام به واسطه نورپردازی خاصش نیست بلکه امکان حیرت انگیزی که گروهی از محققان در زنده بودن آن و برقراری ارتباط با عابران پیاده فراهم کرده اند به شهرت جهانی این سازه منجر شده است.

این نمای بیرونی نسبت به صداهای محیطی، کیفیت هوا و از همه جالب تر واکنش ناشی از اپلیکیشن تلفن های همراه عابران پیاده، تغییر رنگ می دهد.

این ابتکارعمل بخشی از یک پروژه مدیریت شهری است که در آن تلاش می شود اقدامات مثبتی در راستای نشاط هر چه بیشتر ساکنان شهرها صورت گیرد.

عملکرد نمای بیرونی این سازه بدین ترتیب است که با اطلاعات به دست آمده از محیط اطراف تغییر رنگ می دهد. در واقع نتیجه برقراری ارتباط میان عابران پیاده (که اپلیکیشن مخصوصی را بر روی تلفن همراه هوشمند خود نصب کرده اند) و همچنین تأثیر صداهای محیط و کیفیت هوا موجب می شود تا رنگ چراغهای LED آن به تناوب تغییر کند.

در اطراف نمای این ساختمان میکروفون های مخصوصی نصب شده که امواج صوتی را جذب می کنند. همچنین حسگرهایی تعبیه شده که از روی کیفیت هوای محیط اطراف، اطلاعاتی تولید و روانه سیستم نورپردازی این هتل می کنند تا در نهایت نمای ساختمان با تغییر رنگ چراغ هایش ارتباط زنده ای با محیط اطراف برقرار کند.

شنبه 17 مرداد 1394

شاهکارهای معماری روی آب

نویسنده: Laura   طبقه بندی: در ستایش معماری، 


 
سینما آرکیپلاگو

اوله شیرِن در سال 2014 این سازه را طراحی کرد. صخره‌های شبیه به برج، پوشش گیاهی و آب زلال جزیره کودوِ تایلند اطراف این سینما را احاطه کرده است. طراحی این مجموعه مطابق با جشنواره سالانه فیلم تایلند «Film on the Rocks Yao Noi Festival» بوده و فیلم‌ساز تایلندی «آپیچاتپونپ» همراه با بازیگر بریتانیایی «تیلدا سوینتون» با آن همکاری دارند. شیرن از محیط اطراف برای ساخت آن استفاده کرد.
 
شاهکارهای معماری روی آب +(تصاویر)
 

درییف در لِل‌استاد

طرح این منطقه مسکونی توسط گروهی از خانواده‌هایی که در هلند عاشق آب و دریا بودند مطرح شد. معنای این عبارت بدین صورت است: «در لِل‌استاد شناور باشید.» «آتیکا آرکیتِکن» که دفتر اصلی آن در آمستردام است این مجموعه را طراحی کرد. این مجموعه با شهر 40 کیلومتر فاصله دارد. گفتنی است زمانی که کار ساخت سازه‌ها به اتمام رسید، آن‌ها را بر روی کیسون‌های بتونی قرار داده و به حالت شناور بر روی آب کشیدند. در مجموع هشت خانه با اسکلت چوبی در این مجموعه مسکونی قرار دارد. البته مشخصات هر خانه مطابق انتظار همان خانواده طراحی شده است.

شاهکارهای معماری روی آب +(تصاویر)


جزیره شناور کره جنوبی

این جزیره شناور در سئول و بر روی رود هان ساخته شده است. این منطقه از شهر اغلب نادیده گرفته می‌شد که با کمک این مجموعه توجهات را به خود جلب کرد. به همین دلیل به آن «رنسانس رودخانه هان» گفته می‌شود. این مجموعه با همکاری «اچ. آرکیتکچر» در نیویورک و «هائاهن آرکیتکچر» در سئول ساخته شده که شامل سه سازه است. این سه سازه از سه مرحله شکوفه دادن گل‌ها ایده گرفته است: بذر، جوانه، شکوفه. در ساخت این جزیره از شیشه، پشم و فولاد استفاده شده است. مغازه، رستوران و تعدادی مکان دیگر در این مجموعه طراحی شده که میزبان جشنواره‌ها، اجراها و نمایشگاه‌های مختلف در طول سال هستند.

شاهکارهای معماری روی آب +(تصاویر)


مدرسه شناور ماکوکو

مدرسه شناور ماکوکو در لاگوس نیجریه واقع شده است. این مدرسه توسط NLÉ طراحی شده است. هدف آن‌ها نیز این بوده که نشان دهند می‌توان سازه‌های در معرض طغیان آب را بر روی آب شناور کرد. این مدرسه سه طبقه که با مصالح محلی از جمله چوب و بامبو ساخته شده یک پایه شناور دارد. چهار کلاس درس و یک کارگاه نیز در این مدرسه شناور وجود دارد. از همه مهم‌تر این است که در مواقع اضطراری، صدها ساکن محلی می‌توانند به این مدرسه شناور پناه بیاورند.

شاهکارهای معماری روی آب +(تصاویر)
 

آرکتیا هدکوارترز

«آرکتیا هدکوارترز» دفتر جدید یک شرکت ماهیگیری فنلاندی است که صاحب چندین کشتی یخ‌شکن بوده و در نزدیکی سواحل هلسینکی واقع شده است. این مجموعه توسط «کی 2 اس آرکیتکتس» طراحی شده است. در نمای آن از فولاد سیاه استفاده شده که نمایانگر بدنه کشتی‌های این شرکت و در طراحی داخلی آن از چوب استفاده شده که آن هم از سنت‌‌های دریایی الهام گرفته است.

شاهکارهای معماری روی آب +(تصاویر)
 

اکسبری اگ

اکسبری اگ یا تخم‌مرغ اکسبری از منطقه جغرافیایی آن در همپشایر گرفته شده است. «پی.اِی.دی. استدیو» همراه با «گروه اس.پی.یو.دی» و استیون تِرنر کار طراحی آن را به عهده داشتند. نور و گرمای مجموعه توسط صفحه‌های خورشیدی تامین می‌شود.

شاهکارهای معماری روی آب +(تصاویر)

فته نامه همشهری جوان - محمد امیرپور: بی خود نبود که روزی جنارو گتوسو درباره اش گفته بود: «وقتی کار با توپ پیرلو را در تمرینات یا بازی های می دیدم، تعجب می کردم اگر واقعا من را به عنوان فوتبالیست بشناسد.» مختصات دنیای پیرلو ابعاد عجیب و غریبی دارد. با چهارچوب هایی که روی برتری شخصی، قدرت ذهنی، بی خیالی درونی و چیزهای دیگری شکل می گیرند و البته آن نگاه خیره و مات به زمین که اجازه هر جور ماجراجویی بیرونی را در زندگی و فکرش می گیرد.

خداحافظ استاد

نگاهی که انگار از دل کاراکترهای شخصیت های نابغه و منزوی سینما در می آید. شبیه چشم های پل نیومن، داستین هافمن و البته جفت نگاه های رابرت دینرو در «مخمصه» که همیشه چند ثانیه ای با آن چشم های بی حس و ماتش به دوربین زل می زد و بعد یکدفعه هرچیزی در اطرافش در خطر انفجار قرار می گرفت. انگار فرمول ارسال پاس های حساب شده اش را از روی کاغذی دستنویس که ارثیه خانوادگی اش به حساب می آمد، ارث برده بود: پاس هایی که نمونه مشابه اش را هیچ جای دیگری نمی شد پیدا کرد. مردی که به خاطر شخصیت آرام و ظاهر درونگرایش در زمین، بین تیفوسی های تمام استادیوم های ایتالیا تا روز آخر بازیکنی دوست داشتنی و محترم به حساب می آمد.

فرقی نمی کرد المپیکو رم باشد. سانسیرو یا سن پائولوی سیسیل، پیرلو تا روز آخر در تمام این استادیوم ها ستایش می شد و البته سرنوشتی که نیل مک کالی بارها در مخمصه تکرارش کرد: «به خودت اجازه نده به چیزی وابسته شوی که نتوانی در 30 ثانیه ازش دل بکنی.» جدایی پیرلو 36 ساله از بیانکونری هم همین قدر طول کشید. به اندازه ثانیه هایی کوتاه برای خداحافظی با هواداران و یک فورزا یووه در آخر متن خداحافظی اش با هواداران که تلخی از سر و رویش می بارید. درست به اندازه چهل سال پیش که به همین تندی به حضور 10 ساله اش در میلان پایان داد.

- آندره آ پیرلو فوتبالیست عجیبی است. با وجود حرکات و تصمیمات عجیبش در زمین فوتبال، رفتار و شخصیتی در چهره اش موج می زند که به نظر می رسد آدم بی خیالی است. اما پشت این چهره بی تفاوت و سرد، مردی قرار دارد که گویی زندگی اش با هندسه عجین شده است؛ چیزی که از او یک فوتبالیست خاص خلق کرده بود؛ فوتبالیستی که هرچه به روزهای پایان دوران ورزشی اش نزدیک تر می شد، بیشتر استعدادهایش را بروز می داد. خودش درباره شیوه بازی اش می گفت: «به روش های مختلفی به یک بازی نگاه می کنم. من نگاه وسیعی نسبت به کل زمین بازی دارم. این کمک می کند تصویر بزرگ تری از بازی داشته باشم. بقیه هافبک ها فقط به رو به رو و مهاجمان نگاه می کنند، اما من روی فضای میان خودم و آنها تمرکز می کنم و می توانم با توپ در این فضاها کار کنم. این بیشتر یک کار هندسی است تا تاکتیکی، فضاها برایم بزرگ تر به نظر می رسند.»

خداحافظ استاد

این عادت بهترین های هر کاری است که درک بالایی از هندسه داشته باشند. شبیه پیرلو که با علم هندسه تبدیل شد به استاد فضاشناسی، بعد هم آن قدر این کار را در تیم هایی که در آنها بازی می کرد، انجام داد که در تمام ایتالیا به او لقب مهندس دادند.

وقتی در 14 سالگی برای نوجوانان برشیا بازی می کرد، در یک دوراهی قرار گرفت. دوراهی ای که یک طرفش خانواده پیرلو قرار گرفته بودند دوستانی که به خاطر حسادت مسخره اش می کردند و در سمت دیگر رویایی که پیرلوی 14ساله شب ها با آن می خوابید. آرزوی تبدیل شدن به روبرتو باجو. برخلاف خیلی از بازیکنان دیگر که فوتبال طناب نجاتی است برای فرارشان از فقر و وضعیت بد اقتصادی، آندره آ از این نظر هیچ مشکلی نداشت.

خانواده ثروتمند او و کارخانه های پدرش می توانستند انگیزه های مبارزه را از او بگیرند. بشود یکی شبیه برادرش که تا آخر عمر در یکی از کارخانه های پدرش کار کند، بدون هیچ چالش و انگیزه ای برای مبارزه. اما آندره آ به قدری محشر بود که حتی هم تیمی هایش هم نمی توانستند تحملش کنند و یکبار او را وسط زمین کتک زدند. این درسی بود که او از فوتبال یاد گرفت. فوتبال مبارزه ای 11 به 11 نیست. باید هر 21 نفر مقابلت را شکست بدهی.

آندره آی 14 ساله تصمیمش را گرفته بود و مثل فارست گامپ شروع به دویدن کرد.

- اینتری ها هیچ وقت قدر داشته هایشان را نمی دانند. پیرلو 18 ساله هم که سه سال را در اینترمیلان گذراند، دو سالی به تیم های دیگر قرض داده شد. بدشانسی زمانی بیشتر شد که مارچلو لیپی هم که نشانه های یک پدیده را در آندره آی جوان دیده بود، اخراج شد و تمام دوران پیرلو با مربی بعدی اینتر روی نیمکت گذشت. بعد از سه فصل نه چندان خوب، پیرلو در معاوضه بین دو تیم همشهری در ازای درزن برنکیچ به میلان منتقل شد.

درزن برنکیچ مطمئنا مثل بقیه خریدهای مفتضحانه ماسیمو موراثی، چیز دندانگیری از آب درنیامد، اما پیرلو دو سال بعد به خاطر اینکه مثل یک رهبر ارکستر به تیم جدیدش، میلان نظم می داد، مترونوم لقب گرفت، یکبار برلوسکونی درباره اش گفته بود او داوینچی فوتبال است و کسی از رموزش سر در نخواهدآورد، اما واقعا چه کسی به این سوالات جواب می دهد؛ اینکه او چطور با دو چشم همه جای زمین را می بیند، اینکه در یک زمان به چند چیز فکر می کند. سقف پردازش ذهن پیرلو چقدر است؟ یا مانند ماشین هایی که طراحی می شوند تا با گری گاسپارف شطرنج بازی کنند، در یک ثانیه چند حرکت را پیش بینی می کند؟ کسی چه می داند، شاید او واقعا داوینچی فوتبال باشد که رموزش تا دهه ها کشف نخواهدشد. دروازه بان تورینو یکبار بعد از گل کاشته ای که از او خورده بود، گفت: «شب بازی با یوونتوس بارها فیلم کاشته های پیرلو را دیدم. اما به تنها نتیجه ای که رسیدم این بود که دعا کنم ضربه کاشته ای گیر نیاورد، چون از من کاری بر نمی آمد.»

خداحافظ استاد

- ناپلئون روزی در سخنرانی اش گفته بود: «من ژنرال خوب زیاد دارم، اما یک ژنرال خوش شانس هم نیاز دارم.»

پیرلو این شانس را داشت که آخرین هافبک بازیساز سنتی ای باشد که جلو مدافعان قرار می گرفت و با وجود تغییر در تاکتیک های فوتبال به خاطر نبوغ ذاتی اش هنوز هم توانسته بود در سطح اول رقابت باقی بماند. گواردیولا که دقیقا در پستی مشابه پیرلو بازی می کرد، سال 2004 و قبل از خداحافظی از دنیای بازیگری گفته بود درهای فوتبال مدرن روی بازیکنانی شبیه ما بسته شده، چون الان دوران هافبک هایی مثل پاتریک ویه را یا داویدز است، اما پیرلو 10 سال بعد از اظهارنظر گواردیولا باز هم مرد اول تیم ملی ایتالیا و یوونتوس ماند و همه از احیای دوباره اش می گفتند.

 به نظر می رسید بین تمام ژنرال های ایتالیا، پیرلو همان ژنرال خوش شانس بود. مثل فینال جام جهانی 2006 که ضربه کرنرش مستقیم رفت روی سر ماتراتزی تا ایتالیایی ها برای آخرین بار طعم خوشبختی را بچشند یا ضربه چیپ استثنایی استاد به جوهارت در یورو 2012 که جریان ضربات پنالتی را به نفع ایتالیا برگرداند و لاجوردی ها را به فینال رساند.

دوران زوال میلان به خاطر اشتباه مدیران باشگاه در از دست دادن ژنرال خوش شانس شان از سال 2010 شروع شد که در تصمیمی عجیب پیرلو را مازاد اعلام کردند. نتیجه یک سال بعد مشخص شد. یوونتوس با 13پاس گلی که پیرلو در طول فصل داده بود، قهرمان سری آ شد. در حالی که الگری و گالیانی و میلان با هفت امتیاز اختلاف با یووه به رتبه دوم رسیده بودند. او یک نابغه است: همین که با لباس سه دشمن همیشگی اینتر، میلان و یووه بازی کنی و باز هم بین همه آنها محبوب بمانی، ثابت می کند او ژنرال خوش شانس ایتالیا بوده است.

- هنرمندان هیچ وقت توی صف نمی ایستند و قوانین و معادلات خشک ریاضی و فرمول های فیزیک روی آنها تاثیری ندارد. اعداد وقتی به آدم هایی مثل پیرلو می رسند، معنای دیگری می دهند، مثل 36 سالگی. پیرلو تا همین حوالی هم دست نیافتنی به نظر می رسید و نقیضه ای بود بر اینکه بالا رفتن سن، به معنی دوری از دنیای حرفه است.

خداحافظ استاد

انگار این دیالوگ نیل مک کالی را که در رستوران رو به روی آل پاچینو در نقش هانا نشسته بود و می گفت: «زندگی توفانی از هیجان و جاذبه است، این اسمش زندگی نیست که بنشینی در خانه ات و بدون هیچ هیجانی غذایت را بخوری و اخبار گوش کنی.» جایی شنیده بود، چون پیرلو هم تا همین چند هفته پیش مشغول تحقیرکردن 36 سالگی و بازی در فینال لیگ قهرمانان اروپا بود. کافی است به آمارهای او دقت کنید. چهار سال پیش در تمام بازی های فصل میلان بازی کرد و فقط یک گل و سه پاس گل را در کارنامه اش ثبت کرد، اما فصل پیش با اینکه در بیش از نیمی از بازی های فصل مصدوم بود، چهار گل و پنج پاس گل ثبت کرد و با دقت 89 درصد پاس صحیح، بهترین عملکرد پنج سال گذشته را به نمایش گذاشت.

- درست چند روز قبل از فینال باشگاه های اروپا آندره آ پیرلو با همان لحن آرام و همیشگی از امکان جدایی از یوونتوس گفت و تقریبا یک ماه بعد از آن، مردی که به خاطر تمام خاطرات خوبی که برایمان ساخته بود، آرشیتکت صدایش می کردند، به نیویورک سیتی رفت و یوونتوسی ها بیانیه ای پر از اساس برای خداحافظی اش آماده کردند: «پیرلو ستاره ای بدون تظاهر بود. جاذبه ای خاموش. استاد حرکات غیرمنتظره که با پاس هایش می توانست هر تیمی را به زانو در بیاورد.

164 بازی، 19 گل و 35 پاس گل. اما ستایش کردنت با آمار و ارقام بی انصافی است. ما ظهور دوباره مان را به تو مدیونیم پروفسور و این چند خط تنها چیزی بود که می توانستیم به بهترین شماره 21 تاریخ باشگاه تقدیم کنیم.» حیف که شعار فینو آله فینو (تا پایان راه) در فینال دورتموند جور درنیامد و پایانی افسانه ای برای مهندس در کار نبود. بعد از آن یکشنبه نفرین شده خداحافظی الکس دل پیرو، کنار آمدن با خداحافظی پیرلو اصلا کار راحتی نیست. پیرلو، استاد، مهندس، آرشیتکت، پروفسور یا هر چیز دیگر... خداحافظ و دل فوتبال برایت تنگ می شود.

خاطراتی از کتاب بیوگرافی آندره آ پیرلو

آندره آ پیرلو سال گذشته کتاب زندگینامه اش را منتشر کرد که به عنوان کوتاه ترین کتاب بیوگرافی دنیا شناخته شد. انگار سکوت و آرامش آقای پروفسور، به کتابش هم سرایت کرده است. بخش هایی از خاطراتی را که پیرلو در کتاب آورده، با هم مرور می کنیم.

•    آدریانو گالیانی رو به رویم نشسته بود و می گفت استراتژی باشگاه عوض شده. من بالای 30 سال سن داشتم و پیشنهاد قرارداد یکساله دادند. دوست داشتم جایی باشم که من را یک بازیکن مهم درنظر بگیرند، بازیکنی که در برنامه های باشگاه نقشی کلیدی داشته باشد، نه کسی که مانند کالای قراضه به گوشه انبار پرتاب شود. بعد هم از پیشنهاد سه ساله یوونتوس گفتم. یک خودکار آبی با مارک کارتیر. گالیانی آن را به من هدیه داد و با خنده زشتی گفت خواهش می کنم قراردادت با یووه را با این خودکار امضا نکن. به عنوان بازیکنی که 10 سال در میلان حضور داشتم، انتظار داشتم خداحافظی ام این قدر مضحک نباشد.

خداحافظ استاد

•    در یکی از بعدازظهرهایی که در تیم جوانان برشیا حضور داشتم، بعد از بازی هم تیمی هایم من را کتک زدند، در حالی که 14 سال داشتم. من همبازی آنان بودم، اما در حقیقت در زمین مقابل آنان بازی می کردم. با صدای بلند فریاد می زدم: «به من پاس بدید.» سکوت همه جا را فرا می گرفت، اما هیچ کسی توجه نمی کرد و من با صدای بلندتر داد می زدم: «بچه ها به من هم پاس بدید.» همه برای خودشان بازی می کردند و کسی به من پاس نمی داد. عملا در زمین فقط راه می رفتم. همه من را نادیده می گرفتند، چرا که از آنها بهتر فوتبال بازی می کردم.

احساس روح بودن به من دست می داد. حتی کسی نگاه هم نمی کرد. درست وسط بازی روی زمین نشستم و گریه کردم. جلو 21 بازیکن حریف، البته 10 بازیکن مثلا هم تیمی ام بودند. وقتی شروع کردم، نمی توانستم متوقف شوم. دویدم و گریه کردم. ایستادم و گریه کردم، احساس افسردگی پیدا کرده بودم. در سن و سالی که شما معمولا باید گلزنی کنید و خوشحال باشید، من فقط غم و اندوه را در زمین فوتبال تجربه می کردم.

•    کمد لباس هایم در رختکن یوونتوس در ورودی رختکن قرار داشت. اینجا خطرناک ترین نقطه تورین بین نیمه های بازی بود. کونته با عصبانیت وارد رختکن می شد و هرچیزی را که دستش می رسید، پرت می کرد. بطری آب معدنی، لیوان چای، قوطی نوشابه. تفاوتی هم نداشت که نتیجه بازی چه باشد، عقب باشیم یا جلو. همیشه جزئیاتی وجود داشت که او را عصبانی کرده باشد. اگر به عقب برگردم، حتما جایم را در رختکن تیم عوض می کنم. کونته فقط به یک سخنرانی نیاز داشت تا تمام وجودت را اشغال کند. انگار واژه ها از رگ هایش بیرون می آمدند.

•    بعد از جام جهانی 2006 خودم را در لباس رئال مادرید تصور می کردم. قراردادی پنج ساله با دستمزدی غیرقابل باور. در قلبم خودم را بازیکن رئال می دانستم، نه میلان. در میلان هم هر روز خبری درباره کالچوپولی شایعه می شود. 15 امتیاز کسر، سقوط به سری ب و... . کار به جایی رسیده بود که فکر می کردم ترور جان لنون هم باید کار یکی از روسای میلان بوده باشد!

وسط همین جریان ها فابیو کاپلو زنگ زد به من: «سلام آندره آ. ما امرسون را هم از یووه گرفتیم و تو را برای مرکز میدان لازم دارم.»، «باشه قبول فابیو...». در کمتر از یک دقیقه به کاپلو و رئال مادرید جواب مثبت دادم تا اینکه خبر به برلوسکونی رسید. من را به ویلایش دعوت کرد. حول و حوش ساعت 9 شب رسیدم به ویلای رئیس.

روی کاناپه ای کنار شومینه نشسته بود و از این گفت که چقدر برای میلان بازیکن مهمی هستم. بعد گالیانی یک پوشه روی میز گذاشت: «آندره آ قرارداد پنج ساله است است. جلو دستمزد را خالی گذاشتیم. هرچقدر می خواهی جلویش بنویس. نگاهی به مدیر برنامه هایم انداختم و تولیو گفت اینها نمی گذارند جداشوی، دردسر درست نکن. هنوز هم از امضای قرارداد دوباره با میلان پشیمانم. رئال قطعا باشگاه بزرگ تری بود و البته رویایی که از دست رفت.

 رادیو برای بسیاری از بچه‌ها در کشور زامبیا در جنوب آفریقا نقش مدرسه را بازی می‌کند. حتی معلم‌ها ‌نیز از طریق رادیو آموزش می‌بینند.


مدرسه جایی میان مزارع ذرت قرار دارد و کلاس درس هم به کلاس معمولی شباهت ندارد. تخته سیاه هم به درختی تنومند تکیه داده شده‌است و از میز‌ و‌ صندلی هم خبری نیست. ۵۲ دانش‌آموز مدرسه به جای نیمکت روی سنگ‌ می‌نشینند.
کلاس درس زیر آسمان آبی برگزار می‌شود. یک رادیوی پلاستیکی که با انرژی خورشید کار می‌کند، درست کنار بچه‌ها روی زمین، زیر آفتاب داغ قراردارد. معلم هر روز فرکانس رادیو را تنظیم می‌کند‌ و ‌آن را خوب زیر نورخورشید قرار می‌دهد.
معلم‌ها نیز همزمان آموزش می‌بینند
دقیقا چند دقیقه مانده به ۱۰ صبح برنامه درسی دانش‌آموزان کلاس دوم شروع می‌شود: "توجه! درس هم‌اکنون شروع می‌شود".
به مدت ۳۵ دقیقه، فردی از طریق رادیو به معلم دستورالعمل‌های دقیق می‌دهد. به طورمثال گوینده رادیو به معلم می‌گوید: «روی تخته سیاه حرف "ب" را بنویسید.» و یا اینکه «از یکی از دانش‌آموزان بخواهید پای تخته بیاید.» شاید این راهنمایی‌ها پیش پا افتاده به نظر بیایند اما برای معلم مدرسه‌ی "نشیمونیا استمون" کمک بزرگی است.
در مناطق روستایی زامبیا معلم‌های تحصیل کرده نایاب هستند. بسیاری از آنها هیچ تحصیلاتی ندارند. حتی آقای استمون، معلم ۳۲ ساله مدرسه هم تحصیلات آموزگاری ندارد: «من درس نخوانده‌ام اما می‌خواهم برای بچه‌های مدرسه شرایطی بهتر از زندگی خودم فراهم کنم.»
آستریدا، یکی از دانش‌آموزان مدرسه که هیچ کلاس درس دیگری را نمی‌شناسد، می‌گوید: «من با خوشحالی به مدرسه می‌آیم چون ما از طریق رادیو خواندن و نوشتن یاد می‌گیریم و علاوه بر ‌این اینجا به ما نهارهم می‌دهند.» او می‌گوید که می‌خواهد در آینده خودش هم معلم بشود.


رادیو همه مناطق را در ‌بر ‌می‌گیرد
بسیاری از بچه‌های زامبیا در مناطق دور‌افتاده‌ای زندگی می‌کنند و کیلومتر‌ها از مدرسه فاصله دارند. البته مسافت‌های کیلومتری از مدرسه تنها مشکل نیست، بلکه راه مدرسه برای دانش‌آموزان، به‌ویژه دختربچه‌ها بسیار خطرناک است.
در‌ گذشته نه تنها برخی از دانش‌آموزان ربوده شده‌اند، بلکه شماری از آنها نیز مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.
یک کشیش کاتولیک، "پدر کلی"، ۱۸ مدرسه رادیویی را در این منطقه مدیریت می‌کند.
در سال ۲۰۰۰ وزارت آموزش ‌و ‌پرورش زامبیا، پروژه مدرسه رادیویی را آغاز کرد. البته بخش عمده‌ی هزینه‌های این پروژه از طریق کمک‌های سازمان غیر‌دولتی کاتولیک "کمک به کودکان" در آلمان تامین می‌شود.
شاید به نظر بیاید که یک برنامه ضبط شده بر روی سی‌دی یا نوارکاست دقیقا همین فایده را داشته باشد اما با برنامه رادیویی که زمان مشخصی دارد، معلم‌ها خود را موظف به برگزاری کلاس در زمان معین شده می‌بینند، زیرا برنامه پخش شده تکرار نمی‌شود. این بخشی از اصول برنامه است.
پدر کلی معتقد است، دانش‌آموزان مدارس رادیویی به همان خوبی دانش‌آموزان در مدارس معمولی یا حتی بهتر از آنها از پس امتحانات برمی‌آیند.

کلاس‌های انگلیسی، ریاضی، کشاورزی
یکی از درس‌های مهم که بچه‌های کلاس دوم یاد می‌گیرند کشاورزی پایدار است. به طور مثال، با بازی و آهنگ‌هایی که از رادیو پخش می‌شود، دانش‌آموزان می‌آموزند چگونه بذر را در خاک بکارند و آبیاری کنند.
بیشتر مردم منطقه شیخونی از دامداری و کشاورزی زندگی خود را تامین می‌کنند، اما خاک نامناسب و کمبود بارندگی عمدتا باعث خشک شدن محصولات می‌شود.
آنها در مدرسه رادیویی طی سه سال یاد می‌گیرند که شیوه درست کاشت نهال درخت و سبزیجات چگونه است. آستریدا می‌گوید: «من می‌توانم به پدربزرگ و مادربزرگم نشان بدهم چه چیزهایی یاد گرفته‌ام و به آنها کمک کنم.»

کشور زامبیا
کشور زامبیا تا سال ۱۹۶۴ مستعمره بریتانیا بود و در این سال به استقلال رسید. این کشور دارای نظام سیاسی جمهوری است. زامبیا حدود ۱۵ میلیون جمعیت دارد، پایتخت آن شهر لوساکا است و مردمش به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

سه شنبه 13 مرداد 1394

11 ایده برای مبارزه با گرسنگی جهانی

نویسنده: Laura   طبقه بندی: تکنولوژی های روز دنیا، 

۱۱ ایده برای مبارزه با گرسنگی جهانی؛ با غذاهای آینده آشنا شوید

جمعیت کره زمین به سرعت در حال نزدیک شدن به رقم هشت میلیارد نفر است و تولید مواد خوراکی برای این تعداد انبوه کار آسانی نیست؛ بنابراین اصلا عجیب نخواهد بود اگر بشنویم که پژوهشگران در حال تلاش برای پرینت ۳ بعدی مواد غذایی یا تولید همبرگر در آزمایشگاه هستند.

پیشرفت علم به ما این توانایی را می دهد که در کنار تولید مواد خوراکی طبیعی، برای غذاهای جایگزین و مصنوعی هم برنامه ریزی کنیم تا از بحران های گسترده ناشی از گرسنگی در آینده جلوگیری نماییم.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید تا با فهرست متنوعی از دست‌ پخت پژوهشگران آشنا شوید.

شیرینی های ۳ بعدی

rsz_chef-jet-1400-1

شرکت ۳D Systems‌ یکی از پیشگامان چاپ سه بعدی بوده و از سال ۲۰۱۴ به طور جدی روی ساخت ماشین های چاپ غذا کار می کند. این ماشین ها به ترتیب ChefJet و ChefJet Pro نام دارند و شیرینی هایی با طراحی زیبا و جذاب تولید می کنند.

در دی ماه امسال هم ۳D Systems‌ با کمپانی Hershey همکاری نمود و خط تولید خود را گسترش داد که حاصل این همکاری دستگاه دیگری به نام CocoJet بود. با این حال همچنان فعالیت های ۳D Systems‌ به ساختن شیرینی هایی با ظاهر جذاب محدود مانده است.

غذاساز فودینی

rsz_foodini-1000-1

کمپانی Natural Machines پرینتری به نام فودینی ساخته که هدفی فراتر از صرفا تولید شیرینی و شکلات دارد. به کمک این ابزار می توانید مواد اولیه دلخواه خود را در کپسول های مخصوص قرار داده و غذایی کامل تحویل بگیرید.

البته شرکت مذکور در حال تولید کپسول های از پیش آماده شده نیز هست و می خواهد کار را از این هم برایتان راحت تر کند. هر چند غذاساز فودینی فعلا کاربردهای اندک و جنبه تزیینی دارد اما می توان به کمک آن مقدار باقی مانده از خوراکی های مختلف را تبدیل به غذاهایی کامل یا حداقل میان وعده هایی سالم تر نمود.

غذاهای رشد یابنده

rsz_bvof-2014-0826-excrop-chloe-rutzerveld-1

کلویی روزرولد طراحی است که با ایده ی غذاهای رشد کردنی اش، دیدگاه متفاوتی به صنعت غذاهای سه بعدی دارد. او می خواهد با قرار دادن مخمرها، دانه های خوراکی و بذرها در یک محصول، آن را تا اندازه یک خوراکی طبیعی و قابل خوردن پرورش دهد.

هر چند که ایده غذاهای رشد یابنده هنوز در حد یک طرح مفهومی است اما هدف نهایی آن، کاستن از هزینه های حمل و نقل، ضایعات کشاورزی و به وجود آوردن منبعی تجدید شونده از خوراکی های تازه است.

خوراکی های خشک شده

rsz_excalibur-1200-1

اغلب صنایع غذایی بزرگ از تکنیک HPP (یا highpressure processing به معنای فراوری در فشار بالا) برای کشتن میکرو ارگانیسم های خطرناک مواد غذایی استفاده می کنند. در روش HPP، مواد غذایی را در معرض فشاری که ۹۰۰۰ بار بیشتر از فشار اتمسفر است قرار می دهند و این فشار به طور یکنواخت روی تمام نقاط مواد غذایی اعمال می شود و شدت آن بستگی به حجم و مدت زمان لازم برای آمده شدن هر ماده دارد.

ماشین های خشک کننده ی تجاری و کوچک هم همین تکنولوژی را برای تبدیل نمودن مواد غذایی به اسنک ها و ادویه ها با ماندگاری بالا به کار می برند. با صرف مبلغ ۳۵ دلار یا بیشتر می توانید یکی از این دستگاه ها را خریداری کرده و از وابستگی به مواد یخ زده و از پیش آماده شده در فروشگاه های مختلف رهایی یابید.

کشاورزی در پشت بام ها

rsz_4775619ec3414794925986e53ec5c55a-1200-1

نگهداری و بهبود شرایط زمین های کشاورزی اقدامی ضروری و مهم است. از سوی دیگر، یافتن فضاهای جدید برای کاشت بذر نیز مدتی است که اهمیتی دو چندان یافته. در همین راستا دو کمپانی Brooklyn Grange و Gotham Greens که در نیویورک استقرار دارند در حال تبدیل پشت بام ها به زمین های کشاورزی هستند.

این مزارع جدای از ایجاد اشتغال، مصرف انرژی بسیار کمی هم دارند و از نیروی خورشید و سیستم های آبیاری تکرار پذیر استفاده می کنند. از سوی دیگر نیازها و هزینه های استفاده از سیستم های تهویه هوا هم برای طبقات پایینی شان هم کمتر خواهد شد.

کمپانی Gotham Greens از سال ۲۰۱۳ بیست هزار متر مربع از پشت بام فروشگاه های Whole Foods را زیر کشت برده و با این کار تا به حال موفق به برداشت بیش از ۲۰۰ تن سبزی و گوجه فرنگی ارگانیک شده است؛ اتفاقی که نشان می دهد پتانسیل های زیادی در این بخش وجود دارد.

هواکشت

rsz_growcubes-900

برای شرکت نیویورکی GrowCubes هواکشت به معنای آینده دنیای کشاورزی است. در روش پیشنهادی این کمپانی در جعبه هایی به ارتفاع ۱۸۰ سانتی متر از سطح زمین، دانه ها کاشته شده و از مه و بخار به جای قطرات آب برای رشد آنها استفاده می شود.

گفته می شود که با کمک این روش مواد غذایی سریع تر از حالت معمولی پرورش خواهند یافت. در یک نمونه هم دیده شد که توت فرنگی هایی که با هواکشت پرورش یافته بودند، فقط به زمانی در حدود ۴-۶ هفته برای رشد کامل نیاز داشتند.

با در نظر داشتن همین مساله دور از انتظار نیست اگر GrowCubes دستگاه هایش را با قیمتی مناسب به بازار عرضه کند و به این ترتیب حتی شهروندان متوسط جامعه هم به خرید آنها علاقه نشان خواهند داد، چراکه با کمک این ابزار می توانند از وابستگی کلی به فروشگاه ها و منابع بیرونی رهایی پیدا کنند.

اسکوپ های جلبکی

rsz_dulse-seaweed-bacon-2-1

جلبک ها و علف های دریایی برای مدتی طولانی به عنوان چاشنی و افزودنی در غذاهای مختلف به کار رفته اند. با این حال کریس لنگدون پژوهشگر مرکز خلاقیت های غذایی دانشگاه ارگون آمریکا، نژادی از جلبک های دریایی به نام دالس را پرورش داده که ویژگی های متفاوت و جالبی دارد.

نژاد جلبک دالس رشدی سریع تر از دیگر نمونه های طبیعی داشته و سرشار از مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها، ویتامین و پروتئین بوده و همچنین طعمی شبیه به گوشت سرخ شده دارد.

حشرات و کرم ها

rsz_exo-bar-1

حدود ۸۰ درصد از جمعیت جهان به طور مداوم در حال خوردن حشرات هستند. آنها دلیل خوبی برای انجام این کار دارند؛ برای مثال باید بدانید که جیرجیرک سرشار از پروتئین و آهن بوده و برای پرورش و خوردن آن منابع طبیعی بسیار کمتری از کره زمین مصرف می شوند.

هم اکنون مجموعه Next Millennium Farms حشرات فشرده شده را به عنوان آرد، خوراکی های دامی و غذای حیوانات خانگی به فروش می رساند. همچنین شرکت هایی مانند EXO از آرد جیرجیرک برای تولید دانه های پروتئینی استفاده می کنند که ممکن است اندکی مزه علف و سبزی بدهند اما برای تولید آنها گاز کربنی کمتری وارد چرخه هوایی کره زمین می شود.

گوشت های آزمایشگاهی

rsz_cultured-beef-1200-1

حشره ها ممکن است به مزاج هر کسی سازگار نباشند اما برگرهای خوشمزه طرفداران فراوانی دارند. پرورش دام های گوشتی در مقیاس بزرگ نیازمند صرف منابع عظیمی است و همین مساله پروفسور مارک پست از دانشگاه تکنولوژی آیندهوون را بر آن داشت تا در سال ۲۰۰۸ تحقیقاتش درباره تولید گوشت های آزمایشگاهی را کلید بزند.

در این پروژه با روشی آرام و بدون دردسر، سلول های بافت عضلانی گاو کشت می یابند و تبدیل به گوشت می شوند. اولین برگری که با این روش به دست آمد در سال ۲۰۱۳ رونمایی شد که هزینه ای هنگفت و ۳۲۵ هزار دلاری را روی دست صاحبانش گذاشته بود.

از همین رو، برای همه گیر شدن تولید گوشت های آزمایشگاهی، هزینه های این روش باید تا حد زیادی کاهش پیدا کند اما بنابر گفته محققین دانشگاه آکسفورد تولید این محصولات تا ۹۹ درصد فضای کمتری نسبت به مدل سنتی تولید گوشت اشغال خواهد کرد.

وعده های نوشیدنی

rsz_soylent-1300-1

اگر در غذا خوردن صرفا به مقوی بودن، سرعت و راحت خورده شدن توجه می کنید، وعده های نوشیدنی و یک بار مصرفی مانند Soylent و Ambronite برای شما مناسب هستند.

کمپانی Soylent به تازگی اقدام جالبی انجام داده و اعلام کرده که به جای روغن ماهی از جلبک ها برای تولید محصولات خود استفاده می کند تا غذایی بدون فرآورده های حیوانی را در اختیار مشتریانش قرار دهد؛ از سوی دیگر شرکت Ambronite نیز برای عقب نماندن از رقیبش رو به استفاده از مواد غذایی ارگانیک آورده است.

وعده های نوشیدنی می توانند جمعیت بسیاری را به آسانی سیر کنند و از تاثیر تغییرات منفی در زیست بوم کره زمین بکاهند، با این حال هنوز راه زیادی باقی مانده تا بتوان آنها را به عنوان جایگزینی واقعی برای غذاهای کنونی دانست.

خوراکی های فضایی

rsz_veg-01-bellows-down-1400-1

همان طور که مسیرمان به سمت اکتشاف سیارات دیگر و زندگی در کهکشان را ادامه می دهیم، به همراه داشتن و تولید مواد غذایی یک امر واجب خواهد بود. به همین منظور ناسا سال گذشته پروژه ای به نام Veggie برای تولید غذا در فضا را کلید زد و در آزمایشی به نام Veg-01 موفق به کاشت کاهو نیز شد. بذر این کاهوها در بستری از نوعی خاک رس کاشته شده بودند.

هدف نهایی این پروژه بررسی و برطرف کردن مشکلات سخت افزاری و میکروبی گیاهان کاشته شده در فضا و اطمینان از سالم بودن آنها برای تغذیه افراد اعلام گردید. در اسفند ماه سال جاری هم آزمایش دیگری به نام Veg-03 انجام شد که در آن از کلم به عنوان نمونه محصول استفاده شد.

در نهایت اطلاعات به دست آمده از آزمایش های قبلی، پژوهشگران را به سمت تغییر در طراحی بستر ها، کودها، نوع دانه های گیاهی و موارد دیگر هدایت کرد تا فرآورده ای سالم تر را تولید کرده و در اختیار فضانوردان قرار دهند.

منابع:

سه شنبه 13 مرداد 1394

اسب دریایی شناور، خانه ای رویایی در آب

نویسنده: Laura   طبقه بندی: در ستایش معماری، 

"اسب دریایی شناور" نام یک پروژه مفهومی است که اخیرا در نمایشگاه بین المللی قایق دبی در معرض دید عموم قرار گرفت. اسب دریایی شناور در حقیقت طرح مفهومی خانه/قایق معاصر است که شامل اتاق های زیر آبی شده و احتمالا یکی از بهترین منظره هایی که می توانید از آن لذت ببرید را ارائه می کند.

طراحی، مهندسی و توسعه طرح مفهومی اسب دریایی شناور بر عهده گروه کلایندینست بوده است که با تولید محدود و تنها به تعداد 42 واحد ساخته خواهد شد. هر یک از این واحدها گزینه هایی خیره کننده هستند. تنها کافی است خود را در اتاق خوابی تصور کنید که به طور کامل در آب های شفاف دریا غرق شده و در حال لذت بردن از منظره صخره های مرجانی هستید که اطراف خانه شما را فرا گرفته اند.

خانه رویایی اسب دریایی شناور دارای آشپزخانه، منطقه غذاخوری، منطقه زندگی با پنجره هایی از کف تا سقف برای مشاهده منظره ای زیبا از اقیانوس بدون هیچ مانع و عامل آزاردهنده و یک عرشه آفتابگیر برای کسب آرامش در طول روز است. در طبقه دوم محل غذاخوری روباز، تخت خواب های غیر رسمی، یک آشپزخانه جمع و جور و جکوزی شیشه ای احساس آرامش و راحتی را به ارمغان می آورند.

از دیگر ویژگی های طرح اسب دریایی شناور می توان به ایجاد یک صخره مرجانی مصنوعی زیر این خانه لوکس اشاره کرد که منطقه ای حفاظت شده را برای زندگی اسب های دریایی فراهم می کند. بنابر ارزیابی های صورت گرفته، اسب دریایی شناور تا پایان سال 2016 تکمیل می شود و به عنوان یک برگ برنده توانایی خلق شاخص جدیدی در سبک زندگی لوکس با طراحی نوآورانه و معاصر خود را خواهد داشت.

محمد مهدی حیدرپور

منبع تایپوگرافی ها: صفحه Englishpersian

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

جملات رایج فارسی در انگلیسی (9)

دوشنبه 12 مرداد 1394

تولید برق از کاکتوس در مکزیک

نویسنده: Laura   طبقه بندی: جذابیت های برق، 

تولید برق از کاکتوس در مکزیک


مکزیک از گاز زیستی که از نوعی کاکتوس به‌دست می‌آید برای تولید برق استفاده می‌کند. از این نوع کاکتوس به صورت سنتی در کشورهای آمریکای جنوبی برای پخت غذا استفاده می‌شود اما کارشناسان موسسه ملی جنگل‌ها، کشاورزی و ماهیگیری مکزیک از این نوع گیاه، برق تولید می‌کنند.برای تولید برق، این نوع کاکتوس ابتدا چیده می‌شود و پس از فشرده شدن، به صورت مایع در می‌آید. این مایع سپس با کود ترکیب می‌شود. ترکیب حاصله، داخل مخازنی بزرگ قرار داده می‌شود و به صورت گاز متان در می‌آید. از گاز تولید شده برای حرکت ژنراتورهای گازی و تولید برق استفاده می‌شود.

وبسایت فرادید: ریچارد هولینگهام از یکی از محرمانه‌ترین مکان‌های زمین دیدن می‌کند و ما در این سفر همراه او هستیم. تیم فعال در این اتاق مستقیما با فضانوردان در ارتباط هستند.

سفر به محرمانه‌ترین اتاق دنیا
 
به گزارش بی‌بی‌سی انگلیسی، اعضای اتاق کنترل تمام تلاششان را می‌کنند که ایمنی و انضباط فضانوردان به بهترین شکل حفظ شود. البته کار اصلی آن‌ها این است که با چالش‌های روزمره جمع‌آوری اطلاعات از فضا دست و پنجه نرم کنند.
 
در اتاقی تاریک در دل پایگاه نظامی فوق امنیتیِ «رد استون آرسنال» در آلابامای ایالات متحده، هشت زن و مرد پشت انبوهی از مانیتورها نشسته‌اند و داده‌های اطلاعاتی از مقابل چشمانشان به سرعت عبور می‌کند. یکی از زن‌ها گاهی اوقات از طریق میکروفن هدست حرف می‌زند، اما آن‌قدر آرام زمزمه می‌کند که شاید بتوان تنها چند کلمه از حرف‌هایش را تشخیص داد.
 
در مقابل آن‌ها دیواری وجود دارد که تقریبا همه جای آن با نمایشگرهای بزرگ پوشانده شده است. این نمایشگرها تصاویر زمین و آمار مرتبط با آن را به زمین مخابره می‌کنند. همین حالا که من دارم به نمایشگرها نگاه می‌کنم، یکی از فضانوردان را دیدم که در فاصله 400 کیلومتری از زمین داشت از یک دریچه بیرون می‌آمد.
 
سفر به محرمانه‌ترین اتاق دنیا
اتاق کنترل ناسا آثار ماموریت‌های طولانی‌‍مدت حضور در فضا را بررسی می‌کند
 

در اینجا کارکنان به صورت شبانه‌روزی فعال هستند، زیرا این مرکز قطب اصلی کنترل تمامی آزمایش‌های علمی در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) است. در اینجا تک تک دقایق زندگی فضانوردان رصد و در صورت نیاز کنترل می‌شود. مرکز فضایی ناسا در «هیوستون» ایالت تگزاس آمریکا به دلیل اینکه مرکز کنترل ماموریتهای ناسا است، از شهرت فراوانی برخوردار است. اما این اتاق کنترل که بخشی از «مرکز پروازهای فضایی مارشال» محسوب می‌شود، قلب پژوهش‌های مربوط به ایستگاه فضایی است.
 
سم شاین، مدیر ارتباطی مجموعه می‌گوید: «ما درست در وسط قرار داریم. در حقیقت رابط بین دانشمندان و فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی هستیم.»
 
خیلی حساس!

سم شاین جزو معدود افرادی در زمین است که می‌تواند مستقیم با فضانوردان ایستگاه فضایی صحبت کند. البته مجموعه «کپ کام» در هیوستن نیز از چنین امتیازی برخوردار هستند. فضانوردان به کارهای روزانه خود مشغول هستند و شاین نیز از زمین مراقب آن‌ها است. سم شاین می‌گوید: «خیلی کار حساسی است. مشکلات زبانی کم نیستند. اختلاف ساعت نیز مشکلی جدی است. گاهی اوقات باید با یک ایتالیایی صحبت کنیم تا به اطلاعات مورد نیاز برسیم. اما ممکن است که این شخص نیز اطلاعات مورد نیاز را از یک فرد آلمانی بگیرد.»
 
ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) در سال 2011 تکمیل شد و 100 میلیارد دلار برای آن هزینه شد. این ایستگاه کاملا برای اهداف علمی به کار گرفته می‌شود و بیش از 15 کشور در ساخت آن مشارکت داشته‌اند. دیوارها، سقف و کف این ایستگاه فضایی مملو از تجهیزات آزمایشگاهی ایالات متحده، روسیه، اروپا و ژاپن است و فضانوردان تقریبا تمامی ساعات را به تحقیق و توسعه علمی مشغول هستند.
 
سفر به محرمانه‌ترین اتاق دنیا
از زمین مراقب هستند که کارکنان ایستگاه فضایی، تجهیزات حیاتی را سر جای خود بگذارند
 

شاین می‌گوید: «اسم هر رشته علمی که می‌خواهید را بیاورید، ما به احتمال فراوان در حال انجام آزمایش‌های مربوط به آن در فضا هستیم.» بازه مطالعات در این آزمایشگاهِ مخصوص با نیروش گرانشی ناچیز، همه چیز را در برمی‌گیرد: بررسی چگونگی رشد گیاهان در فضا و پژوهش در مورد خاصیت‌های فلزهای مایع در این شرایط از جمله آزمایش‌های انجام شده در این ایستگاه فضایی است.
 
بخش اعظم بررسی‌های انجام شده در اتاق کنترل پایگاه آلاباما مربوط به تاثیرات فضا بر روی خود فضانوردان است. برای نمونه، تاثیر شرایط فضا بر استخوان و ماهیچه همواره کنترل می‌شود. این مسئله اساسی برای زمانی که انسان بخواهد برای مدت طولانی زندگی کند، بسیار ضروری است.
 
دانشمندان همچنین بر روی چالش‌های روانیِ پیش روی فضانوردان مطالعاتی را انجام داده‌اند، چرا که فضانوردان مجبورند برای مدتی به تنهایی دور از خانه و در یک اتاق فلزی زندگی کنند. البته این تمام ماجرا نیست. فضانوردان باید غذاهای از پیش تهیه شده بخورند و گاهی اوقات از ادرار بازیافت شده‌ی خود بنوشند و در تمام مدت فقط یک همکار در کنار آن‌ها حضور دارد.
 
یکی از جالب‌ترین آزمایش‌ها توسط پژوهشگر تغذیه‌ی دانشگاه مینه‌سوتا طراحی شده است. مهم‌ترین بُعد این پژوهش بر این مسئله تمرکز دارد که غذا تا چه میزان استرس را کم می‌کند. به عبارت بهتر، آیا غذای خانگی و محلی در مدتی که در فضا زندگی می‌کنید، برای شما خوب است؟
 
شاین می‌گوید: «ممکن است از یک فضانورد بخواهیم که برخلاف میلش کاری را انجام دهد، مانند تمیز کردن ایستگاه فضایی. بعد از آن از او می‌پرسیم که تا چه حد نسبت به انجام آن کار راضی است. سپس کمی غذای خانگی مورد علاقه‌اش را به او می‌دهیم و یک بار دیگر از او نظرسنجی می‌کنیم.
 
سفر به محرمانه‌ترین اتاق دنیا
یک غذای دل‌چسب مانند پودینگ شکلاتی؛ نوع غذا متناسب به فرهنگ و ملیت تغییر می‌کند
 

او در ادامه می‌گوید: «فضانوردان حالا دیگر مدت بیشتری را در فضا هستند و ما بیشتر از احساسات فضانوردان در مدت حضورشان در فضا اطلاع داریم.»
 
در مطالعه‌ای دیگر از فضانوردان خواسته شده تا در مدت حضورشان در فضا دفترچه خاطرات خود را حتما بنویسند و از احساساتی مانند استرس، تنش، دل‌تنگی و غیره به هیچ وجه چشم‌پوشی نکنند، زیرا قرار است فقط همان پژوهشگر این مطالب را بخواند. این پژوهشگر امیدوار است که فضانوردان در ثبت خاطرات خود صادقانه عمل کنند.
 
شاین می‌گوید: «یکی از یافته‌های جالب این است که فضانوردان در چهارمین ماه حضورشان در فضا تمایل زیادی به بازگشت به خانه دارند. فضانوردان در ماه چهارم حضورشان از حضور در ایستگاه فضایی خسته می‌شوند.» در حال حاضر، اکثر ماموریت‌های ناسا به ایستگاه فضایی بین شش ماه تا یک سال است. بنابراین شاید لازم باشد ناسا به میزان بیشتری پودینگ شکلاتی به ایستگاه فضایی ارسال کند.
 
سرگردان در فضا

زندگی روزمره در فضا خسته‌کننده است و ممکن است برخی از فضانوردان وسایل را سر جای اولیه خود نگذارند. مسئولیت این کار اما به عهده اتاق کنترل آلاباما است. یک افسر بارچینی در این تیم حضور دارد که تمامی موارد در ایستگاه فضایی را با دقت بررسی می‌کند. شاین می‌گوید: «این کار یکی از سخت‌ترین کارهای برنامه فضایی است. گاهی اوقات پیش می‌آید که فضانوردان وسایل را سر جای خود نمی‌گذارند، درست مانند ما بر روی زمین. آن‌‎ها از فضا با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند که دنبال یک آچار خاص هستند ولی نمی‌توانند آن را پیدا کنند. بنابراین این وظیفه افسر بارچینی است که تاریخچه آخرین استفاده آن آچار را نگاه کند تا ببیند آخرین بار در کجا دیده شده است و سپس مکان آن را به فضانوردان بگوید.»
 
این اتفاق درست مانند این است که شما کلیدتان را گم کرده باشید و سعی کنید آخرین بار استفاده‌ی آن را به یاد بیاورید. اما در فضا مشکل اینجا است که ممکن است شما وسیله‌ای را در یک نقطه گم کنید، ولی آن وسیله به خاطر نبود جاذبه به نقطه‌ای دیگر حرکت کرده باشد.
 
شاین می‌گوید: «ما اطراف فضانوردان را نگاه می‌کنیم و اگر احیانا وسیله‌ای بر روی هوا معلق مانده بود، فورا به آن‌ها اطلاع می‌دهیم. اکثر اوقات، ما یک وسیله را در دریچه‌های هوا پیدا می‌کنیم.»
 
در حالت عادی چند هزار نفر (اگر نگوییم ده‌ها هزار نفر) از کارکنان ناسا وضعیت یک فضانورد را رصد می‌کنند. امروز اما شرایط کمی تغییر کرده است، چرا که مدت حضور فضانوردان در فضا بیشتر و بیشتر شده است. بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده حضور یک متخصص تغذیه فضانوردان مانند یک پژوهشگر پرتاب راکت ضروری باشد.

شنبه 10 مرداد 1394

10 شغل آینده پهپادها

نویسنده: Laura   طبقه بندی: تکنولوژی های روز دنیا، 

دوره، دوره پهپادهاست. چه بخواهیم چه نخواهیم، این پرنده‌های مکانیکی مرموز سر از زندگی روزمره ما در خواهند آورد و به جزئی جدایی‌ناپذیر از آن تبدیل خواهند شد. بعید نیست کمتر از 5 سال دیگر شاهد باز شدن پای پهپادها به خانه‌هایمان هم باشیم.

 
در حال حاضر برطرف شدن آخرین موانع بر سر آغاز عصر پهپادها، در گرو تصمیم اداره هوانوردی فدرال (FAA) آمریکاست؛ زیرا این اداره فعلا استفاده تجاری از پهپادها را در ارتفاع بالاتر از 152 متر و خارج از دید هدایت گرش ممنوع کرده است. آنهایی که بخواهند از پهپاد بهره اقتصادی ببرند باید خلبان های متخصص استخدام کرده یا درخواست معافیت از قانون FAA بدهند. مدافعان استفاده از پهپاد، قوانین وضع شده را مانع خلاقیت در این عرصه می دانند. دولت اوباما FAA را تحت فشار گذاشته تا در سال 2015 قوانین جدیدی وضع کند و با کاهش محدودیت های استفاده تجاری از پهپادها، رونق استفاده از آنها را رقم بزند. انتظار می رود استفاده گسترده تجاری از پهپادها، طی 3 سال آینده 6 / 13 میلیارد دلار (حدود 45 هزار میلیارد تومان) سود به اقتصاد آمریکا تزریق کرده و 7000 شغل جدید در زمینه ساخت و هدایت پهپادها ایجاد کند. همین حالا افراد بسیاری در حال گذراندن دوره های مربوط به پهپادها در دانشگاه های فلوریدا و داکوتای شمالی هستند. اگر بدانید پهپادها چه کارهایی می توانند بکنند، از این پس دنیای فناوری را جور دیگری خواهید دید. این روزها در گرماگرم انتخاب رشته دانشگاه ها از سوی پذیرفته شدگان در کنکور سراسری، توجه به رشته هایی که در آینده ای نه چندان دور در مشاغل جدید به کار گرفته خواهد شد موضوعی است که باید مدنظر قرار گیرد. بی شک آینده فناوری از آن پهپادهاست و در این بین رشته های فنی ازجمله مکانیک، رباتیک و میان رشته مکاترونیک جایگاه خاص خود را خواهند داشت. در این نوشته به 10 کاربرد پهپادها که در دهه آینده به رشدی فزاینده دست خواهند یافت، اشاره می کنیم.

حفاطت از حیات وحش

یکی از مهم ترین قابلیت های پهپادها سفر به مکان هایی است که برای بشر بیش از حد دور یا خطرناک است. در چنین موقعیت هایی است که نیروهای نظامی حداکثر استفاده را از پهپادها می برند. حافظان حیات وحش از پهپادها برای بازرسی و حفاظت از نقاط آسیب پذیر در سیاره مان استفاده می کنند. خارج از آمریکا، گروه هایی مانند «صندوق حیات وحش جهان» با بهره گیری از یک اسکادران پهپاد تجسس که با بودجه گوگل حمایت می شوند، از فیل ها و کرگدن های بخش های دورافتاده کنیا و نپال در مقابل قاچاقچیان محافظت می کنند. حتی در آمریکا با تمام قوانین سفت و سختش در این زمینه، موسسه بازرسی زمین شناسی موفق به کسب اجازه برای استفاده از یک پهپاد نظامی قدیمی شد تا با آن به مراقبت از یک دسته باقرقره در کلرادو بپردازد. پهپاد 2 کیلوگرمی ریوین اِی (Raven A) قادر است بدون ایجاد مزاحمت برای این پرندگان اقدام به ثبت تصاویر عادی و حرارتی کند. در بخش های متعددی از جهان، مانند گرینلند غربی، دریاهای ساحل بلیز، و جنگل های سوماترا در اندونزی، طرفداران حفظ منابع طبیعی از پهپادها برای ثبت نقشه بخش های دورافتاده، بررسی سلامت نهنگ های مهاجر، تحت نظر داشتن جمعیت ماهیان و محافظت از اورانگوتان ها در مقابل قطع غیرقانونی درختان بهره می گیرند. یک بوم شناس در این باره به نشنال جئوگرافیک گفته است: «جنگلی را که در حالت عادی باید طی یک تا 2 هفته بررسی کرد، با کمک پهپاد می توان 3ـ2 روزه پیمود!»

پیک پهپاد

آمازون، یکی از بزرگ ترین فروشگاه های اینترنتی جهان، مدتی پیش علاقه خود را برای به خدمت گرفتن پهپادها ابراز کرد. به گفته مدیر آمازون، این شرکت برای ارسال سفارش های کمتر از دو کیلوگرم خود از پهپادها بهره می گیرد. به این ترتیب زمان ارسال مرسوله های مشتریان به کمتر از نیم ساعت رسیده است که در نوع خود بی نظیر است. گفتنی است گوگل در این مورد هم دستی بر آتش داشته و در حال راه اندازی سرویس پیک پهپادی مختص خودش است.

پهپاد بازرس

خط لوله ترانس ـ آلاسکا با طول 1300 کیلومتر از زمین های نفتخیز منجمد پرودوبِی در آلاسکای شمالی آغاز شده و تا نزدیک ترین بندر، یعنی والدِز ادامه دارد. این خط لوله با 2 / 1 متر ضخامت، یک اعجوبه مهندسی است که نفت خام و گاز را به 48 ایالت آمریکا منتقل کرده و در کل بار 15 درصد کل تولید نفت آمریکا را به دوش می کشد. یک روزنه کوچک در این 1300 متر خط لوله نه تنها ضرر مالی قابل توجهی به مالک اش، بریتیش پترولیوم می زند، محیط زیست را هم از خیراتش بی نصیب نمی گذارد. سال 2006، یک شکستگی در خط لوله پرودوبِی، موجب نشت 757 هزار لیتر نفت در مساحت 8000 متر مربع شد. نشتی دیگری در سال 2014 منجر به انتشار لایه ای از نفت در مساحت 110 هزار متر مربع شد. بریتیش پترولیوم در حال آزمایش پهپادهایی مجهز به دوربین حرارتی است که قادرند با هزینه ای بسیار کمتر از به کارگیری بالگرد، نشتی ها و نقاط ضعیف را در طول خط لوله شناسایی و بازرسی کنند. از سوی دیگر پهپادها در حال تبدیل به وسیله ای ضروری برای بررسی تیغه توربین های مزارع بادی هستند؛ زیرا ارتفاع آنها فاصله زیادی با سطح زمین دارد. تشکیلات بزرگ خورشیدی با هکتارها هکتار صفحه خورشیدی نیز در حال همکاری با پهپادسازان هستند تا صفحه های شکسته و توربین های ناکارآمد را با استفاده از دوربین های عمود بر زمین تشخیص بدهند. کاربرد دیگر پهپادها ترساندن و متفرق کردن پرندگان و حیوانات وحشی دیگری است که ممکن است به خود یا تجهیزات صدمه بزنند.

پهپاد کشاورز

شاید دیدن پهپاد در مزارع ساده خانوادگی دور از ذهن باشد، اما بزودی شاهد به کارگیری گسترده آنها در مزارع بزرگ صنعتی خواهیم بود. در گذشته کشاورزان همه جای زمین را با مقدار کود یکسانی تغذیه می کردند.

با استفاده از پهپادها می توان مقدار کلروفیل برگ ها را اندازه گرفت و مقدار کود مصرفی را بر اساس حضور این ماده در بخش های مختلف مزرعه سهم بندی کرد.

از سوی دیگر، پهپادها می توانند با بررسی گیاهان، آنهایی را که در معرض آفت هستند با سم بیشتری پوشش بدهند و در مقابل از سمپاشی غیرضروری اجتناب به عمل آورند.

در زمان برداشت محصول نیز انتظار می رود کشاورزان بتوانند با کمک پهپادها، میزان رسیدگی هر بخش از محصول را اندازه گرفته و همواره اقدام به چیدن بهترین ها کنند.

مدیریت املاک

در کشور ما چندان معمول نیست، اما در کشورهای غربی که تجارت ریل استیت حسابی رونق دارد، تصاویر منازل را در اینترنت به اشتراک می گذارند. انتظار می رود در آینده ای نزدیک شاهد ویدئوهای جذاب و دیدنی از محیط بیرون و درون منازل باشیم. احتمالا این کاربرد پهپاد برای فعالان این حرفه ایجاد خطر خواهد کرد.

جدای از بخش فروش، پهپادها در تشخیص مشکلات املاک نیز نقش پررنگی بازی خواهند کرد. مدتی پیش شهردار شهر سامرویل (شهری در خارج بوستون آمریکا) از پهپادها برای تشخیص مقدار برف روی ساختمان های عمومی استفاده کرد تا از سقوط ناگهانی برف ها جلوگیری شود.

پهپاد خبرنگار

در آینده ای بسیار نزدیک شاهد حضور پررنگ پهپادها در رسانه ها خواهیم بود. پس از تخریب جزیره نشین وانوئاتو، واقع در جنوب اقیانوس آرام در اثر طوفان های موسمی در اوایل سال 2015، اخبار ان.بی.سی با کمک یک پهپاد تصاویر داغی از خرابه های حاصل از این طوفان مخابره کرد. قوانین FAA هنوز هم دست خبرنگاران را بسته، اما بعید نیست تا انتهای سال جاری میلادی شاهد گسستن این زنجیر باشیم. اکنون پرواز دادن پهپادهای خبرنگار بر فراز جمعیت ممنوع است. بنابراین پوشش خبری شورش های خیابانی و راهپیمایی ها ممکن نیست. اگر امنیت پهپادها ثابت شود، اصلا دور از ذهن نیست که شاهد پوشش تعقیب و گریزهای پلیس، اعتراضات مردمی و اتفاقات ورزشی توسط دسته های پهپاد باشیم. در این بین معضل رعایت حریم خصوصی دوچندان خواهد شد. همین حالا هم پاپاراتزی های پهپادباز در حال اذیت کردن افراد معروف هستند. انتظار می رود پیشاپیش قوانین مناسبی برای این مورد وضع شود.

پهپاد امدادگر

وقتی یک توفان بزرگ به دل منطقه ای مسکونی می زند یا رودخانه ای به مدفن دهکده ای دورافتاده تبدیل می شود، یکی از سخت ترین وظایف تیم های امداد رسیدن به محل وقوع است. اینجاست که پهپادها به دادمان می رسند. یک پهپاد سبک وزن امدادی مجهز به دوربین حرارتی قادر است در ارتفاع کم بر فراز محل حادثه پرواز کند و دنبال علائم حیات بگردد. در نتیجه امدادگران می توانند به جای اتلاف وقت بر سر جستجوی بی هدف، مستقیما سراغ علائم حیاتی تشخیص داده شده بروند.

پهپاد عجیب و غریبی که در رقابت «پهپاد برای امداد» در امارات متحده عربی جایزه یک میلیون دلاری را ازآن خود کرد، دارای اسکلتی انعطاف پذیر است که شرایط ورود به فضاهای تنگ را برایش فراهم کرده و در صورت تصادم با اطراف، از آسیب دیدنش جلوگیری می کند. قفسه فیبر کربن آن هم از بازماندگان در مقابل پره های گردانش مراقبت می کند. پهپادهای دوربین دار در حال تبدیل شدن به وسیله ای مناسب برای عملیات جستجو در مناطق دورافتاده هستند. به کار گماشتن تعدادی پهپاد برای پیدا کردن یک مسافر یا کودک گمشده، بسیار منطقی تر و کم خرج تر از اجیر کردن چندین و چند انسان به نظر می رسد.

پهپاد مجری قانون

فرض کنید تعدادی زندانی موفق به فرار شوند. قطعا یورش بردن به سمت آنها با بالگرد، خودرو و... از صدها متر آن طرف تر خبرشان می کند. پهپادها می توانند با کمترین صدا به پرواز درآمده و با کمک دوربین های حرارتی خود اقدام به شناسایی فراری ها کنند. این پهپادها که خیلی کمتر از بالگرد خرج برمی دارند، در صندوق ماشین پلیس جا شده و در کمترین زمان ممکن سَرِ هَم می شوند. از این پهپادها می توان در ماموریت های حساس، مانند گروگانگیری استفاده های خوبی کرد. همین حالا در برخی شهرهای آمریکا پهپادها در عملیات پلیس نقش فعالی بر عهده گرفته اند. البته مخالفان این عمل با اشاره به پیامدهای منفی احتمالی برای امنیت و حریم خصوصی مردم، از استفاده گسترده از پهپادها ممانعت به عمل آورده و حضورشان فقط محدود به ماموریت های امداد و نجات یا برداشت تصویر از صحنه های تصادف و جنایت است. یکی دیگر از کاربردهای پهپاد که صدای اعتراض خیلی ها را درآورده، کنترل اعتراضات است. یک شرکت در آفریقای جنوبی پهپادی موسوم به «اسکانک» می سازد که به 4 تفنگ پینت بال مجهز است. هر تفنگ می تواند در ثانیه 20 گلوله شلیک کند. امکان این وجود دارد که تفنگ های پینت بال را با گلوله های پلاستیکی یا فشنگ های پر شده از اسپری فلفل جایگزین کنند.

اینترنت هوایی

فیسبوک و Internet.org هدف بزرگی دارند. به گفته زوکربرگ (مالک شبکه اجتماعی فیسبوک) حدود دو سوم جمعیت جهان از اینترنت پرسرعت بی بهره هستند. قرار است وظیفه تجهیز این افراد به اینترنت پرسرعت را Internet.org و پهپادهایش به عهده بگیرند. از سوی دیگر گوگل نیز بدون سر و صدا به ساخت پهپادهای خود به همین منظور ادامه می دهد. اواخر سال 2014، شرکت ایرباس، پهپاد زِفیر را معرفی کرد. این پهپاد فوق سبک به سلول های بسیار نازک خورشیدی مجهز است که دائم شارژ شده و امکان پرواز نامحدود را برای پهپاد به ارمغان می آورند. فیسبوک نیز تعدادی از سازنده های آن را به استخدام خود درآورد تا پروژه Internet.org را عملی کند.

پهپاد سینماگر

سال 2014 اولین جشنواره فیلم های پهپادی در نیویورک برگزار شد. پهپادها بسرعت دارند به ابزار محبوب فیلمبرداران جاه طلبی تبدیل می شوند که امکان خرج کردن های هالیوودی را ندارند. امروزه بسیاری افراد با خرید یک پهپاد 1000 دلاری و داشتن یک دوربین اچ.دی مناسب قادرند تصاویر حیرت انگیزی خلق کنند.

در سال 2014، FAA برای استفاده از پهپادها به منظور فیلمبرداری در فضای محدود و ارتفاع کمتر از 122 متر به تعدادی از شرکت های تولید فیلم هالیوودی مجوز داد. دیری نمی پاید که استودیوهای هالیوودی برای تولیداتشان دسته دسته متخصص پهپاد استخدام کنند.

سیاوش شهبازی

جام جم

منبع: Howstuffworks

 

در یکی از شهرهای مکزیک برای تنبیه افرادی که در خیابان آشغال می ریزند دست به ابتکار جالبی زده اند.

 شهردار شهر" سن نیکولاس د لوس گارزا"  در شمال مکزیک تصمیم گرفت عکس افرادی که مقررات را رعایت نمی کنند و در خیابان ها آشغال می ریزند به صورت بزرگ در تابلوهایی در سطح شهر به نام تابلوهای شرم، نصب شود.

بر روی این تابلوها،  تصویر افراد به شیوه عکس افراد زندانی طراحی شده و زیر آن نوشته شده است : "به دلیل کثیفی اش بازداشت شد"

پیتر سالغادو شهردار منطقه در کنفرانس مطبوعاتی گفت این مجازات عمومی به علاوه جریمه نقدی و بازداشت از این پس برای هر فردی که سه مرتبه آشغال ها را در خیابان رها کند عملی خواهد شد.

انتشار عکس افرادی که در خیابان ها آشغال می ریزند در تابلوهایی در شهر

ابتکاری برای مقابله با ریختن زباله در خیابان ها (+عکس)

فردی که عکسش در این تابلوی بزرگ قرار داده شده از ماه می گذشته تاکنون سه مرتبه آشغال ها را در پیاده رو رها کرده بود.

سالغادو گفت که عکس نقض کنندگان مقررات به همراه اسامی آنها به صورت کامل بر روی تابلوهای شرم قرار داده خواهد شد.

در این شهر معمولا آشغال و زباله ها صبح ها به وسیله خودرو جمع آوری می شود که نزدیک شدن خود را به خانه ها اعلام می کند تا مردم زباله خود را بیرون بگذارند. با این حال برخی از افراد زباله های خود را شبانه در خیابان ها رها می کنند

شهردار اضافه کرد: روزانه 25 تن آشغال و زباله که در خیابان ها ریخته شده اند جمع آوری می شوند. این آشغال و زباله ها باعث از کار افتادن کانال های دفع آب های روان و ایجاد مشکل به هنگام بارندگی می شود.

شهردار در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا این تابلوها ناقض حقوق بشر نیست گفت: فرهنگ پاکیزگی باید تغییر کند.


امروزه، بر کسی پوشیده نیست که دنیای مجازی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. همان اندازه که مسائل سرگرم کننده و تفریحی در این دنیا سهم دارند، پرداختن به معضلات و مشکلات جوامع امروزی نیز  مورد توجه قرار می‌گیرد. به تازگی  شاهد واکنش‌های اینترنتی شدیدی در پاسخ به کشته شدن یک شیر معروف در زیمباوه بودیم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 سیسیل (Cecil)، شیر نر 13 ساله و معروف پارک ملّی هوانگ"Hwange" در کشور زیمباوه بود که به عنوان بخشی انکار ناپذیر از جذابیت‌های این پارک، مورد توجه علاقمندان خود قرار داشت. اما این موجود زیبا و باشکوه توسط والتر پالمر(Walter Palmer)، دندانپزشکی آمریکایی از مینه سوتا، بیرحمانه  کشته شد. این دندانپزشک آمریکایی، 55 هزار دلار هزینه کرد تا شبانه و به صورت مخفیانه این موجود عزیز و دوست داشتنی را، آن هم فقط برای تفریح و سرگرمی  به قتل برساند.

اینترنت و مقابله با شکار غیر قانونی در زیمباوه

اینترنت و مقابله با شکار غیر قانونی در زیمباوه

اینترنت و مقابله با شکار غیر قانونی در زیمباوه

اما پالمر به هیچ وجه شدت پیامدهای  این اقدام ناپسند خود را، درست پیش بینی نکرده بود. موج واکنش شدید و اعتراضات گسترده‌ی حامیان حیوانات و حیات وحش خیلی زود گریبان این انسان بیرحم را گرفته و او را وادار کرد تا مطب و وبسایت دندانپزشکی خود را تعطیل کند.

اینترنت و مقابله با شکار غیر قانونی در زیمباوه

اینترنت و مقابله با شکار غیر قانونی در زیمباوه

پالمر با پرداخت مبلغی قابل توجه، یکی از راهنمایان پارک را تطمیع کرده بود تا سیسیل را شب هنگام از پارک بیرون بیاورد. سپس او می‌توانست به راحتی حیوان بیچاره را شکار کند. او با استفاده از تیرکمان اقدام به این کار کرد که متأسفانه جان شیر را در دم نگرفته  و سیسیل بیچاره بعد از تحمل 40 ساعت درد و عذاب و تعقیب شدن، سرانجام جان سپرد. او همچنین با قساوت سر شیر را قطع و پوست بدن آن را کنده و باقی مانده‌ی جسد را گوشه‌ای رها کرده بود. به علاوه  سعی در پنهان کردن قلاده‌ی شناسایی مخصوص او نیز کرده بود که خوشبختانه این اقدام ناشیانه ناموفق بود.

cecil

اینترنت و مقابله با شکار غیر قانونی در زیمباوه

به دنبال درج خبر ارتباط پالمر با این حادثه، مردم با قرار دادن دسته‌های گل، عروسک‌های متعدد و یادداشت، به این اقدام او اعتراض کرده و انزجار و خشم خود را نشان دادند.

اینترنت و مقابله با شکار غیر قانونی در زیمباوه

اینترنت و مقابله با شکار غیر قانونی در زیمباوه

پالمر اکنون تحت تعقیب است، نه فقط برای کشتن یکی از عزیزترین جانوران ساکن این پارک، بلکه به دلیل شکار غیر قانونی که بنا بر اختیارات سازمان گردشگری زیمباوه، جرم محسوب شده و مرتکبین آن تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند.

پالمر بعداً در یادداشتی سعی کرده کار خود را توجیه کند. این که او در مورد شکار به حرف راهنمایان محلی خود اعتماد کرده که به او اطمینان داده بودند شکار در این منطقه قانونی است. او همچنین در ادامه گفته عمیقاً بابت کاری که کرده متأسف است. شکار فعالیت مورد علاقه‌ی او است که همواره به شکلی قانونی آن را دنبال می‌کرده و از اینکه پیامد این مسئله این شیر را درگیر خود کرده، عمیقاً ناراحت است.

اینترنت و مقابله با شکار غیر قانونی در زیمباوه

مرگ سیسیل نه فقط دوستداران او را تحت تأثیر قرار داد، بلکه واکنشی گسترده و جهانی را در پی داشت. اگرچه اکنون سیسیل مرده، اما او 24 شیر نر جوان را از خود به یادگار گذارده که ادامه دهنده‌ی خون او در طبیعت زیبای کشور زیمباوه هستند. هر چند ممکن است در ادامه و در جریان رقابت برای جانشینی، تعدادی از آنها کشته شوند، اما آنها موجوداتی مغرور و باشکوه هستند که باید برای حفظ حیات‌شان جنگید و از اقدامات مشابه تا حد ممکن جلوگیری کرد.

اینترنت و مقابله با شکار غیر قانونی در زیمباوه

اینترنت و مقابله با شکار غیر قانونی در زیمباوه

این آخرین تصویری است که از سیسیل به یادگار مانده است.

اینترنت و مقابله با شکار غیر قانونی در زیمباوه

وب‌سایت لاپلاس: روبات‌های انسان‌نما بخش مهمی از ادبیات علمی ـ تخیلی دنیای امروز را به خود اختصاص داده‌اند. فیلم‌های سینمایی زیادی براساس داستان‌هایی پیرامون آن‌ها روی پرده سینما آمده‌اند که ظاهری انسانی دارند. این ایده‌های فانتزی حتی شخصیت‌هایی را در بین فرهنگ عامه خلق کرده‌اند، رباط‌هایی که از آینده آمده‌اند و گاهی ویران‌گر هستند و گاهی در نقش دوست و منجی انسان‌ها ظاهر شده‌اند. با پیشرفت فنآوری و علوم در زمینه تکنولوژی روباتیک، به واقعیت پیوستن این تخیل‌ها ممکن خواهد شد.

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

خلق روبات‌هایی در دنیای کنونی از اولین گام‌های انسان‌ها برای ایجاد چنین نسلی از روبات‌هاست. هدف اولیه از خلق روبات‌ها با ظاهر انسانی چیزی جدای از اهداف مرتبط به سایر ماشین های ساخت بشر، یعنی ساده‌تر کردن زندگی انسان نیست. در ادامه ی این پست دنیای تکنولوژی لاپلاس، به معرفی پنج روبات برجسته‌ انسان‌نما از آخرین دستاورد‌های این فناوری می‌پردازیم که بیان‌گر گوشه‌ای از تلاش‌ها و پیشرفت کنونی بشر در این زمینه هستند.

1- روبات آسیمو (ASIMO)

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

این روبات توسط شرکت هوندا طراحی شد، و اولین رباطی است که تصویر واقعی‌تری از دنیای رباط‌ها به ما می‌دهد‌. «آسیمو» توانایی خواندن و تشخیص حرکات و چهره انسان را دارد و به راحتی می‌تواند یک ارتباط متقابل با محیط و انسان را انجام دهد و با دقیق‌ترین حالت ممکن می‌تواند پاسخ‌گوی واکنش‌های متقابل باشد. حرکت‌های آناتومی این روبات بسیار شبیه حرکات انسان است و در حال حاضر پیشرفته‌ترین روبات ساخته شده توسط بشر محسوب می‌شود.

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

از دیگر خصوصیات ظاهری «آسیمو» می‌توان به ۱۳۰ سانتی‌متر قد و ۵۴ کیلوگرم وزن آن اشاره کرد. این روبات می‌تواند راه برود و حتی بدود، بیش‌ترین سرعت آن تا شش کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. از دیگر ویژگی‌های خارق‌العاده این روبات این است که از پله‌ها بالا و پایین می‌رود. همچنیین قابلیت دریافت پیام‌های صوتی و تشخیص جهت صدا را نیز دارد. این قابلیت به خاطر وجود سه میکروفونی که در سر او جای گرفته امکان‌پذیر شده است. به علاوه آسیمو دارای دو دوربین است که به کمک آنها به محیط اطراف خود اشراف دارد. از دیگر ابزار‌هایی که در این روبات به کار گرفته شده و او را بیش‌تر به انسان شبیه کرده است، وجود پنج حس‌گر فراصوت در پشت اوست که او را قادر ساخته است اجسام را تا فاصله سه متری از خود حس کند. ب

ا یک‌‌بار شارژ می‌تواند پنج ساعت کار کند و آزادی چرخش ۵۷ درجه‌ای در جهات مختلف را دارد. آسیمو می‌تواند به فرمان‌های صوتی پاسخ بدهد و سر خودش را به سمت سروصداهای ایجاد شده در اطرافش بچرخاند. ژست حرکتی دست دادن را شناسایی می‌کند و متقابلا انجام می‌دهد برای همین چندین سفر سیاسی هم به کشورهای مختلف داشته است و رهبران چند کشور با وی عکس یادگاری دارند.

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!


2- روبات پِتمن (Boston Dynamics PETMAN)

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

«پتمن» ساخته کمپانی بوستون داینامیکس است که قبلاً از زیر مجموعه‌های وزارت دفاع ایالات متحده بوده و اکنون جزء شرکت گوگل است که با رقمی بسیار بالا خریداری شده است. هدف اولیه از ساخت این روبات بررسی و آزمایش لباس‌های عایق در برابر مواد شیمیایی بود که برای ارتش طراحی شده بودند. از آن به عنوان یکی از بهترین ماشین‌های ساخته شده‌ دارای دست و پا یاد می‌شود. پتمن می‌تواند تعادل خود را حفظ کند برای همین قادر است مثل انسان راه برود، بدود، خم بشود و تحت فشار‌های سنگین قرار گیرد. شنا رفتن بر روی دست‌ها، نیم خیز شدن، و نشستن بر روی یک زانو از دیگر قابلیت‌های حرکتی این روبات است. پتمن، وزنش ۸۰ کیلوگرم و قدش ۱۷۵ سانتی‌متراست. این روبات همچنین قادر به شبیه‌سازی تنفس، تعرق، و ایجاد تغییر در درجه حرارت پوست است.

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!


3- روبات نائو (NAO)

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

نائو روباتیست که توسط شرکت "Aldebaran Robotics" فرانسه طراحی شده است و پس از سال‌ها تحقیق در تکنولوژی روباتیک به بازار عرضه شده است. او ۵۸ سانتی‌متر قد دارد و وزنش در حدود ۴.۳ کیلوگرم است. سخن گفتن، راه رفتن، کنترل دقیق روی اعمال از جمله توانایی‌هایش محسوب می‌گردند. تفاوت اصلی نائو با نسخه مشابه خود یعنی آسیمو در این است که تلاش شده این روبات بسیار کوچک‌تر طراحی شود، قابل توسعه و ارزان‌تر نیز باشد.

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

نائو مجموعه‌ای از حس‌گرهای دقیق است که هر کدام برای این روبات کار گذاشته شده‌اند، دست‌های بسیار ماهری دارد و توانایی انجام کارهای ریز و با دقت بالا را نیز داراست. یکی از قابلیت‌های نائو ایجاد ارتباط با روبات‌های مشابه خودش است. علاوه بر این هر کسی می‌تواند در توسعه‌ این روبات شریک شده و اپلیکیشن دلخواه خودش را سفارش کند و بر روی آن به اجرا در بیاورد. نرم‌افزار نائو در حال هوشمندتر شدن است. اخیرا نائو برای آموزش رفتارهای اجتماعی به کودکان و برخی موارد آموزشی دیگر استفاده می‌شود.

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!


4- روبات کله مارتین کلی (Martin Kelly’s Head)

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

مارتین کلی روباتی است که فقط صورت انسانی دارد که به شکل عجیبی زنده به نظر می‌رسد. حرکات و میمیک صورت آن دقیقا مانند یک انسان است. این نوع روبات بیش‌تر در ساخت فیلم‌های عروسکی کاربرد دارد و اخیرا نسخه جدیدی از آن به نام "Bina48" به بازار عرضه شده است که می‌تواند جوک بگوید و حرکات صورت انسان را تقلید کند. قبل از ساخت و تکمیل این پروژه طراحان آن با زنی به نام «بینا» بیش از بیست ساعت مصاحبه کردند تا شبیه‌سازی آن مطابق با مدل واقعی باشد. این روبات بسیار شیبه مدل واقعی آن است و بعید نیست آن را با یک انسان واقعی اشتباه بگیرید! این تکنولوژی هنوز مسیر زیادی برای تکمیل شدن دارد و با وجود مشکلات فنی، تکنیکی و شکست‌هایی که داشته، پیشرفت کرده است. چنانچه موفق به ساخت روبات بینا۴۸ شده است که از نظر فنی با چهره انسانی مشابهت نزدیکی دارد.

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!


5- روبات اطلس (Atlas)

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

اطلس یک روبات انسان‌نمای دیگر است که اولین نسخه آن  توسط شرکتبوستون داینامیک در تابستان سال ۲۰۱۳ ساخته شد. نمونه جدید این روبات با نام "Atlas unplugged" برای شرکت در مسابقات امسال "DRC"معرفی شد. اطلس جدید بدون احتیاج به اتصالات و کابل‌ها و بندهای نگه‌دارنده می‌تواند راه برود و تعادل خود را حفظ کند. براساس اعلام شرکت بوستون داینامیک این اطلس چالاکی و جهندگی بیش‌تری نسبت به مدل پیشین خود دارد. وزن این روبات انسان‌نما ۱۵۶.۵ کیلوگرم و قد آن ۱۸۸ سانتی‌متر است. هدف اصلی از طراحی اطلس به‌کارگیری در عملیات‌های جستجو و نجات است و به همین علت برای آن دست‌های مفصل‌دار و بدنه‌ای پر از حس‌گرهای دقیق در نظر گرفته شده تا در حفظ تعادل بهتر عمل کند. اما شکل ظاهری اطلس در قیاس با پتمن به خاطر پیچیدگی سخت‌افزاری، کم‌تر شبیه انسان است.

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

5 روبات انسان نمایی که از آینده آمده اند!

Zayandehrud-00


اینکه چقدر در ایران به آن فکر می‌کنند موضوع این مطلب نیست. اینجا می‌خواهیم از پروپوزال یک دانشجوی لهستانی صحبت کنیم، که برای زاینده‌رود خشک شده طرح داده‌است.

http://images.farnet.ir/2015/04/Zayandehrud-18.jpg

«ماتیوس پوزپیچ» دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه پلی تکنیک سیلسیان شهر گلیویچ لهستان، پایان‌نامه خود را با عنوان « بستررود – ساخت ابرسازه در بستر رودخانه خشک شده زاینده‌رود ایران» ارائه کرده‌است. پایان نامه وی که خلاصه‌ای از آن در سایت آرک‌دیلی منتشر شده‌است با این مطلع آغاز شده‌است :

برای سالیان دراز طبیعت به عنوان چیزی تعریف شده‌است که نسبت به آن احترام قائلیم؛ از آن برای کارهای خود الهام می‌گیریم و در معماری آن را بکار می‌گیریم. … اما چه می‌کنیم اگر طبعیت ناگهان از بین برود؟ مسئولیت یک معمار در این زمان چیست؟

Zayandehrud-04طبق طرح پوزپیچ، ابرسازه‌ای به طول ۶ کیلومتر بر بستر زاینده‌رود قرار می‌گیرد که کاربری‌های متفاوتی دارد. در این طرح، سازه‌های نصب شده به سه طبقه تقسیم می‌شوند. طبقه همکف رودخانه جهت ساخت و توسعه شهر پیش‌بینی شده‌است که پوزپیچ احداث ایستگاه مترو را در آن پیشنهاد کرده‌است. حتی به نظر می‌آید در این طبقه احداث آپارتمان مسکونی نیز پیش‌بینی شده‌است. طبقه بالای ‌همکف و در واقع لایه رویی و بیرونی سازه به فضای سبز و ایجاد چشم‌انداز شهری و هم‌چنین اتصال دو سمت رودخانه به یکدیگر اختصاص دارد. طبقه زیر همکف نیز می‌تواند به پارکینگ عمومی و یا حتی ایجاد راه‌هایی برای دسترسی دو سمت رودخانه به یکدیگر اختصاص پیدا ‌کند.


Zayandehrud-02


پوزپیچ در طرح خود، شیوه‌های پیچیده‌ای برای عبور آب پیش‌بینی کرده‌است. در طول ۶ کیلومتری این طرح، مسیرهایی بر روی سطح رویی این سازه قرار دارد که جریان آب در آنها صورت می‌گیرد. در صورت بیش‌تر شدن جریان آب، کانال‌های ثانویه‌ای طراحی شده‌اند که وارد چرخه شده و آب را از خود عبور می‌دهند. حتی مخازنی نیز تعبیه شده‌اند تا در موارد پیک رودخانه، آب‌‌های سطحی سازه را در خود ذخیره کنند و از سازه خارج کنند.

طبق ادعای طراح، این طرح کاملاً سازگار با محیط زیست بوده و هیچ‌گونه عوارض زیست‌محیطی‌ای در پی نخواهد داشت. پوزپیچ لایه‌های رویی و میانی این سازه را طوری طراحی کرده‌است که در فصول مختلف تاثیرات متفاوتی خواهند داشت.


Zayandehrud-05نمی‌توان از کنار زحمات زیادی که این جوان لهستانی برای این پروژه کشیده است به سادگی گذشت. آنطور که پیداست وی درباره زاینده رود، اصفهان و به طور کلی ایران تحقیقات فراوانی کرده‌است. حداقل در تصاویر رندر طرح‌های وی مردهای دشداشه پوش و زنان پوشیه دار دیده نمی‌شوند و این یعنی برخلاف موارد مشابه و همیشگی، وی به شناخت نسبتاً درستی حداقل از ظاهر ایران رسیده‌است. اما مسئله‌ای که وی درنظر نگرفته است و شاید بتوان گفت کمتر در آن تحقیق کرده‌است، نقش تاریخی و حیاتی زاینده‌رود برای مردم اصفهان است. قطعاً وضع فعلی زاینده‌رود برای مردم اصفهان و مردم همه شهرهای ایران ناراحت کننده است. اما هیچ‌ ایرانی‌ای نمی‌پذیرد که رودخانه تاریخی زاینده رود از بین برود، حتی اگر قرار باشد زیباترین سازه‌های معماری جایگزین آن شوند. علاوه بر این‌ها، پوزپیچ به تاثیرات نامطلوب زیست محیطی (که همین حالا هم گریبان گیر اصفهان شده‌است) برچیدن رودخانه‌ای که سال‌های طولانی زیست‌بوم اصفهان را شکل داده‌است فکری نکرده‌است. گذشته‌ از این‌ها اگر رودخانه روزی دوباره مانند روزهای اوجش خروشان شود، چه اتفاقی برای این سازه خواهد افتاد؟

واکنش جالب کاربران آرک دیلی

در این میان اما انتشار واکنش جالب کاربران آرک دیلی نیز خالی از لطف نیست. جایی که کاربران ایرانی این سایت به شدت به این طرح واکنش نشان داده‌اند.

«John Delaney» در کامنتی نوشته است:

این پروپوزال، عجیب و غریب و چرند است. بازگرداندن آب رودخانه در آن پیش‌بینی نشده‌است! … چه می‌شد اگر چنین کاری نکنیم؟ چرا تلاش نکنیم آب را به رودخانه بازگردانیم؟ آیا این زیباتر و چشم‌نواز تر نیست و برای محیط زیست و شهر بهتر نیست؟ … آیا مسئولیت ما دربرابر طبیعت این است؟…

«Nazanin» در بخشی از کامنت خود آورده است :

کاملاً مشهود است که این دانشجوی لهستانی درباره تاریخ غنی ایران و بخصوص زاینده رود ذره‌ای اطلاعات ندارد. این طرح تمام تکه‌های کوچک تاریخ ۵۰۰ ساله این مکان را ویران می‌کند…

از طرفی دیگر کاربری با نام «Ali» نوشته است :

من فکر می‌کنم این طرح ازدواج بینش مدرن و معماری سنتی است، وقتی طبیعت بیشتر از هرچیزی ارجحیت دارد. شروع درخشانی است.

«Babak» نوشته است :

اگر تو می‌دانستی که زاینده‌رود برای مردم اصفهان چه معنی‌ای دارد، این طرح را هرگز طراحی نمی‌کردی!

در این بین واکنش‌های جالب‌تری هم دیده می‌شود. کاربری با نام «reza» به متن فارسی نوشته است:

سلام

این طراحی بسیار عالی و فوق العاده هستش و من دوست دارم هرچه سریعتر این طرح اجرا شود

تشکر

و کاربری با نام «رضا» به کامنت او اینگونه پاسخ داده است :

خاک تو سرت

Zayandehrud-03

فارنت پلاس

124

برای اولین بار یک کامیون برقی 40 تنی با همکاری BMW و شرکت Scherm در جاده های مونیخ آلمان مستقر شده است. این وسیله نقلیه غول پیکر که توسط شرکت هلندی کامیون سازی Terberg ساخته شده است، انرژی مورد نیاز خود را توسط منابع انرژی تجدیدپذیر تهیه می‌کند. برای شارژ کامل این کامیون برقی 3 الی 4 ساعت زمان لازم است و می تواند راننده را تا 100 کیلومتر (معادل یک روز کامل) همراهی کند.

طبق گفته BMW و Scherm، این وسیله نقلیه 40 تنی هیچگونه گاز دی اکسید کربن و ذرات ریز خطرناکی تولید نمی‌کند. لازم به ذکر است که یک کامیون دیزلی در هر سال حدود 11.8 تنی دی اکسید کربن تولید کرده که با استفاده عمده و عمومی این کامیون به جای کامیون های دیزلی، می توان از دی اکسید کربن اضافی جلوگیری کرد.

وزیر اقتصاد بایرن در تاریخ 7 ژوئیه 2015 نیز در ارتباط با این موضوع گفت:

“بایرن محلی برای پیشبرد صنعت و پژوهس است. به همین علت این موصوع بسیار مهم است که اقتصاد بایرن نیز در جهت تحریک صنعت الکتریکی پیش برود. BMW  در حال انجام این کار است و نشان داده است که شرکت های نوآورانه با محصولات پایدار خود میتوانند در این عرصه هم پیروز شوند.”

درحالی که اتوبوس های برقی و کامیون های کوچک دیگر، وزنی حتی بیشتر از 10 تن هم دارند، با این حال 40 تن وزن برای یک کامیون برقی در اروپا رکوردی بی سابقه است.

Hermann Bohrer رئیس گروه کارخانه BMW گفت:

“ما به دنبال راهی برای کاهش تولید گاز های گلخانه ای نه تنها در بایرن بلکه در کل جهان بودیم و امروزه با تولید این کامیون 40 تنی که میتواند با تحمل وزن بالا به راحتی در خیابان های عمومی به نقل و انتقالات بپردازد و مهم تر از آن هیچگونه آلاینده ای تولید نکند، به هدف خود رسیده ایم .”

این کامیون برقی باید طی 8 سفر کوتاه مدت 2 کیلومتری (جمعا 16 کیلومتر ) بین کارخانه BMW  و مرکز تدارکات Scherm، برای چک کردن سالمی قطعات آن مانند کمک فنر ، فنر و سیستم های فرمان جابه جا شود .

این کامیون برای سال اول قرار است به صورت آزمایشی طرح هایی انجام دهد و سپس براس استفاده عمومی آماده شود.

Jürgen Maidlمدیر تدارکات BMW  گفت :

“ما با انجام این پروژه آزمایشی 1 ساله به اطلاعات ارزشمندی دست پیدا میکنیم و اینکه متوجه شویم آیا واقعا برای حمل و نقل و تدارکات مناسب هست یا خیر. گروه BMW و شریک ما یعنی گروه Scherm یک بار دیگر خود را برای ارائه یک پیشگام آماده می‌کنند.”صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :